Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kładziemy tynk strukturalny

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski, Robert Gutowski

Idealnie gładkie ściany zyskały poważną konkurencję - tynk strukturalny. To on pozwala wyczarować na nich rozmaite faktury, na przykład rowki, fale albo nawet artystyczne esy-floresy.

Tynk strukturalny
Tynk strukturalny
Fot. Shutterstock/Elena Rostunova

Czym jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny (tynk ozdobny) to specjalna masa tynkarska, która dzięki zastosowaniu odpowiedniej gęstości oraz poziomu uziarnienia pozwala uzyskać pożądaną fakturę i na tynkowanej powierzchni niepowtarzalny efekt dekoracyjny. To rozwiązanie, które sprawdzi się przy urządzaniu wnętrz w wielu stylach, a także jako praktyczne wykończenie ścian zewnętrznych. Sprawia, że dom już na pierwszy rzut oka wydaje się zadbany i stylowy. Jego niekwestionowanymi atutami są wytrzymałość  oraz łatwość aplikacji.

Zastosowanie tynku strukturalnego

Tynk strukturalny (tynk dekoracyjny) ma wszechstronne zastosowanie. Możemy go wykorzystać do uzyskania ciekawej faktury i wzoru ścian oraz sufitów wewnątrz pomieszczeń, a także położyć na elewacje. Strukturalne tynki akrylowe to rodzaj wykończenia odporny na zniszczenia, a także świetne rozwiązanie do przykrycia wszelkich niedoskonałości ścian. Warto wspomnieć, że do zabarwienia powierzchni tynkowych potrzebne nam są profesjonalne farby strukturalne . Tylko one dokładnie pokryją powierzchnię, a także będą trwałe. Tynki dekoracyjne to stosunkowo tanie rozwiązanie, które może urozmaicić pomieszczenia ponieważ mnogość kolorów i rozwiązań można dostosować zarówno do  nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz. Powyższe cechy tynku strukturalnego sprawiają, że od wielu lat jest on bardzo chętnie wykorzystywany przez inwestorów.

Tynki strukturalne - rodzaje i wzory

Wśród tynków strukturalnych wyróżnić możemy m.in. tynki akrylowe, silikonowe, mineralne bądź na bazie wapna gaszonego. Są tynki strukturalne, które możemy zastosować jedynie wewnątrz pomieszczeń, są też takie, które świetnie sprawdzą się zarówno w środku, jak i na zewnątrz domu. Przyjrzyjmy się konkretnym wzorom tynków dekoracyjnych.

Tynk strukturalny wewnętrzny:

 • tynk strukturalny z efektem betonu – bardzo często wykorzystywane rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach będące alternatywą dla tradycyjnego betonu, którego zastosowanie nie zawsze jest łatwe w już urządzonych przestrzeniach. Z jego pomocą możemy stworzyć zarówno gładką, jak i chropowatą strukturę,
 • tynk strukturalny stiuk – bardzo elegancki rodzaj tynku dekoracyjnego, który wygląda jak szlifowany marmur. Jego gładka, błyszcząca powierzchnia nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter,
 • tynk strukturalny piaskowiec - służy do wykonywania cienkowarstwowych powierzchni tworząc szlachetną, strukturalną powłokę dekoracyjną, imitującą antyczne tynki śródziemnomorskie,
 • tynk strukturalny onyks – satynowa, ziarnista struktura tego tynku nadaje się do wielu wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych. Ten tynk dekoracyjny nadaje pomieszczeniom eleganckiego, wyrafinowanego charakteru dzięki mieniącym się, metalicznym wżerom na różnych kolorach tynku do wyboru,
 • tynk strukturalny trawertyn - cienkowarstwowy tynk wapienny imitujący kamień naturalny trawertyn z charakterystycznymi wżerami dla tego kamienia. Znajdzie zastosowanie w wielu rodzajach wnętrz. Dzięki odpowiedniej aplikacji doskonale odwzorowuje naturalny trawertyn z jego charakterystycznymi wżerami i ubytkami.
 • gips strukturalny to jedynie mieszanina dyspersji akrylowych oraz dodatków mineralnych.

Tynk strukturalny zewnętrzny:

 • tynk strukturalny baranek – popularny tynk, który zazwyczaj możemy spotkać na elewacjach wielu domów. Charakterystyczna struktura tego tynku nadaje ścianom ozdobnego charakteru, jest bardzo wytrzymała i można ją pomalować na wybrany kolor. Jego ostateczny wygląd zależy od ilości użytego kruszywa i grubości nakładanej warstwy. Choć najczęściej widzimy go na zewnątrz budynków, z powodzeniem możemy go stosować także w pomieszczeniach, gdzie jego odpowiednie nałożenie może stanowić bardzo oryginalny i niepowtarzalny punkt dekoracyjny,
 • tynk strukturalny kornik – równie popularny tynk strukturalny widywany na wielu domach, tworzy charakterystyczną powłokę z podłużnymi wżerami, jakby zrobiły je korniki. Możemy nadawać mu różnorodną formę – mniej lub bardziej wypukłą stosując odpowiednią ilość kruszywa i grubość nakładanej warstwy.
 • Tynk zewnętrzny modelowany -bardzo duże możliwości w wykończeniu elewacji daje nam tynk zewnętrzny modelowany. Poprzez odpowiedni stopień uziarnienia oraz technikę nakładania, możemy stworzyć na naszej elewacji bardzo ciekawe efekty, które odróżnią nasz dom od innych. Dzięki niemu możemy nie tylko wykonać oryginalne wzory odpowiednio nakładając tynk, ale możemy także uzyskać efekt deski, cegły, betonu, kamienia, a także metalu.

Jak kłaść tynk strukturalny? Poradnik krok po kroku

Kładzenie tynku strukturalnego na ścianie nie powinno przysporzyć problemów i z powodzeniem można to spróbować zrobić samemu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzaj tynku strukturalnego kładzie się inaczej, inaczej przygotowuje, inaczej nakłada, używa się różnych narzędzi. Takie informacje znajdziemy na konkretnych produktach. Jak wyglądają etapy prac przy kładzeniu tynku strukturalnego?

 1. Przygotowanie podłoża. Podłoże, na którym chcemy położyć tynk strukturalny powinniśmy przede wszystkim oczyścić. Trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nim dziwnych nalotów, pleśni oraz czy nie ma luźnych, mogących odpaść fragmentów. Ewentualne zanieczyszczenia i ubytki należy naprawić. Przy kładzeniu tynków, które docelowo mają równą nawierzchnię trzeba dodatkowo załatać większe nierówności. Następnie powierzchnię malujemy gruntem, po czym czekamy, aż grunt wyschnie tyle, ile podaje jego producent na opakowaniu.
 2. Nakładanie tynku. Po wyschnięciu gruntu możemy przygotować się do nakładania tynku na powierzchnię. Zakupiony proszek mieszamy z wodą według proporcji podanych przez producenta. Mieszamy tak długo, aż uzyskamy jednolitą masę, można do tego użyć mieszadła. Najpierw zawsze warto wykonać próbę na małym kawałku. Pamiętajmy jednak, że przygotowana masa będzie zdatna do użycia przez czas podany na opakowaniu i musimy się w nim zmieścić. Nakładamy ją na ścianę pacą lub pędzlem, a nadmiar ściągamy z powrotem do wiadra. Tynk nakładamy cienką warstwą na całą ścianę i jeżeli tak zaleca producent, kładziemy następną warstę. Najczęściej metodą „ na mokro“, także nie czekamy aż pierwsza warstwa wyschnie.
 3. Tworzymy strukturę. W zależności od rodzaju tynku lub efektu, jaki wybraliśmy, tworzymy na ścianie strukturę. Możemy to zrobić za pomocą pacy, pędzla, gąbki, materiałów itp. Wzory stworzymy stosując odpowiednie ruchy ww. narzędziami.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o strukturach na ścianę


Ile kosztuje tynk strukturalny?

Cena tynków strukturalnych zależy od ich rodzaju. Rozbieżność w cenach może być duża, w zależności od składników masy, a także oczekiwanego efektu. Za tynki wewnętrzen typu beton, onyks, piaskowiec zapłacimy średnio 250 – 350 zł za 10 kg. Za tynk zewnętrzny typu baranek zapłacimy już dużo mniej, bo nawet od około kilkunastu złotych za 25 kg. W przypadku pasty strukturalnej będzie to koszt na poziomie 25-40 zł .

Jakie wady ma struktura na ścianę?

Ciężko wymienić jakiekolwiek wady tynku strukturalnego. Zalety tynków strukturalnych? Jeżeli nasz wybór padł na ten rodzaj wykończenia możemy być pewni, że poza estetycznym wyglądem, będzie cieszył nasze oko przez długi czas, będzie odporny na zniszczenia, a także warunki atmosferyczne. Jedyną wadą mogą być ceny tynków strukturalnych o bardziej wyszukanych składach, uziarnieniu i efektach końcowych. Jeżeli zdecydujemy się na nie na dużych powierzchniach, mogą okazać się dość drogim rozwiązaniem.  Z drugiej strony typowy baranek jest wciąż jednym z najbardziej opłacalnych sposobów wykończeń elewacyjnych.

Malowanie tynku strukturalnego

Zmiana koloru tynku strukturalnego może być bardziej problematyczna. Nałożenie nowego koloru często jest czasochłonne i kosztowne, ponieważ niezwykle trudno jest w dokładny sposób pokryć tynk, który ma porowatą powierzchnię. W niektórych sytuacjach zdecydowanie bardziej opłaca się usunąć gips i nałożyć nowy.

Jak usunąć tynk strukturalny?

Zacznijmy od tego, że tynk strukturalny, który nam się znudził nie zawsze wymaga usunięcia, aby zastąpić go nowym rodzajem wykończenia. W przypadku tynku strukturalnego decyzję powinniśmy podjąć po dokładnym obejrzeniu ścian, czy sufitu. Dopiero znalezienie ubytków, zawilgocenia, czy pleśni powinno być dla nas sygnałem, że musimy usunąć tynk strukturalny. W przypadku, gdy jest on w dobrym stanie możemy posłużyć się innymi rozwiązaniami, jak np. przemalowanie, wygładzenie, położenie płyty. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani, że stara powierzchnię trzeba usunąć, możemy to zrobić na kilka sposobów:

 •  za pomocą młotka i przecinaka – to dobre rozwiązanie przy usuwaniu tynku z mniejszych powierzchni lub takich, które już są bardzo słabe, wówczas ta metoda przebiegnie szybko i sprawnie,
 • za pomocą wiertarki udarowej z nasadzonym dłutem – ta metoda sprawdzi się przy usuwaniu tynku na większych powierzchniach, a także tam, gdzie siła naszych rąk i prostych narzędzi nie zda egzaminu,
 • za pomocą frezarki do tynków – to profesjonalna metoda, dzięki której szybko i sprawnie pozbędziemy się noiechcianego tynku ze ściany.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Kładziemy tynk strukturalny