Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piękne małe ogrody

Tekst Jolanta Zdanowska, zdjęcia Aneta Tryczyńska

Ogród w zabudowie szeregowej jest najczęściej niewielkim skrawkiem ziemi. Warto taką działkę sensownie urządzić, aby sprawiała radość całej rodzinie

Projekty ogrodów. Mały ogród jak nastrojowy obraz. Maleńki ogródek trzeba starannie zakomponować. Każdy detal widać tu jak na dłoni
Projekty ogrodów. Mały ogród jak nastrojowy obraz. Maleńki ogródek trzeba starannie zakomponować. Każdy detal widać tu jak na dłoni
Fot. Aneta Tryczyńska
Większość ogródków przy szeregowcach ma najwyżej 150 m2. To może niewiele, ale ponieważ takie ogródki znajdują się najczęściej w dużych miastach, gdzie każdy kawałek zieleni jest cenny, warto zadać sobie trochę trudu, aby urządzić je zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Maleńki ogród najczęściej widać jak na dłoni. Rzadko da się w nim poprowadzić krętą ścieżkę lub podzielić go na tajemnicze zakątki. Ważne więc, aby stanowił ciekawą kompozycję. Wszystkie elementy powinny być spójne i dobrze dopasowane. Nawierzchnie i detale - ładnie współgrać z elewacją domu, a rośliny - być ich kompozycyjnym dopełnieniem.

Niezwykle ważne są szczegóły. W małym ogrodzie wszystko ogląda się z bliska. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów (donic, lamp, mebli) i perfekcyjne wykończenia są więc kluczem do sukcesu. Każde niedociągnięcie może zostać dostrzeżone i popsuć końcowy efekt. Warto w związku z tym poświęcić urządzaniu takiego ogródka tyle samo uwagi co urządzaniu domowego salonu - będzie przecież pełnił tę funkcję w ciepłe, pogodne dni.

Zobacz ogród który przyciąga wzrok jak obraz>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Nie powinniśmy zapominać o oświetleniu, by z ogrodu można było korzystać także po zapadnięciu zmroku. Chodzi nie tylko o to, aby było widno. Światła pomogą wykreować ciekawe efekty wizualne, dzięki czemu ogród zyska na uroku. Będzie można nie tylko przebywać w nim do późna, ale także podziwiać zieleń z wnętrza domu.

Wiele osób chce mieć miejsce do grillowania. Unikajmy jednak budowania tu murowanych konstrukcji, które zajmują dużo miejsca. Lepszym rozwiązaniem jest grill na kółkach, który można schować lub przestawić, jeśli wiatr kieruje dym w okna sąsiadów.

Warto też pomyśleć o małej przybudówce - choćby w postaci drewnianej skrzyni - w której zmieszczą się kosiarka i niezbędne narzędzia. Unikniemy wtedy jeżdżenia kosiarką - przechowywaną zwykle w garażu usytuowanym od frontu - po podłodze salonu.

Jeśli ktoś jest zdecydowany na skorzystanie z usług firmy projektowej, to najlepiej zrobić to na etapie powstawania domu. Koszt projektu nie powinien przekroczyć dwóch tysięcy złotych. Co zyskamy? Będziemy wiedzieli, w których miejscach wyprowadzone mają być instalacje elektryczne i hydrauliczne (deweloperzy rzadko umieszczają je na zewnątrz budynku, co oznacza, że potem trzeba kuć w elewacji!). Poza tym będzie wiadomo, jakie materiały i w jakiej ilości będą potrzebne do budowy ogrodu.

Na koniec jeszcze słowo o roślinach. Mała ilość miejsca oznacza, że nie możemy posadzić wszystkich gatunków, które nam się podobają. Starajmy się wybierać te nierozrastające się zbytnio oraz dobrze znoszące przycinanie. Warto też mieć na względzie sąsiadów. Nie sadźmy zatem w takim ogrodzie kolekcji traw ozdobnych, na pyłki których ludzie bywają uczuleni. Żywopłoty zaś nie powinny nadmiernie zacieniać sąsiednich działek i śmiecić liśćmi jesienią.

Zobacz mały ogród orientalny>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Piękne małe ogrody