Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co oznacza mieszkanie w stanie deweloperskim?

redakcyjny

Jeśli przeglądałeś kiedykolwiek ogłoszenia o sprzedaży mieszkania bądź domu, natknąłeś się na pojęcie “stan deweloperski”. Myśląc o nim widzisz zapewne gołe ściany i nic więcej. Musisz jednak wiedzieć, że każdy deweloper może to pojęcie interpretować nieco inaczej. Co zatem możesz otrzymasz w ramach stanu deweloperskiego? Czy doprowadzenie takiego mieszkania pod klucz jest kosztownym przedsięwzięciem?

Nowoczesne apartamenty
Nowoczesne apartamenty
Dom Development

Mieszkanie w stanie deweloperskim - co to znaczy?

Może wydawać się to nieco dziwne, ale nie znajdziesz w prawie budowlanym ani żadnym oficjalnym dokumencie definicji stanu deweloperskiego. Jest to pojęcie stworzone bardziej na potrzeby rynku nieruchomości. Jakie jest wykończenie mieszkania? Na ogół kryje się pod nim nieruchomość ze wszystkimi mediami, która nie została wykończona. Co to dla Ciebie oznacza? Głównie obowiązek remontu. Musisz więc zadbać nie tylko o meble, ale o płytki, kafelki, armaturę łazienkową, kuchnię, drzwi do każdego z pomieszczeń, itd.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - co obejmuje?

Podczas zakupu mieszkania i podpisywania umowy, powinieneś dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje stan deweloperski. Jaki zakres prac zostanie przeprowadzony? Jakiej jakości materiałów używa ekipa budowlana? Tego rodzaju informacje są bardzo istotne z punktu widzenia nabywcy nieruchomości. W większości przypadków stan deweloperski mieszkania będzie obejmował:

 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację pod telewizor i domofon,
 • instalację centralnego ogrzewania,
 • instalację elektryczną i gniazdka,
 • okna PCV,
 • stolarkę okienną,
 • otynkowane ściany,
 • drzwi wejściowe,
 • parapety.

Niekiedy deweloperzy oferują mieszkania w stanie deweloperskim podwyższonym. Wówczas spodziewać się możesz wykończenia ścian i sufitów tynkiem, a następnie pomalowanie na biało. Nadal jednak oznacza to dla Ciebie konieczność przeprowadzenia jeszcze wielu prac.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Wiesz już, że zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na jakie wydatki musisz się przygotować? Nie ma co do tego złotej zasady. Ostateczny koszt wykończenia mieszkania, zależny jest od jakości zastosowanych materiałów, wybranych mebli czy sprzętów. Średnio przyjmuje się, że wykończenie 1m2 mieszkania kosztuje ok. 3000 złotych. Jeśli zatem planujesz wykończyć 3-pokojowe mieszkanie, to musisz na ten cel przeznaczyć ok. 50 tys. złotych. Nie jest to mała kwota. Musisz ją zatem mieć na względzie już na etapie zakupu mieszkania w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski czy pod klucz - jaki standard mieszkania wybrać?

Jeśli nie chcesz podejmować się prac wykończeniowych, to możesz zdecydować się na zakup mieszkania pod klucz, czyli w pełni urządzonego. Nie wymaga ono już żadnych prac, poza zakupem niektórych mebli (nie zawsze). Do takiego mieszkania możesz więc się praktycznie od razu wprowadzić. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy czego oczekujesz. Zazwyczaj zakup mieszkania urządzonego pod klucz będzie droższy niż jego samodzielne wykończenie. Ponadto, zaakceptować musisz zastaną aranżację. Oczywiście możesz dokonać pewnych zmian, jednak zmiana koloru ścian, paneli czy drzwi, to dodatkowy koszt. Musisz już zatem samodzielnie przemyśleć co będzie w Twoim przypadku lepszym wyborem. Niemniej, w Warszawie mieszkań w stanie deweloperskim znajdziesz o wiele więcej.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Co oznacza mieszkanie w stanie deweloperskim?