Czy w 2025 r. budowa domu będzie droższa? Co wpłynie na ceny?
Zbliża się wiosna, co oznacza, że rozpoczynają się budowy domów jednorodzinnych. Koszty z tym związane są niebagatelne, dlatego wiele osób korzysta z kredytów na ten cel. Jak wynika z danych ANG Odpowiedzialne Finanse, średnia kwota, o którą wnioskowano na realizację budowy domu w grudniu 2024 roku była wyższa o 17 proc. w porównaniu z grudniem 2023. Jeszcze bardziej wzrosły kwoty, o które wnioskowano na remont domu - średnio o 42 proc. Większe kwoty udzielanych kredytów zwykle wiążą się ze wzrostem kosztów. Zmianie ulegają ceny materiałów, działek budowlanych, ubezpieczeń i wyposażenia. Co jeszcze może wpłynąć na ceny budowy w tym roku?

Różnice w wysokości kwot we wnioskach są szczególnie mocno zauważalne, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie dwa lata. - W porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku, w ostatnim kwartale 2024 roku kwoty, o które Polki i Polacy wnioskowali na budowę domu, były wyższe o prawie 32 proc, co przy analizowanych kwotach kredytów - oznacza różnicę na racie na poziomie ponad 2 300 zł miesięcznie dla kredytobiorcy. To wyraźny trend wzrostowy. Dotyczy zarówno kredytów na budowę, jak i na remont domu - mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor Zarządzający z ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego.
Czy koszt budowy domu w 2025 wzrośnie?
Na koszty budowy, remontu lub wykończenia nieruchomości wpływa wiele czynników, takich jak ceny materiałów budowlanych, koszty robocizny oraz dostępność specjalistów. Zwykle są to wieloetapowe procesy, obejmujące prace projektowe, zakup niezbędnych materiałów i wyposażenia, a także koordynację różnych ekip wykonawczych.
- Koszty budowy domu w 2025 roku będą najprawdopodobniej wyższe niż w roku poprzednim. Jednak prognozowane wzrosty oscylować będą w okolicy poziomu inflacji - mówi Patryk Nowak, ekspert ANG Odpowiedzialne Finanse z Warszawy.
Częściowo przemawiają za tym dane Głównego Urzędu Statystycznego o cenach robót budowlano-montażowych, które zostały właśnie opublikowane. Przykładowo, koszty robót ziemnych zmechanizowanych wzrosły o 5,7 proc. w ciągu ostatniego roku, konstrukcje murowe o 3,9 proc., uzbrojenie sieci wodociągowych o 3 proc., a układanie przewodów izolowanych o 4,1 proc. Najbardziej podrożało malowanie (6,1 proc.), a najmniej prace uzupełniające (1,6 proc.).
- Do wzrostu kosztów budowy domu mogą przyczynić się regulacje prawne, które wprowadzają bardziej rygorystyczne normy energetyczne i ekologiczne. Chodzi np. o wymóg stosowania materiałów niskoemisyjnych lub lepszej izolacji termicznej. Może to w dłuższej perspektywie zwiększyć koszty związane z materiałami i technologiami budowlanymi. Nie bez znaczenia są również wysokie ceny energii. Wpływają one zarówno na sam proces budowlany, ale także na koszty materiałów, przy produkcji których energia jest jednym z głównych kosztów - dodaje ekspert ANG Odpowiedzialne Finanse.
- W ostatnim czasie ceny materiałów uległy jednak stabilizacji. Według ostatniej analizy PSB, ceny materiałów w styczniu 2025 roku były nieco niższe niż w styczniu 2024. Jak wskazują autorzy analizy, średnia dynamika cen wyniosła -0,3 proc.. Z kolei względem grudnia 2024, ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły zaledwie o 0,2 proc. - komentuje Patryk Nowak.
Koszty budowy a ubezpieczenie domu
O kosztach zakupu polisy warto pomyśleć już w trakcie planowania wydatków związanych z budową. Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe, gdy budowę domu realizujemy ze środków pożyczonych w banku.
- Stabilizacja cen materiałów budowlanych jest w przypadku ceny ubezpieczenia domu dobrą wiadomością. W sytuacji, gdy ich ceny rosną, przyczynia się to do wyższych kosztów odtworzenia przy likwidacji i wycenie szkód powstałych w domach. Wyższe ceny materiałów to jednak także wzrost wartości nieruchomości i w rezultacie wzrost wysokości sumy ubezpieczenia. To z kolei wiąże się z podwyższeniem składki - mówi Karolina Trzeciakiewicz, dyrektorka ds. rozwoju ubezpieczeń w ANG Odpowiedzialne Finanse.
Do wyższych cen ubezpieczeń mogą przyczynić się pojawiające się coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe i powstałe w ich wyniku szkody.
