Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ziemia dla kwiatów

Magda NARKIEWICZ

Czy dla juki trzeba szukać specjalnego podłoża, czy wystarczy jej ziemia uniwersalna? A w co posadzić bluszcz lub fiołka afrykańskiego, dla których nie ma specjalnych mieszanek? To dylematy, które dręczą nas każdej wiosny.

W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalną ziemię m.in. dla paproci, juk i dracen, azalii, storczyków, kaktusów, róż, iglaków, siewek. Najłatwiej dostępna jest jednak ziemia uniwersalna, którą niektórzy sprzedawcy oferują klientom jako nadającą się dla wszystkich gatunków. Rodzi się więc wątpliwość, czy ta rynkowa rozmaitość to nie przesada. Rośliny uprawiane przez ogrodników tylko w samym torfie są przecież nad podziw dorodne. Dlaczego więc mamy używać innych podłoży? Cóż, torf jest idealny tylko wówczas, gdy przestrzega się precyzyjnych zasad nawadniania i nawożenia. W warunkach domowych znacznie lepiej jest używać mieszanek, które potrafią łagodzić skutki niedociągnięć pielęgnacyjnych. Im lepiej dobierzemy podłoże, tym rośliny będą dorodniejsze i tym dłużej nie trzeba będzie ich przesadzać. Co wyróżnia poszczególne mieszanki?

Po pierwsze, struktura

Od jakości cząstek gleby zależy ilość tlenu i wilgoci zawarta w podłożu. Pod względem tych czynników rośliny mają różne zapotrzebowania. Natomiast jej skład chemiczny wpływa na zdolność gromadzenia substancji odżywczych i łatwość przyswajania pierwiastków przez korzenie roślin.

Po drugie, kwasowość

W zależności od rodzaju związków mineralnych, głównie jonów wapnia, podłoże może mieć odczyn od bardzo kwaśnego (pH 3,5) do lekko zasadowego (pH 7,5). Aby uzyskać odpowiednie dla konkretnej grupy roślin pH (np. dzwonki lubią ziemie bogate w wapń, a azalie kwaśne), stosuje się związki alkalizujące lub zakwaszające.

Po trzecie, zasobność

Zapas związków pokarmowych zawartych w większości podłoży dla konkretnej grupy gatunków wystarcza roślinom zwykle na miesiąc (większe ich stężenie "spaliłoby" korzenie). Tylko mieszanki z dodatkiem na-wozu o przedłużonym działaniu zwalniają nas z obowiązku systematycznego zasilania kwiatów.

Po czwarte, trwałość

Mieszanka w zależności od składu szybciej lub wolniej traci swoje właściwości - związki humusowe ulegają rozkładowi, torf się zbija, drobne ilaste części wypłukują, ubywa pierwiastków, które pobiera roślina. Zmienia się również kwasowość. Często na ścianach doniczek odkłada się wapienny osad, który wielu roślinom utrudnia pobieranie żelaza. Dlatego podłoże należy co pewien czas wymieniać.

Gotowe mieszanki

Podłoża różnią się nie tylko strukturą i kwasowością, ale także jakością i wzajemną proporcją dodanych do nich substancji odżywczych. Dokładne informacje o tym, co znajduje się w mieszance i jaka jest jej kwasowość, producent ma obowiązek zamieścić na opakowaniu.Jeśli takich wiadomości nie ma, nie wiemy, co kupujemy.

Skomentuj:

Ziemia dla kwiatów