Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów - rabata w stylu nowoczesnym

Tekst: Małgorzata Wójcik, rysunki: Grażyna Rodziewicz

Rabata zaprojektowana wedle współczesnych trendów to pole do popisu dla wyobraźni. Zainspiruj się naszymi propozycjami i stwórz własną!

W nowoczesnych ogrodach sprawdzają się rośliny o wyrazistych formach: stanowić jeżówka, miskant, liliowce, języczka Przewalskiego, trytoma
W nowoczesnych ogrodach sprawdzają się rośliny o wyrazistych formach: stanowić jeżówka, miskant, liliowce, języczka Przewalskiego, trytoma
Rys. Grażyna Rodziewicz

Regularne kształty, wyraziste formy i kolory. Odważne, często kontrastowe zestawienia materiałów z roślinami. Właściwie można powiedzieć, że "wszystkie chwyty są dozwolone". Pamiętajmy jednak, że kompozycja nowoczesnego ogrodu powinna być prosta, na rabatach może rosnąć zaledwie kilka gatunków roślin. Podstawą jest wygoda (meble) i funkcjonalność (ścieżki, tarasy, nawierzchnie).

Świetnie będą tu pasować rzeźby z tworzywa, betonu, metalu czy ze szkła. Mogą się jednak również pojawić strzyżone rośliny w kształcie kul, stożków bądź prostopadłościanów.

Dobierając kwiaty, starajmy się zestawiać je w jednej gamie kolorystycznej. Aby móc zrelaksować się w ogrodzie po pracowitym dniu, wybierzmy np. rośliny o kwiatach niebieskich, różowych i białych. Eleganckie hortensje ładnie będą wyglądać u stóp okazałych powojników. Na rabatach wiosną mogą kwitnąć kosaćce, a latem, gdy przekwitną, warto obok dosadzić rośliny sezonowe, np. niebieskie, różowe lub białe żeniszki oraz starce o miękkich, szarych liściach (kwitną na jasnofioletowo). Wysokie piętro na rabacie stworzą strzeliste ostróżki i czosnki ozdobne.

WARTO WIEDZIEĆ

W nowoczesnych ogrodach sprawdzają się rośliny o wyrazistych formach. Główne, najwyższe piętro rabaty mogą stanowić jeżówka, miskant, liliowce, języczka Przewalskiego, trytoma. Wykorzystuje się też gatunki o ozdobnych liściach (bergenie, funkie, żurawki, gunnerę, kopytniki) oraz zadarniające (dąbrówki, tojeść, pragnie).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów - rabata w stylu nowoczesnym