Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zrównoważone gospodarowanie wodą wokół domu

Materiały prasowe
Zrównoważone gospodarowanie wodą wokół domu - Fot. Semmelrock

Zmieniające się warunki klimatyczne skutkujące intensywnymi opadami deszczu jesienią oraz szybko topniejącym śniegiem zimą, coraz częściej stawiają przed właścicielami posesji nowe wyzwania związane z nadmiarem wody na posesjach. Jej nagromadzenie może utrudniać codzienne funkcjonowanie – parkowanie i poruszanie się po działce, a także prowadzić do problemów, takich jak zalania, czy uszkodzenia fundamentów domu. Podpowiadamy, jak zapobiegać problemom ze stojącą wodą i bezpiecznie oraz komfortowo użytkować przestrzeń przydomową.

Stojąca woda na działce – co może być jej powodem?

Gromadząca się woda na działce może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest nieodpowiednie ukształtowanie terenu, które uniemożliwia jej naturalny odpływ. Gleby o niskiej przepuszczalności, takie jak glina, również mogą utrudniać wchłanianie wody opadowej. Problem ten może być także wynikiem nietrafionych decyzji podjętych na etapie projektowania przestrzeni wokół domu. Zbyt duża ilość utwardzonych powierzchni kosztem naturalnej zieleni ogranicza obszar tzw. biologicznie czynny, przez który woda może naturalnie wsiąkać w grunt. Warto pamiętać, że nie trzeba zabetonowywać całej działki, aby była ona praktyczna. Takie decyzje mogą zwiększyć ryzyko powstawania kałuż i zastojów wody, co może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zalania czy uszkodzenia fundamentów budynków. Dlatego warto stawiać na rozwiązania, które minimalizują ryzyko gromadzenia się wody na nawierzchni i są ekologiczne. Takie podejście nie tylko chroni przed zalaniem, ale również wspiera zrównoważone zarządzanie wodą na działce.

Przede wszystkim magazynowanie

W czasach, gdy zasoby wodne są coraz bardziej ograniczone, warto przed rozpoczęciem prac budowlanych zastanowić się nad rozwiązaniami, które nie tylko zabezpieczą nas przed zalaniem, ale także pozwolą na efektywne magazynowanie i wykorzystanie wody deszczowej. Warto pamiętać, że przepisy prawne zabraniają odprowadzania wód opadowych na ulicę, do kanalizacji lub na sąsiednią działkę. Zgodnie z polskim prawem, to właściciel posesji jest zobowiązany do usunięcia nadmiaru wody deszczowej, co może zrobić poprzez rozprowadzenie jej po swoim terenie lub odprowadzenie do rowu melioracyjnego bądź kanalizacji deszczowej ogólnospławnej. W przypadku wyboru drugiej lub trzeciej opcji, konieczne jest uzyskanie zgody odpowiedniego urzędu. Dodatkowo, wiele gmin pobiera podatek za użytkowanie sieci kanalizacyjnej.

Na rynku są dostępne rozwiązania, takie jak np. Stormbox firmy Pipelife, które umożliwiają retencjonowanie i stopniowe rozsączanie wody deszczowej w przepuszczalnym gruncie. Jest to system skrzynek rozsączająco-retencyjnych, który zapobiega przeciążeniu systemów kanalizacyjnych i wspiera zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi. Deszczówka zebrana z dachów budynków i placów jest odprowadzana do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających, które magazynują ją i stopniowo rozprowadzają w gruncie. Dzięki temu rozwiązaniu, inwestorzy mogą nie tylko chronić środowisko, ale także efektywnie gospodarować zasobami wodnymi na swoich posesjach, wykorzystując je np. do nawadniania ogródka czy celów porządkowych.

