Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt ogrodu "Kwadraty i prostokąty"

Tekst Katarzyna Jodłowska

W zamkniętym osiedlu domków wielorodzinnych, na niewielkiej 200-metrowej działce miał powstać ogródek, który pasowałby do nowoczesnej bryły budynku i stałby się miejscem relaksu oraz spotkań towarzyskich

Przy tarasie znajduje się małe źródełko ukryte między głazami
Przy tarasie znajduje się małe źródełko ukryte między głazami
Fot. Tomasz Ciesielski
Osiedle na przedmieściach Szczecina, na którym znajduje się ogród, wyróżnia się spośród sąsiadującej zabudowy architekturą. Wszystkie domy są identyczne, mają nowoczesną bryłę i niebiesko-białe elewacje. Właściciele ogrodu - młode małżeństwo - pragnęli, by tworzył on z domem harmonijną całość i nie wymagał uciążliwej pielęgnacji. Gospodarze na co dzień ciężko pracują, więc w ogrodzie głównie chcieli odpoczywać i przyjmować gości. Dlatego zaplanowano tu przede wszystkim rośliny zimozielone. Dzięki temu ogród jest łatwy w utrzymaniu i atrakcyjny przez cały rok. Kwiaty dobrano tak, by miały tonację niebiesko-różową. Zamiast ogrodzenia na straży intymności stoi szpaler żywotników 'Smaragd', które skutecznie przysłaniają ogród.

Geometrycznie

Mała przestrzeń wymusiła uporządkowany układ ogrodu. Dominują formy geometryczne - prostokątny kształt (podobnie jak taras) mają placyki przed domem, zaś kwatera z głazami oraz placyki pod fontanną i grillem są kwadratowe. W podobnej formie zaprojektowano fontannę, składzik, grill, strzyżone żywopłoty i obwódki.

Zobacz plan nasadzeńW świetle reflektorów

Żeby założenie nie było nudne, w projekcie dodano nieregularne kolorowe akcenty w postaci magnolii, śliwy wiśniowej, wiśni piłkowanej, klonu i bonsai uformowanego z cisu oraz piennych trzmielin i żywotników. Wszystkie te okazy wraz z fontanną i oczkiem wodnym są podświetlone lampami gruntowymi i nocą stwarzają niepowtarzalny klimat w ogrodowym wnętrzu.

Odpoczynek

Drewniany taras znajduje się w przytulnym zakątku na tyłach domu w niedużej odległości od sąsiedniej działki. Można się do niego dostać wprost z salonu przez duże szklane drzwi. Obok znajduje się oryginalny zbiornik wodny, pośrodku którego ustawiono trzy podłużne głazy. Krawędzie tego nietypowego oczka zostały wyłożone zielonym serpentynitem i otoczone niską obwódką z dąbrówki i bukszpanu. Wypoczywającym na tarasie domownikom zapewnia cień magnolia 'Susan'. Kolejnym miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas, wylegując się w promieniach słońca, jest placyk usytuowany przed głównym wejściem do domu, przy kamiennym murku z łupka skalnego. Rośnie tam wpuszczone w nawierzchnię z granitu okazałe bonsai. Nastrój nadaje zakątkowi kaskada wody spływająca po płaskiej blasze do metalowej misy. Nieopodal stoi kamienny grill z marmurowym blatem, gdzie właściciele przygotowują potrawy na ogrodowe przyjęcia dla przyjaciół.

Strona praktyczna

W północnym narożniku ogrodu znajduje się drewniana szopa, gdzie właściciele trzymają narzędzia i drewno do kominka, którą zamaskowano zimozielonym płaszczem wiciokrzewu Henry'ego. Nieopodal rośnie świerk kłujący w odmianie 'Koster' o srebrzystoniebieskich igłach, który w Boże Narodzenie służy jako choinka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt ogrodu "Kwadraty i prostokąty"