Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tynki zewnętrzne: rodzaje, właściwości, ceny

Monika Karda, red.

Tynk to najstarsze i najpopularniejsze wykończenie elewacji domów murowanych. Jednak zarówno przygotowaniem, jak i wykonaniem współczesne tynki - zarówno grubo-, jak i cienkowarstwowe - różnią się od tych sprzed lat.

Tynk modelowany - drewno, beton, metal
Tynk modelowany - drewno, beton, metal
Fot. Baumit

Nowoczesne tynki zewnętrzne

Niezmiennie od lat tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenia elewacji. Współczesne rozwiązania niczym jednak nie przypominają mało atrakcyjnych wypraw wierzchnich sprzed lat. Postęp technologiczny sprawił, że architekci, inwestorzy i wykonawcy mają dziś do dyspozycji całą gamę produktów, dzięki którym mogą wypływać na szerokie wody „kreatywności” i osiągać najrozmaitsze efekty na systemach ociepleń.

Dawniej jedyną ochronę muru stanowiły nakładane w grubej warstwie tradycyjne tynki mineralne, które tak jak beton przygotowywało się samodzielnie na placu budowy. Nie zapewniały one jednak odpowiedniej izolacji cieplnej. Wraz ze wzrostem cen energii grzewczej oraz świadomości ekologicznej zaczęto poszukiwać sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków. W efekcie nowym standardem stało się ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem bądź wełną mineralną celem zapobiegania ucieczce ciepła z domu. Dziś systemy ETICS można spotkać na większości budynków, a ich wykończenie stanowią najczęściej gotowe do użycia cienkowarstwowe tynki strukturalne barwione w bogatej kolorystyce, na czym zyskują walory dekoracyjne elewacji i tysiące kolorów tynków elewacyjnych! Co więcej, współczesna technologia pozwala tworzyć produkty, dzięki którym ściany zewnętrzne mogą indywidualnie oddziaływać nie tylko barwą, lecz także strukturami powierzchni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tynki zewnętrzne: rodzaje, właściwości, ceny