Dywan z krzewów
Niektóre krzewy, zamiast rosnąć w górę, wolą rozpychać się na boki.
Zdobią przez cały rok
Zaletą krzewów okrywowych jest ich trwałość. Raz posadzone, "mieszkają" w ogrodzie długie lata. Ich atutem są ozdobne liście, często całoroczne - np. trzmielina Fortune'a ma odmiany biało i żółto obrzeżone - a u niektórych gatunków także wdzięczne kwiaty (pięciornik, irga, laurowiśnia). Natomiast iglaki, jak np. jałowiec łuskowaty, mają często kolor srebrzysty. Pełne uroku - także zimą - są krzewy okrywowe o sezonowych liściach. Atut irgi poziomej o tej porze to gałązki o bardzo oryginalnym pokroju, gęsto obsypane koralowymi owocami.
Zachowaj odstęp
Krzewy sadźmy niezbyt gęsto, gdyż i tak rozrosną się wszerz - gałązki niektórych gatunków w kontakcie z wilgotnym podłożem łatwo się zakorzeniają i w ten sposób powstają nowe rośliny. Krzewinki (jak barwinek czy runianka) sadzimy co 20--30 cm; krzewy średniej wielkości (śnieguliczkę, trzmielinę Fortune'a) - co pół metra, większe (np. laurowiśnię) - co 60-80 cm.
Zimozielone lubią cień
Rośliny o wiecznie zielonych liściach lubią miejsca osłonięte od wiatru i niezbyt nasłonecznione. W takich warunkach pozostaną soczyście zielone i łatwiej przetrwają zimy, zwłaszcza podczas nagłych ociepleń. Na stanowiskach słonecznych lepiej posadzić krzewy gubiące liście jesienią lub iglaki z woskowym, srebrzystym nalotem na igłach.
- Więcej o:
Z nich stworzysz najpiękniejsze kobierce
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu