Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany z cegieł - starych i nowych

Ewa Pietruszczak

Ceglane ściany sprawdzą się jako efektowne elewacja domu, a także w aranżacji wnętrz w industrialnym stylu. Najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się nowe cegły, ponieważ najłatwiej je dostać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki mur postawić ze starych cegieł.

20619160 https bi
fot. Bartosz Makowski

Cegła, z której od starożytności wznoszono domy, solidnie "zapracowała" na swoją renomę. Jest synonimem trwałości i prestiżu, a jej ręczne formowanie i charakterystyczny czerwony odcień nadany przez dawny sposób wypalania dają ponadczasowy efekt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Wykonane z takiej cegły ściany stają się prawdziwą ozdobą zarówno elewacji domów, jak i ich wnętrz. Umiejętnie zastosowane doskonale skomponują się z każdym stylem. 

Jednak stare mury z wykruszoną fugą stają się słabsze i nie trzymają ciepła. Nie każdy też może kupić dom z ceglanymi ścianami w dobrym stanie. W każdej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Stary mur można odnowić, a nowy postawić ze starych cegieł lub nowych, które doskonale je imitują. A jeśli będziemy mieli ograniczone finanse, możemy użyć płytek.

Stare elewacje

Stare domy często mają bardzo grube mury, nieocieplone i nieotynkowane z zewnątrz. Jeśli spełniają one wymogi izolacyjności termicznej (nie potrzebują ocieplenia), elewacje ze zwykłych cegieł ceramicznych wystarczy wyczyścić na sucho. 

Jeśli spoiny się wykruszają, odnowienie elewacji trzeba zacząć od ich usunięcia na głębokości 1,5-2 cm. Następnie czyści się powierzchnię cegieł. Najszybciej i najskuteczniej wykonać to w sposób mechaniczny - przez piaskowanie (koszt takiej usługi wynosi około 100 zł/m²). Drobinki, wyrzucane z urządzenia z dużą prędkością, uderzają w czyszczoną powierzchnię elewacji, odrywają cienką zabrudzoną warstwę, a następnie zasysane są z powrotem do urządzenia. Zamiast piaskowania cegły można też czyścić za pomocą szlifierki kątowej, wyposażonej w nakładkę ze szczotką z drutu. Jest to jednak metoda bardzo pracochłonna i uciążliwa.

Po wyczyszczeniu wszystkie uszkodzone i popękane cegły wykuwa się z muru i zastępuje dobrymi. Na koniec uzupełnia się fugi, zmywa dokładnie pył z powierzchni elewacji, a po wyschnięciu całość impregnuje.

Stare jak nowe

Stare domy mają duszę, a jeśli dodatkowo stylem pasują do swego "wieku", to wówczas można mówić o niepowtarzalnym klimacie, który trudno jest odtworzyć za pomocą nowoczesnych materiałów. Sztucznego efektu można uniknąć, wykorzystując materiały z odzysku. Skąd wziąć stare cegły? Są firmy, które zajmują się rozbiórką domów lub skupują cegły z wyburzanych budynków. Szczególnie ceniona jest cegła zabytkowa, pochodząca z rozbiórki budynków historycznych. Jej pozyskanie nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza jeśli mają z niej powstać ceglane płytki. To długie, żmudne i niebezpieczne zajęcie, ponieważ - aby nie zniszczyć cegieł - wykuwa się je jedna po drugiej. Po rozebraniu budynku na cegłach możemy znaleźć pozostałości tynku i zaprawy. Dlatego poddaje się je obróbce: selekcjonuje i czyści. Jednak użycie szlifierek czy piaskowanie narusza oryginalną strukturę cegieł, dlatego zwykle czyści się je ręcznie przy użyciu wody i - ewentualnie - kroi w plastry. Za cegły zapłacimy 2-3 zł/szt., a za płytki - 25-110 zł/m².

Nowe jak stare

Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakiego rodzaju budynku została pozyskana stara cegła, możemy poszukać jej odpowiednika w ofercie producentów klinkieru. Na rynku dostępne są kolekcje postarzanych cegieł i płytek, które wiernie odwzorowują stare. Większość z nich jest ręcznie formowana. Nierówne krawędzie i chropawa powierzchnia to podstawowe argumenty przemawiające za "wiekowym" wyglądem. Powstają one na dwa sposoby.

Większość producentów dokonuje procesu postarzania poprzez wrzucenie nowych cegieł do specjalnego bębna, w którym obijają się one o siebie, a na ich rogach i krawędziach powstają uszkodzenia i drobne pęknięcia. Dla wzmocnienia efektu, w cyklu tym używa się dodatkowo zaprawy murarskiej, która imituje tę, nie do końca usuniętą ze starych cegieł.

W przypadku drugiej metody nie niszczy się nowych, wypalonych już cegieł, ale postarza się je jeszcze przed wypałem. Uformowane i wysuszone cegły są bardziej miękkie i łatwiej poddają się obróbce, a końcowy efekt jest bardziej naturalny. Obijanie daje wówczas subtelniejszy wygląd, nie ma pęknięć i uszkodzeń, a dodane w procesie wapno i zaprawa pokrywają także brzegi i kanty.

Postarzane cegły różnią się między sobą kolorem i fakturą. Do ich produkcji wykorzystuje się mieszanki kilku rodzajów glin, piasku o różnych barwach, a czasem również odpowiednio dobranych pigmentów. Dzięki temu do wyboru mamy kilkadziesiąt odmian kolorystycznych, a dodatkowo cieniowanie i przypalanie. Nieco odbiegają one od swojego pierwowzoru tradycyjnej czerwonej cegły pełnej, na której widoczne jest działanie czasu i różnych czynników.Tak więc znajdziemy różne odcienie brązu oraz wypłowiałą albo nieco zszarzałą czerwień. Faktura postarzanych cegieł bywa nakrapiana, odciskana albo rysowana. Musimy za nie zapłacić 3,5-6,0 zł/szt.

Dla tych, którzy nie wznoszą ścian, a jedynie chcą je wykończyć, bardzo dobrym rozwiązaniem będą postarzane płytki. Jeśli pochodzą z tej samej kolekcji, zwykle wyglądają tak samo jak cegły, ale są od nich cieńsze. Są także tańsze. Za płytki zapłacimy 10-20% mniej niż za cegły z tej samej serii. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany z cegieł - starych i nowych