Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała Japonia we Wrocławiu

Katarzyna Jodłowska

Zaprojektowany zgodnie z tradycją Kraju Kwitnącej Wiśni przez mistrzów japońskiej sztuki ogrodowej. Aż trudno uwierzyć, że powstał w Polsce, tak daleko od swoich korzeni.

Z południowej części ogrodu wypływa gwałtowny strumień wody. Poprzez kamienną kaskadę męską (<i>otoko-daki</i>). Trzema rwącymi potokami podąża do symbolicznego morza, gdzie łączy się z wodami strumienia żeńskiego (<i>onna-daki</i>).
Z południowej części ogrodu wypływa gwałtowny strumień wody. Poprzez kamienną kaskadę męską (<i>otoko-daki</i>). Trzema rwącymi potokami podąża do symbolicznego morza, gdzie łączy się z wodami strumienia żeńskiego (<i>onna-daki</i>).
Fot. Lilianna Sokołowska
To miejsce niezwykłe. Nie tylko ostoja ciszy i spokoju, ale również przepiękna kraina, po której spaceruje się z wielką przyjemnością. Stworzony zgodnie z surowymi zasadami japońskiej sztuki ogrodowej. Z początku skrywa przed zwiedzającymi oryginalne minipejzaże, urocze alejki, różnorodną roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady. Z czasem, pozwalając nam się rozsmakować w pięknie przyrody i niezapomnianej atmosferze.

Najpierw była wystawa

Stary las szczytnicki, gdzie dziś znajduje się ogród, już w połowie XVIII wieku cieszył się powodzeniem wśród wrocławian. W 1783 r. Fryderyk Ludwik Hohenlohe-Engelfingen wykupił go i przekształcił w tzw. ogród książęcy - jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzonych w stylu angielskim. W 1913 r. w parku odbyła się światowa wystawa sztuki ogrodowej. Prezentowano na niej kilkanaście założeń - od czasów Karolingów, gotyku, renesansu, aż po okres napoleoński. Lecz największy zachwyt wzbudził ogród japoński, urządzony przez właściciela parku, a zarazem największego wówczas entuzjastę Orientu, hrabiego Hohenlohe. Prace wykonywał mistrz Mankichi Arai, japoński ogrodnik z Tokio. Po wystawie, ze względu na prowizoryczny charakter, herbaciarnia i trejaże oraz pergola wraz z wypożyczonymi elementami wyposażenia zostały zlikwidowane. Zachowały się ścieżki, kształt stawu oraz południowa część ogrodu z jej pagórkowatym krajobrazem, ciekami wodnymi i roślinnością. W roku 1974 zbudowano kaskadę wodną, którą 20 lat później wzbogacono głazami. Pozwala ona napełnić wodą strumienie ogrodowe.

Powódź niweczy dzieło

Jeszcze dziesięć lat temu symbolem ogrodu była pagoda - to europejska nazwa buddyjskiej świątyni spotykanej w Azji Południowo-Wschodniej, która z roku na rok popadała w ruinę, a obecnie niestety nie istnieje. W roku 1993 przy pomocy Ambasady Japonii w Warszawie rozpoczęto modernizację ogrodu i przebudowę ogrodu japońskiego. Projekt ogrodu w obecnym kształcie powstał na bazie materiałów historycznych i wspólnej koncepcji zespołu polsko (wrocławsko)-japońskiego pod kierownictwem architektów krajobrazu prof. Ikui Nishikawy oraz Yoshiki Takamury z Nagoi. Intensywne prace trwały ponad trzy lata. W dniu otwarcia - 15 maja 1997 r. - nadano ogrodowi nazwę o znaczeniu symbolicznym, Haku Koen (czyli Biało-Czerwony), w nawiązaniu do kolorów flag Polski i Japonii. Dwa miesiące po otwarciu we Wrocławiu miała miejsce wielka powódź. Pod wodą zgniły wszystkie nowe nasadzenia. Dopiero po usunięciu wszystkich szkód po półtora roku cały teren znów odzyskał swój piękny wygląd.

Mała Japonia

Obecnie park, w pełnej krasie, zachęca wszystkich turystów do odwiedzin. Przecinają go dwie kaskady wodne: "męska" - gwałtowna otoko daki oraz "żeńska" - płynąca łagodnie onna daki. Do ogrodu prowadzi brama wejściowa sukia-mon, z której szeroka kamienna droga wiedzie do drewnianego mostu nad stawem yumendo-bashi z zadaszonym pawilonem widokowym pośrodku. Urozmaicona linia ścieżek pozwala na dotarcie do atrakcyjnych miejsc ogrodu, otwierając przed zwiedzającymi coraz to nowe widoki i obrazy, zapraszając do zatrzymania się i chwili medytacji. Do interesujących elementów ogrodu japońskiego należą również m.in.: boczna brama wejściowa fukumon, pawilon herbaciany azumaya, a w północnej części altana wypoczynkowa, z której możemy podziwiać panoramę ogrodu. Boczne ścieżki i kamienne mostki ishibashi umożliwiają obejście strumieni i stawu blisko lustra wody. Nieopodal bramy głównej, przy kaskadzie "męskiej" oraz w pawilonie herbacianym, stoją piękne kamienne misy na wodę mizubachi do obmywania rąk zaopatrzone w bambusowo-drewniane czapki. Na wyspie i w kilku atrakcyjnych punktach ogrodu są ustawione kamienne oryginalne japońskie latarnie toro, kasuga. Krajobraz ogrodu przez cały sezon zmienia się wraz z porami roku. Dzięki temu można go wciąż odkrywać na nowo.

Informacje praktyczne

Ogród znajduje się we wrocławskim parku Szczytnickim nieopodal Hali Ludowej i zoo.

Rocznie odwiedza go blisko 180 tys. osób.

Adres: ul. Mickiewicza, Wrocław; tel. 0-601 744 563

Godziny otwarcia: od godz. 9 do 19 w okresie od 1 kwietnia do 31 października.

Ceny biletów: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mała Japonia we Wrocławiu