Jak osuszyć ściany i mury z wilgoci?
Intensywne opady w okresie letnim mogą znacząco uwidocznić problem z wilgocią pojawiającą się na ścianach budynków. Jeżeli tak się dzieje, to może być sygnał, że izolacja pionowa czy pozioma została uszkodzona lub zdegradowana. Pamiętajmy, że woda przenika bardzo szybko, czyniąc nieodwracalne straty, więc jeżeli zauważymy, że ściany są zawilgocone, należy szybko przystąpić do działania. Podpowiadamy Jak osuszyć ściany.
Tego lata pogoda nas nie rozpieszcza, a upalne dni przeplatają długotrwałe, intensywne opady atmosferyczne. Tymczasem zawilgocone ściany to poważny problem, który może pojawić się nie tylko w starszych budynkach, ale również w tych całkiem nowych. W pierwszym przypadku powodem jest brak izolacji poziomej lub jej zniszczenie pod wpływem czasu. Natomiast ściany nowych domów podciągają wilgoć najczęściej z powodu błędów wykonawczych popełnionych na etapie wykonywania izolacji.
Z problemem trzeba walczyć, ponieważ zawilgocenie ścian powoduje ich osłabienie, a to sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów!
Jak wysuszyć ścianę po zalaniu?
Naturalne osuszanie powietrza to najprostszy sposób. Wystarczy otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie. To rozwiązanie ma wadę: wymaga czasu i jest zależne od pogody. Upalna pogoda szybciej usunie wilgoć, zwłaszcza jeśli wymusisz ruch powietrza w pomieszczeniach, np. włączając domowe wentylatory. Niestety, nie wszystkie warunki atmosferyczne sprzyjają osuszaniu budynków za pomocą wentylacji. Gdy na zewnątrz pada deszcz lub jest wilgotno, wentylacja nie tylko "dostarcza" wilgoć do pomieszczeń, ale także nie pomaga się jej pozbyć. Najlepiej jest włączyć ogrzewanie i umożliwić ruch powietrza. Można zastosować grzejniki wentylatorowe, jeśli budynek nie posiada niezależnego systemu grzewczego, ale jest podłączony do sieci lokalnej. Pamiętaj, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na komfortowym poziomie. To, wraz z wysoką wilgotnością, może powodować wypaczanie drewnianych mebli, takich jak drzwi i okna, oraz drewnianych podłóg.
Jak osuszyć ściany z wilgoci w domu metodą iniekcji?
Izolację poziomą można wykonać od podstaw lub odtworzyć tę istniejącą. Jak szybciej osuszyć ściany? Jedną z popularniejszych metod jest iniekcja, która nie wymaga podcinania fundamentów, a zatem ingerencji w konstrukcję budynku. – Iniekcja pozwala na stworzenie skutecznej warstwy izolacyjnej, która będzie odcinać wodzie możliwość wnikania w mur.
Osuszanie murów metodą iniekcji jest bardzo proste i możliwe nawet do samodzielnego wykonania. Polega na wstrzykiwaniu w głąb muru odpowiedniego płynu do osuszania ścian, który w kontakcie z wilgocią i innymi związkami krystalizuje się i zamyka kapilary (mikrokanaliki występujące w materiałach budowlanych), którymi przenika woda. Dzięki temu podciąganie wilgoci zostaje skutecznie zablokowane.
Co wykorzystuje się do osuszania murów metodą iniekcji? Czy płyn do osuszania ścian to dobry pomysł?
Do iniekcji wykorzystuje się specjalne środki, m.in. na bazie krzemianów, które krystalizują się pod wpływem działania związków alkaicznych. Są łatwe w użyciu i przy murach z cegły pozwalają na samodzielne odtworzenie izolacji poziomej, tak więc nie musimy korzystać z usług specjalistycznych firm.
Płyn do osuszania ścian i co jeszcze? Do iniekcji potrzebujemy również specjalne lejki, które mają wyprofilowane końcówki, dzięki czemu pozwalają na optymalne dotarcie i rozprowadzenie płynu iniekcyjnego wewnątrz ścian i murów. Takie lejki są dostępne, podobnie jak płyny do iniekcji, w popularnych marketach budowlanych.
Dodatkowo należy zaopatrzyć się w zaprawę uszczelniającą, którą w postaci półpłynnej zalewamy otwory po zakończonej iniekcji.
Jak osuszyć ścianę fundamentową - iniekcja murów?
Przed aplikacją płynu iniekcyjnego do ususzania ścian konieczne jest skucie (na wysokości 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia) przemoczonych, zasolonych tynków i powłok malarskich. Powinno się również usunąć wszystkie luźne elementy, np. fragmenty cegieł i spoin (do głębokości ok. 2 cm), wypełniając je odpowiednią zaprawą wyrównującą.
Następnie, przy użyciu wiertarki, należy wywiercić otwory iniekcyjne. Powinny mieć średnicę 10-14 mm i sięgać na głębokość ok. ¾ ściany. Takie otwory należy wiercić w odstępie ok. 10-13 cm, pod kątem od 30° do 45°, przechodząc przez dwie poziome spoiny.
Jak osuszyć ściany z wilgoci po zalaniu?
- Linia otworów powinna się znajdować na wysokości co najmniej 10 cm nad uszkodzoną izolacją poziomą.
- Odległość skrajnych otworów od krawędzi murów powinna wynosić 5-10 cm.
- W celu uzyskania skutecznej przepony należy wykonać dwa rzędy otworów.
- Otwory powinny być oczyszczone, np. przedmuchane powietrzem.
Kolejnym etapem jest aplikacja płynu do osuszania ścian iniekcyjnego, który ma usunąć wilgoć i odtworzyć izolację poziomą. Lejki wkładamy w uprzednio wywiercone i oczyszczone otwory, a następnie uszczelniamy je przy pomocy np. masy akrylowej lub kleju montażowego – ma to zapobiec wyciekom preparatu na styku lejków ze ścianą.
Tempo iniekcji jest różne, dlatego należy systematycznie obserwować poziom płynu i w razie potrzeby go uzupełniać (do poziomu połowy leja) - przynajmniej przez 48 godzin.
Kiedy płyn wniknie, pozostawiamy nieosłonięty mur na minimum 3 tygodnie, tak aby umożliwić wilgoci odparowanie. Nawiercone otwory można wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą o konsystencji szlamowej zaraz po zakończonej aplikacji płynu.
Na koniec pamiętajmy, im dłużej będziemy zwlekać z osuszeniem zawilgoconych murów, tym woda wykona większe spustoszenie. Im szybciej więc zareagujemy, tym szybciej zatrzymamy poziom degradacji, a sama walka ze skutkami będzie łatwiejsza i tańsza.
- Więcej o:
Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?
Jak dobrze zbudować ściany szczytowe?
Z czego budować ściany domu?
Wyrównanie wysokości ścian nośnych grubości 24 cm
Zastosowanie płyt mfp® na ścianach - jak je odpowiednio wykończyć?
Zabudowa poddasza - styk skosu ze ścianą kolankową
Jakimi narzędziami gruntować ściany?
Jak zbudować ścianę trójwarstwową?