Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje ogród

Tekst: Liliana Jampolska

Na założenie ogrodu każdy wyda taką kwotę, jaką chce i jest w stanie na to przeznaczyć. Pozostaje jedynie kwestia, co można mieć w ogrodzie za te pieniądze...

Dla wielu urządzanie ogrodu jest tak samo ważne jak budowa domu. Większość tych, którzy szczęśliwie kończą swe budowy, zabiera się do tego po przeprowadzce i natychmiast zaczynają się im marzyć ładny trawnik, efektowne rośliny, wygodne i estetyczne ścieżki, oczko wodne, altana... I wtedy zadają sobie pytanie, ile na to trzeba wydać.

Ceny potrzebnych materiałów można w miarę prosto określić, zaglądając choćby do najbliższych sklepów ogrodniczych czy szkółek roślin ozdobnych. Znacznie trudniej jest ustalić ceny usług, bo w przeciwieństwie do budownictwa, w ogrodnictwie nie ma standardów dotyczących ich jakości i ceny. Różnice w tym względzie mogą być bardzo duże, zależnie od rejonu Polski, zakresu robót, wielkości ogrodu czy doświadczenia albo renomy firmy.

Aby jednak pomóc przyszłym inwestorom, przedstawiamy przybliżone ceny materiałów i wykonania poszczególnych elementów zagospodarowania ogrodu oraz ich procentowy udział w kosztach całkowitych. W ten sposób może ułatwimy decyzje co do tego, czy z jakiegoś przedsięwzięcia nie lepiej zrezygnować, a które warto podjąć samodzielnie.

Zlecenie usługi

Jeśli decydujemy się skorzystać z profesjonalnej usługi, staniemy przed wyborem odpowiedniej firmy. Regułą jest to, że im dłużej wykonawca działa na rynku, tym jego usługi są droższe. Płacimy w ten sposób za większe doświadczenie, ale tym samym - zyskujemy gwarancję lepszej jakości. Stawki firmy początkującej mogą być nawet o połowę niższe, ale też większe jest ryzyko związane z jej usługami. Każdą umowę warto wytrwale negocjować, zwłaszcza tam, gdzie jest duża konkurencja wśród firm ogrodniczych - możemy wtedy liczyć na znaczne rabaty.

Na koszt całościowego urządzenia ogrodu składają się: projekt, materiały i wykonanie poszczególnych prac. Większość firm przygotowuje dla takiej inwestycji szczegółowy kosztorys, ale spotyka się także oferty, w których cena urządzenia ogrodu jest podawana w przeliczeniu na metr kwadratowy działki i wynosi zazwyczaj od 20 do 40 zł/m2. Kwota ta obejmuje uproszczony projekt, kupno i posadzenie roślin oraz założenie trawnika, zwykle z rolki.

Skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy ma istotną dla właściciela ogrodu zaletę - zapewnia rękojmię, że posadzone rośliny się przyjmą. A to oznacza, że te rośliny, które obumrą w pierwszym sezonie, firma wymieni na swój koszt. Można też przedłużyć gwarancję do kilku lat, ale konieczne jest wtedy podpisanie umowy na pielęgnację ogrodu (kosztuje to średnio 500-2500 zł miesięcznie).

Projekt: 5-10%

Za projekt ogrodu można zapłacić od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Im większy teren do zagospodarowania i im większy rozmach inwestycji, tym mniejszy procent w kosztach stanowi projekt - często spada nawet do 3%. Trzeba jednak wiedzieć, że końcowy koszt projektu zależy głównie od tego, jak dużo trzeba sporządzić projektów częściowych. Mogą one dotyczyć zarówno elementów architektury ogrodowej, jak i instalacji nawadniającej, odwadniającej bądź elektrycznej. Im więcej tych projektów, tym wyższy koszt całości.

Odwodnienie działki: 5-8%

Na niektórych terenach warunki gruntowo-wodne są tak trudne, że konieczna jest melioracja. Jeśli nowemu ogrodowi miałoby zagrażać okresowe podtapianie, nie warto go zakładać bez rozwiązania tego problemu. Woda w nadmiarze utopiłaby nie tylko zieleń, ale i pieniądze. Trzeba więc założyć system odwadniający składający się z sieci perforowanych rur ułożonych w rowach w warstwie żwiru i piasku, którą przykrywa się geowłókniną. Do gromadzenia wody zebranej przez drenaż należy wybudować studzienki chłonne. W sumie więc koszt drenażu zależy od rozmiaru sieci oraz liczby studzienek.

 • rura drenarska z PVC, perforowana, o średnicy 110 mm - 7 zł/m;

 • krąg betonowy na studzienkę - 90-150 zł;

 • geowłóknina o gramaturze 200 g/m2 - 6 zł/m2;

 • żwir - 80-100 zł/m3.

  Ukształtowanie terenu: 5-10%

  Usypanie na płaskiej działce wzniesień bardzo uatrakcyjnia ogród, a czasem umożliwia też odgrodzenie go od nieatrakcyjnego czy uciążliwego sąsiedztwa. Koszt takiej inwestycji zależy przede wszystkim od zakresu planowanych zmian. Do uformowania niewielkich nasypów wystarczyć może ziemia z wykopów pod budynek plus wierzchnia warstwa humusu zebrana z terenu działki przed budową domu i ewentualnie jeszcze - grunt z wykopu pod oczko wodne. Na większe wzniesienia trzeba czasem dokupić znaczne ilości ziemi, co może się okazać dość kosztowne. Dużo taniej można ją zdobyć, jeśli w okolicy rozpoczyna się jakaś budowa, z której ziemia jest wywożona na tzw. zwałkę.

  Do większych prac ziemnych najlepiej wynająć maszyny. Będzie to dwu-, a nawet trzykrotnie tańsze niż takie same usługi wykonywane ręcznie.

 • praca spychacza i koparki - 1000-1200 zł/dzień;

 • rozrzucenie ręczne 1 m3 ziemi - 50-100 zł;

 • wywrotka żyznej ziemi (10 m3) - 600-800 zł;

 • wywrotka piasku - 200-400 zł.

  Ścieżki i podjazdy: 30-40%

  Nawierzchnie utwardzone stanowią często najdroższy element zagospodarowania ogrodu, zwłaszcza gdy są kamienne - z granitu lub piaskowca. Na cenę utwardzonej nawierzchni składają się: koszt materiału, podbudowy z piasku, żwiru, tłucznia, często też cementu, oraz robocizna. Regułą jest, że im droższy materiał, tym więcej kosztuje samo wykonanie nawierzchni.

  Można jednak znacznie zmniejszyć wydatek, jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię z taniego materiału, na przykład: z gliny i żwiru, z połamanych płyt betonowych lub ażurowej kostki betonowej.

 • żwirowe - ok. 40-70 zł/m2;

 • z piaskowca lub granitu - powyżej 300 zł/m2;

 • z kostki betonowej - 80-150 zł/m2.

  Nawadnianie: 10%

  Instalację automatycznego nawadniania powinno się uznać za niezbędny element wyposażenia ogrodu. Automatyczne nawadnianie sprzyja bowiem rozwojowi roślin, ułatwia pielęgnację ogrodu, a także oszczędza zużycie wody (nawet

  o 50% w stosunku do tradycyjnego podlewania). Najlepiej zaplanować ułożenie instalacji nawadniającej jeszcze przed posadzeniem roślin i założeniem trawnika, bo będzie to wtedy prostsze, a zatem tańsze.

  Jeżeli ogród jest duży, do wydatków na materiały i rozprowadzenie instalacji trzeba czasem doliczyć koszt nowej studni. Niekiedy potrzebny być może filtr do oczyszczania zbyt zażelazionej wody.

 • przeciętny koszt instalacji nawadniającej z materiałem i robocizną na działkę do 1000 m2 - ok. 10000-13 000 zł;

 • zraszacz wynurzalny - 40-250 zł;

 • mikrozraszacz - ok. 30 zł;

 • linie kroplujące - ok. 5 zł/mb;

 • sterownik - 60-1300 zł.

  Zbiornik wodny: 5-15%

  Jeśli myślimy o oczku wodnym, stawie czy strumieniu, powinniśmy się przygotować na koszty od 600 zł wzwyż za każdy metr kwadratowy toni. Wydatek związany z budową zbiornika wodnego zależy od jego wielkości, ceny materiału do uszczelnienia (folia, tworzywo sztuczne, beton, bentonit) oraz ceny piasku, żwiru i kamieni do wykończenia dna i brzegu.

  Do tej sumy trzeba też doliczyć koszt prac ziemnych oraz koszty urządzeń do utrzymania wody w czystości: pompy i filtra zewnętrznego. Rośliny wodne i ryby oraz środki chemiczne będą stanowić ułamek tych kosztów.

 • Kiedy nie stać nas na oczko wodne lub nie mamy na nie miejsca w ogrodzie, można zamontować źródełko w ścianie albo niewielką fontannę z gotowych elementów dostępnych w sklepach ogrodniczych - wystarczy dokupić do nich odpowiednią pompę wodną. Koszt zakupu i montażu źródełka może się zmieścić w kwocie 700 zł.

 • folia PVC - 15-40 zł/m2;

 • folia EPDM - od 50 zł/m2;

 • gotowa forma z laminatu - 200-5000 zł;

 • filtr zewnętrzny - od 1100 zł;

 • pompa - 200-2000 zł.

  Instalacja elektryczna: 10-15%

  W przeciwieństwie do innych prac obejmujących zagospodarowanie działki, wykonania instalacji elektrycznej nie możemy się podjąć sami, ani też raczej nie zleca się jej firmie ogrodniczej, bo potrzebne są do tego specjalne uprawnienia. Warto jednak, by projektant ogrodu zaplanował, gdzie rozmieścić lampy, aby zieleń i dom zyskały ładną oprawę świetlną.

  Można przyjąć, że na powierzchni 100-150 m2 wystarczy kilka lamp i jeden słupek z gniazdami wtykowymi. Do tego doliczyć trzeba jeszcze kilkadziesiąt metrów kabli oraz tablicę na budynku z wyłącznikami.

 • lampa na niskim słupku - 90-300 zł;

 • oprawa w nawierzchni - 250-1000 zł;

 • słupek z gniazdami - 200-300 zł;

 • doprowadzenie instalacji do punktu elektrycznego - 60 zł.

  Architektura ogrodowa: 5-15%

  Ten element zagospodarowania ogrodu najtrudniej wycenić, ponieważ do architektury ogrodowej można zaliczyć zarówno skrzynię na rośliny, małą rzeźbę, prostą ławeczkę, jak i skomplikowaną w formie altanę. Koszt budowy architektury ogrodowej zależy więc przede wszystkim od tego, co nią będzie, a następnie - od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów. Najczęściej stosuje się drewno i to głównie jego cena wpływa na poniesione wydatki. Istotne jest również, czy dana konstrukcja składa się z elementów gotowych (z masowej produkcji) czy takich wykonywanych na specjalne zamówienie.

  Jeżeli zdecydujemy się na ogrodową budowlę z cegieł lub kamienia, trzeba uwzględnić jeszcze koszt fundamentów, które są wtedy konieczne.

 • koszt drewnianej altany z gotowych elementów - 3000-6000 zł;

 • mostek drewniany - 600-2300 zł;

 • drewno egzotyczne, np. na pokład tarasu - 150-300 zł/m2;

 • ławka - 200-900 zł.

 • Roślinność: 15-20%

  Rośliny trzeba nie tylko kupić, ale - jeśli jest ich dużo - często jeszcze zapłacić za ich sadzenie. Koszt roślin zależy przede wszystkim od rozmiarów poszczególnych egzemplarzy krzewów, drzew czy bylin. Cena krzewu o wysokości 120 cm może być nawet 10 razy wyższa niż takiej samej rośliny, która osiągnęła dopiero 30 cm wysokości. Dlatego to przede wszystkim właściciel decyduje, jaki udział w kosztach ogólnych będą miały rośliny.

  Do ceny roślin trzeba dodać koszt przygotowania ziemi do sadzenia: odchwaszczenia gruntu i ulepszenia podłoża - torfem, kompostem, nawozami mineralnymi. Stanowi to z reguły 10% wartości sadzonych roślin.

 • cis pośredni 'Hicksii'

  - wysokości 30 cm - 15-20 zł,

  - wysokości 120 cm - 150-200 zł;

 • grab na żywopłot (wysokości 80-100 cm)

  - w pojemniku - 10-16 zł;

  - z odsłoniętymi korzeniami - 5-7 zł.

  Trawnik: 10%

  Firmy oferują założenie trawnika z siewu za 6 do 10 zł/m2. Należy jednak zawsze zapytać, jakie czynności i materiały obejmuje określona cena. Trzeba wiedzieć, że aby murawa była gęsta, należy przeznaczyć około 3 kg nasion na 100 m2, poprawić jakość gleby (stosując, w zależności od potrzeb, torf, glinę lub piasek), użyźnić ją nawozami i przeprowadzić stosowne zabiegi.

  Trawnik z rolki to rozwiązanie kosztowniejsze, ale za to zapewnia przepiękną murawę niemal natychmiast po jego położeniu. Poza tym cena trawnika z rolki zawiera w sobie więcej niż tylko koszty poniesione na jego założenie. Pielęgnacja takiej murawy jest bowiem przez pierwszy sezon tańsza niż trawnika z siewu.

 • mieszanka nasion traw - 40-80 zł/100 m2;

 • darń z rolki produkowana na substracie torfowym - 8-12 zł/m2;

 • darń z folii - 14-20 zł/m2;

 • trawnik z rolki z ułożeniem - 20-40 zł/m2.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Ile kosztuje ogród