Rośliny hydroponiczne
W uprawie hydroponicznej rośliny mają wszystko, czego im potrzeba do życia, a opieka nad nimi jest łatwa i mało czasochłonna.
Rośliny hydroponiczne
Rośliny do uprawy hydroponicznej - dodatkowe zabiegi
Rośliny hydroponika jest łatwe
Co 2 tygodnie...
Rzut oka na wskaźnik poziomu wody wystarczy, by przekonać się, czy w pojemniku jest dostatecznie dużo roztworu. Gdy miernik spadnie do pozycji minimum, granulat powinien nieco przeschnąć; po 2-3 dniach nalewamy do doniczki wody w takiej ilości, by miernik wskazał 1/2 poziomu optymalnego. W wypadku gdy musimy na 2-3 tygodnie pozostawić roślinę bez opieki, uzupełniamy wodę do poziomu maksimum.
Raz na kwartał...
Co 3-4 miesiące kąpiemy roślinę. W tym celu wyjmujemy ją z pojemnika i wraz z koszyczkiem wypełnionym granulatem płuczemy pod prysznicem letnią (ok. 25°C) wodą. Następnie z zewnętrznego pojemnika wylewamy stary roztwór i granulki nawozu, po czym dokładnie go myjemy. Sypiemy na dno pojemnika nową porcję nawozu - do jej odmierzania służy specjalna miarka - wkładamy koszyczek z rośliną, po czym wlewamy świeżą wodę.
Co 2-3 lata...
Gdy kwiaty się rozrosną, wiosną przycinamy korzenie wyrastające z koszyczka i - co jest wówczas nieodzowne - także część pędów. Jeśli korzenie nie mieszczą się w koszyczku, roślinę przesadzamy do większego. Dosypujemy porcję granulek i zmieniamy zewnętrzny pojemnik na większy.
Rośliny hydroponiczna domowym sposobem
- Roślinę wyjmujemy z doniczki, bryłę korzeniową czyścimy z ziemi i starannie płuczemy
- W kubku robimy otwory. Umieszczamy w nim korzenie roślin. Część z nich wyciągamy przez dziurki na zewnątrz kubka.
- Wsypujemy keramzyt i nawóz w granulkach.
- Kubek z rośliną wstawiamy do wazonu. Wlewamy wodę (powinna sięgać do 1/3 wys. keramzytu).
Zobacz jak sadzić kwiaty w uprawie hydroponicznej>>
Problemy przed hydroponiką
Jasny nalot na granulkach i na pędach: W wyniku parowania wody na powierzchni granulatu i na nasadach pędów gromadzi się biały osad soli mineralnych. Nie jest oznaką choroby, ale szpeci roślinę. Należy delikatnie zmyć go z pędów i przepłukać podłoże. Nie trzeba zmieniać roztworu pożywki.
Liście chorują: Żółknące lub blade i zasychające na wierzchołkach świadczą o braku nawozu lub przekarmieniu. Należy przepłukać podłoże i zmienić pożywkę, najlepiej na nawóz o przedłużonym działaniu, w granulkach lub czopkach.
Nadmierny wzrost i gnicie korzeni: Jest również efektem niewystarczającego stężenia związków pokarmowych w wodzie. Jeżeli z koszyczka wyrasta "broda" zamierających korzeni, obcinamy ich chore lub martwe części. Następnie roślinę dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.
Przekrzywiony koszyczek: Jeśli do dużego pojemnika dostaną się granulki podłoża, to koszyczek (lub ażurowa doniczka) nierówno stoi i miernik źle wskazuje poziom wody. Aby nie popełniać błędów przy podlewaniu, granulki trzeba usunąć z pojemnika.
Rośliny hydroponiczny - uprawa
- podłoże - granulat z wyprażonej glinki mineralnej
- koszyczek lub ażurowa doniczka (wkład do hydroponiki), wodoszczelne naczynie - ceramiczne, plastikowe lub szklane
- wskaźnik poziomu wody, czyli plastikowa rurka z pływakiem, nawóz płynny lub długodziałający w postaci granulek
- Więcej o:
Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe
Uprawa roślin bez ziemi - hydroponika
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?