Prawo i finanse

Prawo i finanse - dwa pojęcia o znaczeniu dla planowanej przez nas budowy kluczowym. W zasadzie nie wiadomo, które ważniejsze.

Tak więc - podstawę do zrealizowania marzeń o własnym domu tworzą wspólnie prawo i finanse. Prawo budowlane to zbiór przepisów regulujących wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy, począwszy od fazy projektowania, przez budowę po utrzymanie, a także z rozbiórką budynków. Ustawa Prawo budowlane co jakiś czas podlega modyfikacjom. Zmiany w prawie budowlanym związane są z jednej strony z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego, z drugiej zaś - z koniecznością wprowadzenia dyrektyw unijnych. Warto być na bieżąco, by wiedzieć, na ile jest to nasze prawo budowlane aktualne. Ostatnie zmiany w prawie budowlanym weszły w życie na początku 2018 roku.

I drugi element naszej podstawy, czyli prawa i finansów: finanse - wiadomo, bez nich nie ma sensu nawet myśleć o budowie. Finansowanie budowy domu najczęściej odbywa się z dwóch źródeł: zasobów własnych i z kredytów. Ale w zależności od regionu - bo decyzje zwykle zapadają na szczeblu samorządowym - inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie do budowy domu. I tak np. mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, inwestorzy z kilku województw (m.in. łódzkiego, podkarpackiego, wielkopolskiego) mogą starać się o dofinansowanie do pomp ciepła, powstało też wiele programów mających wspierać finansowo inwestorów w izolowaniu budynków.

Czy można, a jeśli tak, to jak otrzymać dofinansowanie budowy domu energooszczędnego? Nie można. Już nie. W 2016 roku, po trzech latach od uruchomienia programu dopłat do budowy domów energooszczędnych, na który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował 300 mln. zł, jego realizacja została przerwana. W tym czasie inwestorzy wykorzystali zaledwie 2 proc. tej kwoty.
 • Meldunek nadal obowiązkowy. Co to jest obowiązek meldunkowy i ile kosztuje?

  Meldunek nadal obowiązkowy. Co to jest obowiązek meldunkowy i ile kosztuje?

  Pomimo wielu wcześniejszych zapowiedzi nie zniesiono obowiązku meldunkowego - uzasadniając to koniecznością prawidłowego funkcjonowania wszystkich systemów ewidencyjnych w kraju, w tym systemu emerytalno-rentowego.

 • Co to jest stan deweloperski?

  Co to jest stan deweloperski?

  Stan deweloperski mieszkania lub domu to modne ostatnio pojęcie, które nie wszyscy rozumieją. Dlatego też postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wątpliwości i jasno odpowiedzieć na to pytanie. Co to jest stan deweloperski? Ile kosztuje? Oto garść najważniejszych informacji, które przydadzą się zwłaszcza tym, którzy przymierzają się do kupna mieszkania lub domu.

 • Koniec z małymi mieszkaniami. Rząd chce określić minimalną powierzchnię użytkową lokali

  Koniec z małymi mieszkaniami. Rząd chce określić minimalną powierzchnię użytkową lokali

  Trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących wielkości powierzchni użytkowych mieszkania. Zgodnie z nową ustawą, lokale sprzedażowe mają mieć nie mniej niż 25 mkw.

 • Nowe zasady wycinki drzew

  Nowe zasady wycinki drzew

  Od początku tego roku właściciel nieruchomości, chcąc wyciąć drzewa na swojej działce, mógł to zrobić, nie pytając nikogo o zgodę. Warunek był jeden - wycinka nie mogła być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Te liberalne przepisy zostały niedawno zmienione - wizyta w urzędzie będzie konieczna.

 • Zmiany w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym

  Przepisy prawa budowlanego były na przestrzeni lat wielokrotnie nowelizowane. Również w tym roku ustawodawca wprowadził zmiany mające uprościć, a tym samym przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany.

 • BIK: co to jest?

  BIK: co to jest?

  Zamierzamy z żoną ubiegać się o kredyt. Znajomy powiedział mi, że bank, oceniając naszą zdolność kredytową, na pewno zwróci się do BIK-u. Co to jest, nigdy o tym nie słyszeliśmy. Jadwiga i Janusz M., Sokołów

 • Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Zanim kupimy mieszkanie lub wybudujemy dom, zazwyczaj wynajmujemy pierwsze lokum. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, dlatego zarówno najemca, jak i wynajmujący powinni przestrzegać określonych zasad.

