Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nareszcie wiosna

Małgorzata Szymczykiewicz

Pierwsze sezonowe dekoracje

Skrzynki, misy i wolne miejsca na rabatach warto jak najszybciej obsadzić wczesnymi kwiatami wiosennymi, np. bratkami, stokrotkami, pierwiosnkami lub niezapominajkami. Ich jaskrawe kwiaty rozweselą ogrodowe zakątki, taras lub wejście do domu. Żadna z tych roślin nie boi się chłodu. Znoszą one bez uszczerbku niewielkie przymrozki. Do dekoracji pojemników i ogrodu można wykorzystać też kupowane w kwiaciarniach lub supermarketach podpędzone kwiaty cebulowe. Wybieramy egzemplarze jeszcze w pąkach i przesadzamy je delikatnie, tak by nie uszkodzić bryły ziemi. Na zewnątrz będą kwitły ponad miesiąc.

Pora na pikowanie

Siewki kwiatów, które rosną w pomieszczeniach, wymagają przynajmniej jednokrotnego pikowania, to znaczy rozsadzenia pojedynczo. Robimy to, gdy rośliny wypuszczą dwa lub cztery listki, pomagając sobie cienkim patyczkiem. