Zbyt małe cebule Rośliny nie zakwitną, dopóki cebule nie urosną do odpowiednich rozmiarów. Jeśli więc nie zakwitły jednej wiosny, należy je nawieźć, żeby wydały kwiaty w kolejnym sezonie.
Gryzonie Myszy, karczowniki i nornice wykopują i zjadają cebulki. Jeśli mamy gryzonie w ogrodzie, rozsypmy nad posadzonymi cebulkami (zanim zasypiemy je ziemią) liście ostrokrzewu lub innej kolczastej rośliny. Alternatywą jest sadzenie cebul w specjalnych koszach albo przykrycie ziemi nad cebulami siatką o drobnych oczkach (wczesną wiosną trzeba ją będzie zdjąć, by rośliny mogły wykiełkować).
Nie chcą kwitnąć Jeśli rośliny cebulowe raz wzeszły, zaś w kolejnych sezonach nie kwitną, może to oznaczać, że miejsce, w którym rosną, jest zbyt cieniste lub że zostały posadzone zbyt blisko pnia drzewa albo krzewu. Inne możliwe przyczyny to za płytkie sadzenie lub nadmiar wilgoci w glebie. Cebule trzeba będzie wykopać i przenieść na inne stanowisko.
Słabo rosnące tulipany Ich cebule pozostawione w gruncie na całe lato wyczerpują się. Żeby temu zapobiec, późną wiosną (gdy liście zaczynają zamierać) wykopujemy cebule i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. Pod koniec września ponownie sadzimy je w ogrodzie.