 • Kredyty hipoteczne: najważniejsze zmiany

  Kredyty hipoteczne: najważniejsze zmiany

  Skutki ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego sprzed kilku lat dotknęły również rynek finansowy w Polsce. Banki zaczęły coraz baczniej przyglądać się kredytobiorcom, a tym samym ostrożniej przyznawać kredyty, w tym te przeznaczone na zakup mieszkania lub budowę domu.

 • Dom bliźniak: wspólny remont dachu

  Dom bliźniak: wspólny remont dachu

  Mieszkam w domu z lat 70. w zabudowie bliźniaczej, który jest kryty papą. Mój sąsiad od 20 lat go nie remontował - na jego części papa praktycznie nie istnieje. Z powodu przeciekania dachu, jego część domu jest niezamieszkała, a wszystkie sufity i fragmenty ścian są zagrzybione. Obecnie u mnie w jednym z pokoi na całej ścianie wspólnej wystąpił biały nalot, a w rogu - pleśń. Czy można wysłać list polecony do sąsiada z wezwaniem, żeby naprawił szkodę, a jeśli tego nie zrobi, prace wykonać samemu, a później obciążyć jego hipotekę?

 • Pożyczka na budowę

  Pożyczka na budowę

  Wielu z nas, decydując się na budowę domu czy kupno mieszkania, siada z kartką i skrupulatnie podlicza swoje aktywa. I zwykle saldo wychodzi nam ujemne... Część osób pomaga sobie wówczas, zaciągając kredyt w banku. Są jednak i tacy, którzy wolą omijać instytucje finansowe i liczą na dobrą wolę rodziny i przyjaciół, czyli chcą pożyczyć od nich pieniądze.

 • Czy dom w zabudowie bliźniaczej może mieć tylko jedno szambo?

  Czy dom w zabudowie bliźniaczej może mieć tylko jedno szambo?

  Wybudowany przeze mnie i moich rodziców bliźniak w każdej połowie posiada jeden lokal mieszkalny i jeden lokal usługowy. Czy taki budynek jako całość nadal stanowi budynek jednorodzinny? Dodam, że każda połowa znajduje się na odrębnej działce i posiada odrębne pozwolenie budowlane mimo to iż stanowi jedną całość. Zbigniew E.

 • Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

  Jestem w trakcie budowy domu. Niedługo będę instalował przydomową oczyszczalnię ścieków. Wykonawca za wykonaną usługę chce doliczyć 23% podatek VAT. Dlaczego? Przecież jeśli zamawiam usługę wraz z montażem powinienem zapłacić 8% podatku? E. i S. Sierakowice Prawe

 • Umowa przedwstępna: jak ją dobrze napisać?

  Umowa przedwstępna: jak ją dobrze napisać?

  Zanim ostatecznie kupimy dom czy mieszkanie lub działkę, z reguły najpierw podpisujemy umowę przedwstępną. Zobowiązuje ona obie strony do zawarcia umowy ostatecznej (przyrzeczonej), na mocy której stajemy się właścicielami nieruchomości.

 • Zmiany w prawie budowlanym: od 1 stycznia będziemy budować domy bardziej energooszczędne

  Zmiany w prawie budowlanym: od 1 stycznia będziemy budować domy bardziej energooszczędne

  Nowo wznoszone budynki z założenia są energooszczędne. Każdy inwestor może przy tym indywidualnie polepszyć standard energetyczny swojego domu. Od nowego roku będzie nawet musiał.

 • Hałaśliwy warsztat w sąsiedztwie

  Hałaśliwy warsztat w sąsiedztwie

  Co zrobić, gdy sąsiad prowadzi hałaśliwy, a tym samym uciążliwy dla okolicy, warsztat? Można albo negocjować, albo...

 • Abonament RTV pod kontrolą

  Abonament RTV pod kontrolą

  Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji "każdy kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika". Zatem według ustawodawcy, jeśli mamy w domu radio lub/i telewizor, trzeba za słuchanie lub/i oglądanie zapłacić. <br>

 • Kłopoty z psem sąsiadów

  Kłopoty z psem sąsiadów

  Za zwierzaka odpowiada właściciel, który powinien dołożyć starań, aby pies nie przysparzał kłopotów sąsiadom.

