Ściany murowane

Ściany murowane wznosi się z materiałów ściennych: cegieł, pustaków i bloczków z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i zwykłej, keramzytobetonu i silikatów. Z wyjątkiem ścian jednowarstwowych, mają one izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu. Ściany drewniane wykonywane są z grubych bali, albo mają lekką konstrukcję szkieletową (zwaną kanadyjską), ocieploną wełną mineralną.
Ściany murowane zewnętrzne najczęściej wykańcza się z zewnątrz tynkiem zwykłym lub cienkowarstwowym (na ociepleniu), który może być dodatkowo pomalowany farbą elewacyjną. Ściany mogą być też wykończone okładziną ścienną, np. kamienną, klinkierową i silikatową, albo - podobnie jak szkieletowe domy drewniane - oblicówką drewnianą lub winylową. Od wewnątrz ściany murowane wykańcza się na mokro, tynkiem gipsowym albo cementowo-wapiennym lub na sucho - płytami gipsowo-kartonowymi.
Ściany zewnętrzne przenoszą na fundament obciążenia występujące w budynku. Ściany zewnętrzne chronią również wnętrze domu przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem, śniegiem, wiatrem), wysoką i niską temperaturą oraz hałasem zewnętrznym. Przegrodami zewnętrznymi mogą być murowane ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe albo też ściany drewniane.
Ściany zewnętrzne murowane wznosi się z materiałów ściennych: cegieł, pustaków i bloczków z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i zwykłej, keramzytobetonu i silikatów. Z wyjątkiem ścian jednowarstwowych, mają one izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu. Ściany drewniane wykonywane są z grubych bali, albo mają lekką konstrukcję szkieletową (zwaną kanadyjską), ocieploną wełną mineralną.