Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zasady doboru kostki brukowej

Red.
Nowoczesna kostka brukowa - fot. Adobe Stock/Beenis

Urządzanie terenu powierzchni przydomowej rozpoczyna się od doboru kostki brukowej. Warto dowiedzieć się, czym należy się sugerować, aby nawierzchnia była nie tylko ładna, ale też funkcjonalna. Przed zakupem kostki brukowej należy na przykład przemyśleć, na jak dużą nawierzchnię będzie ona nakładana, czy też jakim obciążeniom będzie poddawana. Od tego zależy rozmiar kostki i jej grubość pod konkretne warunki.

Utwardzenie działki: podstawowe zasady

Utwardzenie działki wpływa nie tylko na wygląd domu, ale też ogrodu. Dlatego należy dokładnie zastanowić się jak ma wyglądać rozkład powierzchni z kostki brukowej oraz jaka ma być jej kolorystyka. Podczas wyboru kostki brukowej należy mieć na względzie konsekwencję kolorystyczną. Warto poruszać się maksymalnie pomiędzy dwoma odcieniami barw wraz z zachowaniem łagodnych przejść pomiędzy tonacjami. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować to można skorzystać z podpowiedzi fachowców, którzy określą jakie zestawienia ze sobą łączyć, a jakie mogą się w przypadku naszej posesji okazać ryzykowne.

Biorąc pod uwagę najbliższe otoczenie domu, czyli taras, podjazd oraz chodnik od furtki do drzwi wejściowych powinniśmy decydować się na jednobarwne nawierzchnie lub skomponowane z dwóch minimalnie kontrastujących ze sobą barw dobranych pod kolor elewacji. Bardzo estetycznie prezentują się nawierzchnie ogrodowe z obrzeżami wykonanymi z kamienia naturalnego. Do jasnej elewacji dobrze dopasuje się kostka ciemna i w odcieniach brązu, nawiązująca do naturalnych barw ziemi. Jeśli kostka taka jest ułożona na podjeździe to dobrze będzie ją zaimpregnować. Z kolei, na nawierzchni tarasu dobrze prezentują się jasne kostki brukowe w odcieniu słonecznej żółci lub piaskowego beżu. Rozjaśnią one otoczenie w pochmurne dni. W okolicy garażu, na chodniku prowadzącym do drzwi wejściowych oraz na schodach warto ułożyć łupany lub groszkowany granit pod postacią sześciennych kostek o porowatej powierzchni.

 

Granit na schodach - fot. Adobe Stock/ Fotoschlick
Ścieżka z granitu - fot. Adobe Stock/ Aleksandra

Ścieżki ogrodowe utwardzić można kostką granitową lub kostką brukową w kolorze szarym. Na takiej nawierzchni lepiej nie dodawać żadnych wzorów, ponieważ w jej przypadku najbardziej liczy się naturalny wygląd. W ogrodzie nie warto układać nawierzchni zbyt wzorzystych lub zbyt barwnych ze względu na to, że ważniejsza jest otaczająca je roślinność. Podczas projektu z kostki brukowej można natomiast delikatnie zaakcentować pewne elementy: miejsce pod stół, grill czy altanę albo wcięcia przeznaczone pod donice.

W miejscach tych dobrze zaprezentuje się oryginalny wzór lub akcent geometryczny z kostki o odmiennym odcieniu. Bardzo modne jest także wplatanie w kostkę elementów zieleni lub oświetlenia punktowego.

Zalety i kształt kostki brukowej

Od chwili, kiedy kostka brukowa zaczęła wypełniać przestrzeń wokół domów jednorodzinnych jej wygląd uległ wielu przemianom. Od prostych wzorów projektanci przeszli do różnych kształtów, kolorów i wielkości. Dobry materiał nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest trwały przez wiele lat. Kostka brukowa pasuje do większości stylów architektonicznych. Spośród betonowych produktów do układania nawierzchni ma największą ofertę kolorystyczną i stylistyczną. Kostką brukową można utwardzić nawet te ścieżki,
które mają skomplikowany kształt. Za jej pomocą można tworzyć łuki, łączyć ze sobą różne kolory, kształty oraz wbudowywać w całość wybrane wzory. Niewielki rozmiar kostki brukowej pozwala na precyzyjne ułożenie nawierzchni w trudno dostępnych miejscach, bez konieczności docinania elementów.

Oprócz tradycyjnego kształtu kostki brukowej można zdecydować się na zakup kostki imitującej stary bruk bądź kostki w kształcie klinów. Z takiej kostki łatwo układa się okręgi, wachlarze, łuki, czy rybie łuski. Kostki takie mają nieregularne kształty, jakie dobrze wpisują się w stylistykę ogrodu. Można też wybierać pośród kostek geometrycznych, pasujących zwłaszcza do nowoczesnej architektury. Aktualnie można również zdecydować się na kostki brukowe określane jako ekologiczne. Mają one duże wypusty dystansowe. Oznacza to, że nawierzchnie są przepuszczalne, co pozwala na przesiąkanie wód opadowych do podłoża. Woda pozostaje w ogrodzie, co sprzyja zachowaniu równowagi w środowisku oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu wód gruntowych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?
Hektar - ile to arów? 1 ar ile to m2?

Skomentuj:

Zasady doboru kostki brukowej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej