Uszkodzone i wilgotne bloczki z betonu
Kupiłem kilkanaście bloczków z betonu komórkowego odmiany 400 do zamurowania wnęki po starych drzwiach. Dostarczono ze składu budowlanego, ale były zawilgocone i miały uszkodzone narożniki. Co robić w takiej sytuacji? Tadeusz K.
Beton komórkowy pozwala na budowanie domów trwałych i ciepłych, jednak sam materiał przed przystąpieniem do prac murarskich wymaga - jak każdy inny materiał budowlany - odpowiedniego traktowania, by nie został uszkodzony podczas magazynowania lub transportu.
Złe składowanie
Materiały murowe, niezależnie od tego, czy jest to beton komórkowy, ceramika poryzowana, silikaty, czy inne, charakteryzują się pewną kruchością. Przypadkowe energiczne uderzenie w materiał ciężkim przedmiotem może spowodować uszkodzenie elementów murowych i ich pękanie. To samo dotyczy nasiąkliwości. Każdy z nich przyjmuje w pewnym stopniu parę wodną z powietrza (jest to wilgotność sorpcyjna) oraz chłonie też wilgoć z podłoża (podciąganie kapilarne).
Dlatego te materiały wymagają odpowiedniego składowania i szczególnie ostrożnego obchodzenia się z nimi podczas transportu. Dotyczy to zarówno hurtowni czy składu budowlanego, jak i miejsca budowy. Producenci dbają o zabezpieczenie bloczków z betonu komórkowego i silikatów, pustaków z ceramiki poryzowanej, sprzedając je na paletach fabrycznie owiniętych folią. W takim stanie powinny być przechowywane w hurtowniach i składach budowlanych. To zapobiega ich zawilgoceniu, uszkodzeniom i ukruszeniu. Jeśli tak się jednak stało, to najprawdopodobniej w niewłaściwy sposób je przechowywano. Niedobrze jest, jeśli folia ochronna zostanie uszkodzona, a materiał jest składowany na zewnątrz, w miejscu bez zadaszenia. Niewiele wówczas trzeba, aby elementy murowe zamokły. Zawilgocone dużo łatwiej jest uszkodzić podczas transportu lub rozładunku.
Reklamacja czy wymiana
Jeśli z jakiegoś powodu materiał okaże się wadliwy, to należy go reklamować. Producenci materiałów mają obowiązek przygotowania i opublikowania instrukcji obsługi do swoich produktów. Dotyczy to także elementów murowych - bloczków, pustaków, cegieł. W instrukcji są również opisane warunki składowania i transportu. Należy więc zawsze zachować dowód zakupu, ponieważ zgodnie z polskim prawem wszystkie produkty objęte są odpowiedzialnością sprzedawcy.
Jeśli bloczki z betonu komórkowego zostały przywiezione i odebrane w niewłaściwym stanie, to najlepiej od razu je zareklamować. Takie zgłoszenia zawsze w pierwszej kolejności są rozpatrywane przez firmę handlową, która sprzedała materiał. Badana jest sprawa transportu, przeładunku (jeśli taki był), rozładunku, składowania na budowie i - ewentualnie - wady samego produktu. W ustaleniu przyczyny często pomaga producent materiału.
Z materiałami budowlanymi należy się odpowiednio obchodzić. Niedopuszczalne są: brak zabezpieczenia przed wodą z gruntu i opadów (deszczu i śniegu), składowanie na zabrudzonej i nierównej powierzchni czy rzucanie elementami murowymi, ponieważ mogą one zostać zniszczone.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Beton komórkowy: kompletny system
Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie
Beton komórkowy: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?
Wykończenie ścian z betonu komórkowego
Wykonanie pierwszej warstwy muru
Ścianki kolankowe: dobry projekt i prawidłowe wykonanie
Koszt budowy domu: ile kosztują ścianki działowe?
Rozbiórka ścian działowych - krok po kroku