- Po okresie letnim, kiedy mieliśmy do czynienia z powodzią, towarzystwa ubezpieczeniowe podniosły składki na ubezpieczenia. Ponadto, według danych PIU po III kwartałach 2024 roku, ubezpieczyciele wypłacili o 40 proc. więcej świadczeń w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Były to szkody wskutek pożarów i innych żywiołów, z czego 69 tys. osób otrzymało pomoc związaną z samymi powodziami na południu Polski. Sezon wiosenno-letni to okres wielu wypłat odszkodowań związanych z gradobiciem, wichurami czy deszczami nawalnymi. Pojawiające się kataklizmy i ich rozmiar niewątpliwie przyczynią się do większych wypłat, a co za tym idzie wzrostu cen ubezpieczeń - dodaje Karolina Trzeciakiewicz z ANG.
Ceny energii w górę, urządzeń domowych w dół
Gdy budowa i wykończenie nieruchomości będą zakończone, by móc się wprowadzić, konieczne jest wyposażenie mieszkania w odpowiednie meble i sprzęty. To naturalnie również ma wpływ na finalny koszt budowy domu. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług w styczniu br. w ogólnym ujęciu wzrosły o 5,3 proc. w porównaniu ze styczniem 2025 i o 1 proc. w porównaniu z grudniem 2024.
Według zaprezentowanych nieco wcześniej przez GUS danych, ceny związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii w listopadzie 2024 wzrosły o niemal 10 proc. w porównaniu z listopadem 2023. Z kolei wyposażenie mieszkania i koszty prowadzenia gospodarstwa domowego w listopadzie 2024 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, w ogólnym ujęciu podrożało bardzo nieznacznie (0,9 proc.).
Czy skorzystamy z programu dopłat budując dom?
W lutym poznaliśmy wstępne założenia nowego programu mieszkaniowego “Pierwsze klucze” przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zaprezentowane pomysły wzbudziły szereg wątpliwości. Chodzi między innymi o wyłączenie z niego zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Czy zatem możliwe będzie skorzystanie z preferencji przy budowie domu?
- Wiele zależy od finalnej wersji programu, ponieważ jak przekazał minister mogą jeszcze nastąpić zmiany w trakcie prac legislacyjnych. Według przedstawionych założeń, możliwe będzie skorzystanie z dopłat, jeśli zdecydujemy się na zakup działki i budowę domu systemem gospodarczym. Możliwy będzie także zakup domu, ale tylko takiego, który został oddany do użytkowania minimum pięć lat wcześniej, a jego aktualny właściciel posiada go przynajmniej przez trzy lata - mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor Zarządzający z ANG Odpowiedzialne Finanse.
Planując budowę domu w przyszłości, warto obserwować zmiany w przepisach, które mają obowiązywać od połowy 2026 roku. Mogą one ograniczać powstawanie nowych domów mocno oddalonych od centrów miejscowości. Budowa nieruchomości, w ramach której ma być realizowana funkcja mieszkaniowa, w mieście będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy w odległości maksymalnie 1,5 km od budynku znajduje się szkoła. W przypadku wsi i terenów podmiejskich będzie to 3 km. Gminy mogą jednak modyfikować te zasady. Przy czym warto pamiętać, że w czasie postępującego kryzysu demograficznego, dla wielu gmin coraz droższe staje się utrzymanie infrastruktury publicznej dla rozproszonych domów.
Powyższe czynniki mogą wpłynąć na ceny transakcyjne działek budowlanych. W tym momencie jednak zaczęły one spadać. Choć - według danych przygotowanych przez Cenatorium, “Puls Biznesu” i radakcję Bankier.pl - w ujęciu rocznym mamy do czynienia ze wzrostem cen, to ceny kwartał do kwartału w wielu miejscach spadły.
Czy budowa domu będzie droższa?
Przygotowując się do zakupu działki i budowy domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na cenę. O ile w części planowanych kosztów dostrzegalne będą wzrosty cen względem ostatnich miesięcy, to np. w obszarze materiałów budowlanych czy działek budowlanych, mamy do czynienia ze stabilizacją cen. Jeśli koszty będą wyższe, to będą oscylować wokół poziomu inflacji. Wiele zależy od miejsca, w którym kupujemy działkę, wielkości nieruchomości, zakresu prac, a także dostępności ekip budowlanych. Powyższa analiza nie uwzględnia sytuacji międzynarodowej (np. zakończenie wojny w Ukrainie), której rozwój będzie wpływał na wahania cen, zwłaszcza ich wzrost.
- Więcej o:
Czy w 2025 r. budowa domu będzie droższa? Co wpłynie na ceny?
Generalny remont starego mieszkania vs zakup nowego i wykończenie – co się bardziej opłaca?
Ulga termomodernizacyjna. Jak skorzystać, jak rozliczyć i ile możemy zyskać?
Taryfa G14 – czy użytkownik pompy ciepła powinien rozważyć dynamiczną cenę za przesył energii?
Co z programem „Mieszkanie na start” w 2025 roku?
Podatki i opłaty lokalne w górę. Poznaj stawki na 2025 rok
Umowa inwestora z architektem – w interesie obu stron
Jak dobrze sprzedać działkę budowlaną? Formalności i koszty