 • Prawo sąsiedzkie, czyli co wolno sąsiadowi

  Prawo sąsiedzkie, czyli co wolno sąsiadowi

  Do podstawowych uprawnień każdego właściciela mieszkania czy domu należy prawo do niezakłóconego korzystania ze swej nieruchomości oraz spokoju. Niestety codzienność wygląda różnie, zwłaszcza w blokach, gdzie mieszkają osoby w różnym wieku i o różnych potrzebach.

 • Cisza nocna na posesji

  Cisza nocna na posesji

  Obowiązek przestrzegania ciszy nocnej (w godzinach 22-6 ) dotyczy nie tylko budynków wielorodzinnych. Jeśli sąsiedzi w czasie ciszy nocnej zachowują się zbyt głośno i nie reagują na prośby o uciszenie, można poprosić o interwencję policję. <br>

 • Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?

  Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?

  Przed zakupem działki, na której chcemy postawić nasz dom, sprawdźmy czy aby na pewno ma ona status budowlanej. Dowiedzmy się także, jak zagospodarowane będą okoliczne nieruchomości, bo może się okazać, że tuż za naszym płotem zaplanowano inwestycje przemysłowe albo trasę szybkiego ruchu. <br>

 • W nowym roku - zmiana przepisów budowlanych

  W nowym roku - zmiana przepisów budowlanych

  Od 1 stycznia 2017 roku zaczną obowiązywać nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co aktualne zmiany oznaczają dla inwestorów? Jakie domy będzie można budować? Czy przepisy budowlane zostaną intensywnie zmodyfikowane?

 • Podział nieruchomości

  Podział nieruchomości

  Zdarza się, że atrakcyjna działka jest bardzo duża, a właściciel chciałby sprzedać całość lub część. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest podział nieruchomości.

 • Świadectwo energetyczne nie takie straszne

  Świadectwo energetyczne nie takie straszne

  Zasady sporządzania i kontroli świadectw energetycznych zostały określone w ustawie z dnia 29.08.2014 r. o charakterystyce energetycznej budynku. Nowelizacja tych przepisów wprowadziła kilka zmian.

 • Fiskus a ulga rehabilitacyjna

  Fiskus a ulga rehabilitacyjna

  Osoby niepełnosprawne, rozliczając się z urzędem skarbowym, mają prawo do tak zwanej ulgi rehabilitacyjnej. Jej zakres regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.<br>

 • Koniec budowy - co zgłosić w urzędzie

  Koniec budowy - co zgłosić w urzędzie

  Zakończenie budowy oznacza nie tylko bliską perspektywę przeprowadzki, ale i obowiązek dopełnienia związanych z tym formalności. Jeśli go zlekceważymy, możemy ponieść karę.

 • Jak podzielić dom na pół

  Jak podzielić dom na pół

  Na tle innych sporów w rodzinie te dotyczące majątku wzbudzają zwykle najwięcej emocji. Jak zatem zgodnie podzielić ów majątek, aby powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, nie okazało się prawdziwe.

 • Spadkobierca pod ochroną

  Spadkobierca pod ochroną

  W październiku ub.r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmiany te to prawdziwa rewolucja w prawie spadkowym. Od teraz bowiem koniec z dziedziczeniem długów przez przypadek, niedopatrzenie czy nieznajomość prawa.

 • Na forum: budowa w granicy działki

  Na forum: budowa w granicy działki

  Czy są jakieś przepisy pozwalające mi wybudować dom z oknami mniej niż 4 m od granicy działki? Dopiero planuję kupno tej działki - będzie podzielona na pół i zakupiona wspólnie z sąsiadem. Sąsiad zgadza się na budowę w granicy. Czy umowa przedwstępna wystarczy, żeby potem nie było kłopotów z budową?

 • Wiata a nowe prawo budowlane: pozwolenie na budowę czy budowa na zgłoszenie?

  Wiata a nowe prawo budowlane: pozwolenie na budowę czy budowa na zgłoszenie?

  Obowiązujące od kilku miesięcy zmiany w prawie budowlanym mają istotne znaczenie nie tylko dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają budowę domu. Dotyczą one również tych, którzy uzupełniają zabudowę swojej działki, np. zamierzają postawić wiatę, czyli budowlę w postaci dachu wspartego na słupach.

 • Hałas w mieszkaniu. Co na to przepisy?

  Hałas w mieszkaniu. Co na to przepisy?

  Sąsiad z mieszkania nad moim zamienił wykładzinę na podłodze na płytki ceramiczne, co pogorszyło izolację akustyczna. Czy można mu zarzucić naruszenie warunków budowlanych?