Ekologiczne nawierzchnie

Projektując przestrzeń przydomową, warto postawić także na ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na swobodny przepływ wody do gruntu, takie jak kostki brukowe Senso Eco. Co wyróżnia ten produkt na tle innych? Przede wszystkim wysoki wskaźnik infiltracji wody, wynoszący aż 6 662 litrów na godzinę na metr kwadratowy. Wysoki wskaźnik infiltracji oznacza zwiększone przesiąkanie wody do gruntu, co przekłada się na efektywne przemieszczanie wody w glebie, zmniejszając obciążenie systemów odwadniających i zapobiegając zastojom wody. Senso Eco nie tylko pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza, ale także przyczynia się do naturalnego procesu chłodzenia poprzez odparowywanie wody zatrzymanej w strukturze kostki. To także niweluje efekt wyspy ciepła i tworzy optymalne warunki dla rozwoju roślin. Zaletą Senso Eco jest także wszechstronne zastosowanie i estetyka. Kostka pozwala na układanie czterech różnorodnych wzorów, dając dużą swobodę w projektowaniu.

Senso Eco można oczywiście łączyć z innymi produktami Semmelrock, np. kostką ekologiczną Aquaton, która po ułożeniu pozwala zachować aż 23 proc. powierzchni czynnej biologicznie. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale posiada również wysokie walory estetyczne. Specjalne odstępniki na bokach kostek powodują, że w trakcie układania zostają zachowane 3-centymetrowe odległości pomiędzy kostkami - wystarczy wypełnić je kruszywem dekoracyjnym np. Fuggio lub trawą, by uzyskać elegancki podjazd, na którym nie zatrzyma się sprawnie odprowadzana do gleby woda. Oba produkty będą doskonałym wyborem zarówno dla właścicieli domów prywatnych, jak i np. hoteli czy budynków publicznych.

Przygotowanie przepuszczalnego podłoża

Skuteczna retencja wody to nie tylko wynik zastosowania wysokiej jakości materiałów. Równie istotne jest prawidłowe wypełnienie fug oraz przede wszystkim odpowiednio przygotowana podbudowa, na której ułożone zostaną kostki czy płyty brukowe. Semmelrock zaleca stosowanie naturalnego kruszywa na podbudowę, zamiast sztywnego lub wykonanego wraz z cementem. Taka podbudowa pozwala na przesiąkanie wody do gleby, co zapobiegnie efektowi „wanny” wypełnionej wodą, w której będą leżały elementy brukowe.

Więcej o dobrych praktykach brukarskich można przeczytać w: Poradniku Brukarskim.

Właściwy projekt – klucz do zrównoważonego zarządzania wodą

Nawet najlepszy produkt nie wystarczy, by można było powiedzieć, że nawierzchnia jest ekologiczna. Zarówno przepuszczalna podbudowa, produkty zwiększające infiltrację, jak i estetyczne kruszywa nie zadziałają, gdy nie zachowamy zdrowego rozsądku i nie wybetonujemy szczelnie całej działki. Pokusa utwardzenia We właściwym rozplanowaniu przestrzeni tak by była piękna, sprzyjała wypoczynkowi a jednocześnie była praktyczna i wspierała gospodarowanie wodą pomogą doświadczeni specjaliści. Semmelrock proponuje swoim klientom usługę projektową, w większości kraju z dojazdem architekta na miejsce. Architekt krajobrazu zaproponuje zgodną z zasadami zrównoważonego projektowania wizję otoczenia domu, uwzględniającą potrzeby klienta, na bazie produktów Semmelrock. Zrealizowanie projektu z zaproponowanych rozwiązań Semmelrock pozwala odzyskać koszty projektu i cieszyć się piękną przestrzenią wokół domu. Więcej na: https://www.wienerberger.pl/centrum-klienta/wsparcie-twojego-projektu/usluga-projektowa-semmelrock.html

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zrównoważone gospodarowanie wodą wokół domu
Przestrzeń biologicznie czynna, czyli jaka?
Jak skutecznie spoinować kostki i płyty betonowe?

Skomentuj:

Zrównoważone gospodarowanie wodą wokół domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej