Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt ogrodu. Problem z narożnikiem

Projekty i rysunki Grażyna Rodziewicz Opracowanie Małgorzata Narkiewicz-Jodko

Trójkątną działkę też da się ciekawie zaaranżować. W centrum można ustawić tradycyjną altanę, zbudować domek dla dzieci albo stworzyć kolisty placyk z miejscem na ognisko.

Wymarzony plac zabaw

Narożnik to dobre miejsce na plac zabaw dla dzieci - im nie będą przeszkadzały wąskie przesmyki. Od strony ulicy miejsce zostało odizolowane regularnym strzyżonym żywopłotem z szybko rosnących żywotników, a od sąsiedniej działki - pasem różnych krzewów. W samym rogu można posadzić kilka drzew (np. prędko strzelające w górę świerk serbski i klon polny 'Nanum'). Zapewnią dzieciom cień i staną się atrakcyjną żywą altaną.

Ponieważ ta część ogrodu graniczy z podjazdem do garażu, warto dla bezpieczeństwa oddzielić ją pasem niskich krzewów. Pozwoli zerkać na maluchy z okien domu, a zarazem uniemożliwi przedostanie się na podjazd. W tym miejscu warto posadzić gatunki, które będą ozdobą ogrodu przez większą część roku. Za obwódką z nisko strzyżonych żywotników można posadzić niewymagającą specjalnej pielęgnacji mikrobiotę syberyjską, kilka pięciorników, a pomiędzy krzewami kępy kwitnących bylin. Doskonale sprawdzą się tu różnokolorowe odmiany liliowców.

Pamiętajmy, że rośliny sadzone w miejscach, gdzie buszują dzieci, nie mogą być trujące ani kolczaste. Najlepiej sprawdzą się krzewy liściaste, np. pęcherznice lub irgi. Ponieważ kącik jest niewielki, warto wybrać rośliny o jasnych liściach i kwiatach. Blisko domu, na samym skraju rabaty oddzielającej plac zabaw od sąsiadów, można posadzić kolczasty głóg okrywający się wiosną różowymi kwiatami.

A kiedy dzieci wyrosną, domek będzie można przeobrazić w altanę, piaskownicę - w rabatę bylinową, a po kratkach i słupach zamiast maluchów będą mogły się wspinać róże i powojniki.

Oaza z rododendronami

W narożniku można też urządzić przyjemny kącik wypoczynkowy. Bliskość ulicy nie będzie przeszkodą, jeśli stworzymy szczelną barierę od hałasu i spalin. W sercu tego zakątka znalazł się okrągły placyk z miejscem na ognisko. Osłania go kamienny murek, za którym usypać można miniskarpę obsadzoną wysokimi krzewami (np. klonami palmowymi). Na wzniesieniu warto także posadzić kilka drzew o wąskich koronach, np. świerki serbskie i brzozy 'Doorenbos'.

Żeby placyk stał się kameralnym i przytulnym miejscem, warto odizolować go również od strony domu rabatą o płynnych liniach. Tu także można posadzić drzewa, choćby atrakcyjny klon tatarski odmiany Ginnala. W cieniu wysokich drzew, doskonale będą się czuły piękne różaneczniki i azalie. A ponieważ najlepiej rosną one w dużych grupach, warto przeznaczyć dla nich jak najwięcej miejsca, pozwolić im dominować w ogrodzie.

Różaneczniki i woda to wyjątkowo dobre połączenie, dlatego wokół ogniska zaprojektowano płytką fosę, a w murze zainstalowano niewielkie źródełko tworzące wspólny obieg. Bieżąca woda w źródełku przyda się podczas biesiad przy ognisku, a w ciągu dnia w płytkiej fosie będą mogły brodzić dzieci.

Skomentuj:

Projekt ogrodu. Problem z narożnikiem