Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cichy dom - jak go rozpoznać? Pytamy dewelopera

Rozmawiała: Monika Wach

Zakup mieszkania lub domu wiąże się ze sporym obciążeniem. Nie tylko finansowym, gdyż musimy przy tej okazji załatwić również mnóstwo formalności. Bywamy nimi tak zajęci, że kwestie mniej priorytetowe po prostu nam umykają. Do takich właśnie kwestii należy hałas. Oczywiście liczymy się z tym, że sąsiedztwo ruchliwej ulicy lub linii kolejowej spowoduje, że nasze nowe lokum może nie być zaciszne. Ale czy warto pytać dewelopera o coś więcej niż tylko sąsiedztwo? A jeśli tak, to o co?

20503589 https bi
fot. Shutterstock/Pavel L Photo and Video

- Nowe mieszkania często istnieją tylko na papierze, gdy znajdują kupców. Czy klienci interesują się, czy lokal będzie cichy? Pytają tylko o hałas za oknem, czy też o ten dochodzący zza ściany - od sąsiada czy z klatki schodowej?

- Dla wszystkich klientów kupujących mieszkania czy domy kluczowe znaczenie ma oczywiście cena i lokalizacja. Coraz częściej jednak pytają oni o dodatkowe parametry, które mogą mieć wpływ na komfort użytkowania mieszkania. W domach położonych bliżej centrum - a więc w sąsiedztwie arterii komunikacyjnych - aspektem, na który kupujący często zwracają uwagę, jest izolacyjność akustyczna.

Deweloperzy muszą dbać, by te dodatkowe parametry zapewnić. Warto wspomnieć, że w Europie jest już 450 osiedli z certyfikatem BREEM, który obliguje dewelopera do spełnienia wielu ponadstandardowych kryteriów środowiskowych i jakościowych. W Polsce dopiero powstaje pierwsza taka inwestycja (Osiedle Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu). Aby poprawić izolację akustyczną, co przełoży się m.in. na lepsze samopoczucie mieszkańców, w budynku zamontowane zostały m.in. cichobieżne windy oraz trzyszybowe okna.

- Czy może zdarzyć się tak, że mieszkanie, które wydawało się ciche w momencie zakupu, później okazuje się głośne?

- Oczywiście, może się tak zdarzyć, na przykład gdy na nowo powstałym osiedlu infrastruktura w sąsiedztwie nie jest jeszcze bardzo rozbudowana. Wraz z pojawianiem się kolejnych inwestycji mieszkaniowych czy drogowych, a także rosnącą liczbą mieszkańców i samochodów, może dojść do sytuacji, że nasze odczuwanie hałasu może być inne niż w momencie zakupu mieszkania. Standard akustyczny zapewniony przez dewelopera może się też zmienić, jeśli w mieszkaniu wprowadzimy istotne zmiany budowlane. Dlatego przed wykonaniem większych przeróbek zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi, jak nie zaburzyć akustycznych parametrów mieszkania.

- Czy można rozpoznać, że mieszkanie lub dom będą ciche? O co spytać dewelopera?

Szukając cichego mieszkania, warto zapytać dewelopera o rodzaj materiałów budowlanych użytych do budowy i ich właściwości izolacyjne. Normą jest zapewnienie izolacyjności akustycznej w mieszkaniu na poziomie 50 dB.

Na poczucie komfortu akustycznego ma wpływ również usytuowanie budynku na danym terenie, odległość od ulicy, ale też np. rodzaj materiałów zastosowanych do izolacji instalacji sanitarnej. Akustykę w już wybudowanym mieszkaniu najlepiej sprawdzić przy zamkniętych oknach - wówczas będziemy mogli poznać pełny efekt zapewniony przez dewelopera. Można również poprosić akustyka o sprawdzenie projektu pod kątem tego, czy przegrody budowlane są zgodne z polskimi normami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Cichy dom - jak go rozpoznać? Pytamy dewelopera