Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Świece: ciepłe światło we wnętrzach

Redakcja
Świece - aranżacja z kwiatami - Shutterstock

Świece już dawno przestały być wykorzystywane jako alternatywa dla elektrycznego oświetlenia. Kiedyś przechowywaliśmy je na wypadek przerwy w dostawie prądu, dzisiaj eksponujemy na stołach i komodach, a wieczorami zapalamy, aby stworzyć przytulny, intymny klimat. Świece doskonale budują nastrój - ich ciepłe, delikatne światło sprzyja relaksowi, skłania też do refleksji. Sprawdzają się w aromaterapii, jeśli użyjemy zapachowych, a kolorowe są na szeroką skalę wykorzystywane w ezoteryce. Mamy też świece sojowe, tealight'y, a także... możliwość samodzielnego wykonania świec - dokładnie takich, jakie najbardziej nam się podobają.

Świece ozdobne tworzą klimat

Świece, bez względu na to, w jakiej postaci występują, zawsze stanowią dekorację wnętrza. Jeśli jednak chcemy dodatkowo podkreślić estetykę aranżacji, wybierzmy świece ozdobne. W sklepach znajdziemy szeroki wachlarz kształtów i kolorów, które dopasujemy do każdego wnętrza i stylu. Mamy zatem do dyspozycji świece przypominające wyglądem: najpiękniejsze kwiaty, sylwetki ludzi, zwierzęta, szyszki, gwiazdki, plecione koszyczki, czaszki, kamienie, liście, warzywa, owoce, domki, szachy, serduszka, aniołki, i wiele, wiele innych. Dzięki tak dużej różnorodności możemy wykorzystać świece do stworzenia tematycznej aranżacji - na przykład z okazji Halloween, Bożego Narodzenia czy Walentynek.

Świece ozdobne są też często wybierane jako prezent dla bliskiej osoby. Wtedy warto zdecydować się na takie, które są pakowane w dekoracyjne pudełka - lub wykonać opakowanie samodzielnie. Świetnie do tego celu sprawdzą się pudełka po kubkach sprzedawanych na sztuki lub kartoniki po chusteczkach higienicznych (sześcienne). Do wypełnienia wolnej przestrzeni wokół świecy używamy papierowego "sianka", które obecnie można kupić w wielu różnych kolorach. Samo opakowanie można pomalować lub okleić ozdobnym papierem, dodać wstążkę - i podarunek jest gotowy!

Zobacz także:

Świece zapachowe

Świece nie tylko cieszą oczy wyglądem i urzekającym, ciepłym światłem - mogą też działać na zmysł powonienia. Świece zapachowe sprawią, że we wnętrzu zapanuje wyjątkowa atmosfera, a odpowiednio dobrane nuty będą w stanie nawet poprawić nasze samopoczucie. Wzbogacone w ten sposób świece są stosowane w aromaterapii - mieszanki do ich produkcji są dobierane w taki sposób, aby - w zależności od rodzaju - pomagały się uspokoić i ukoić zmysły lub wręcz przeciwnie - pobudzały i poprawiały koncentrację. Świece zapachowe można stworzyć samodzielnie w domu - wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie dodatki.

Zobacz także:

Tealight - alternatywa dla świec

Tealight to niewielkich rozmiarów świeca umieszczona w pojemniku wykonanym z metalu lub - rzadziej - z tworzywa sztucznego. Zamiennie bywa nazywana podgrzewaczem, ponieważ często wykorzystuje się ją do kominków zapachowych, w których podgrzewa się olejki, aby lepiej uwalniały swoje nuty. Tealight sprawdza się też do podtrzymywania odpowiedniej temperatury potraw na stole. Wystarczy zaopatrzyć się w naczynie na specjalnym stojaku, w którym umieszcza się te niewielkie świece, aby cieszyć się ciepłym daniem przez cały czas, a nie tylko przez kilkanaście minut po podaniu.

Tealight'y to dobry wybór, kiedy planujemy aranżację stołu na przyjęcie lub święta. Mają niewielkie rozmiary, więc można ustawić ich większą liczbę w wielu miejscach - w ten sposób oświetlą całość równomiernie - i zajmą mniej miejsca niż tradycyjne świece. Wstawione do kolorowych szklanych pojemników będą niczym barwne lampiony, które dopasujemy do pomysłu na aranżację. Tealight pasuje też do wielu świeczników na wysokich nóżkach, dzięki czemu możemy stworzyć wielopoziomową świetlną kompozycję.

Zobacz także:

Świece: pomysły na aranżacje

Świece doskonale budują nastrój, czasem jednak warto dodatkowo "podkręcić" ich walory ozdobne, aby wzbogacić aranżację. Mamy do dyspozycji bogatą ofertę lampionów, w które możemy je wstawić, ale do stworzenia ciekawej kompozycji można wykorzystać również słoiczki, metalowe tace, kawałek deski czy podstawki, na których zwykle stawiamy kubki z gorącym napojem. Nawet "zwykłe" walcowe świece będą się prezentowały ciekawie, jeśli zestawimy obok siebie różne wysokości, średnice i kolory - lub odcienie tego samego koloru. Pomiędzy nimi, na podstawce, można umieścić potpourri lub zasuszone kwiaty z własnego ogrodu. Zamiennie sprawdzą się też ziarna kawy, kora cynamonu, gwiazdki anyżu, drobne kamyczki, a nawet piasek (dwie ostatnie propozycje do nabycia na przykład w sklepach zoologicznych lub działach ogrodniczych w marketach budowlanych).

Zobacz także:

Zobacz także:

Świece sojowe - Shutterstock

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest produktem ubocznym powstającym przy wytwarzaniu przez pszczoły miodu. Zapalone świece z wosku pszczelego charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami:

Świece z wosku pszczelego, ze względu na swój intensywnie żółty kolor, idealnie wpisują się w aranżacje wnętrz utrzymane w stylu rustykalnym.

Zobacz także:Pasja: tajemnicze zapachy domu >>

Świece z wosku - Shutterstock

Jak zrobić świece?

Świece kupimy w wielu różnych sklepach, ale możemy je też zrobić we własnym zakresie - wystarczą chęci i odrobina wolnego czasu. Z pewnością warto spróbować - samodzielna praca przyniesie wiele satysfakcji, być może uda się przy okazji stworzyć niepowtarzalny prezent dla bliskiej osoby.

Potrzebne materiały:

Domowe świece - krok po kroku:

Odcinamy górną część kartonu - na takiej wysokości, jaką ma przygotowana świeca stożkowa (jeśli docelowa świeca ma być mniejsza, można stożkową przyciąć za pomocą noża). Karton trzeba dokładnie wytrzeć, a następnie nasmarować olejem roślinnym - dzięki temu łatwiej oddzielimy potem świecę od naszej "formy". Resztki świec należy pokruszyć na małe kawałki. Świecę stożkową wstawiamy do kartonu i przytrzymujemy, a dookoła wsypujemy kolorowe kawałki wosku, aż do poziomu knota. Biały wosk topimy w kąpieli wodnej - czyli wsypujemy do miseczki, którą stawiamy na garnku z gotującą się wodą. Topiący się wosk mieszamy szpatułką lub patyczkiem. Kiedy całość się roztopi, wlewamy wosk do kartonu - do wysokości knota. Odstawiamy do ostygnięcia na kilka godzin, na koniec wyjmujemy świecę z kartonu. Można dodatkowo wykonać dekoracyjne nacięcia za pomocą noża.

Zobacz także:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Świece: ciepłe światło we wnętrzach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej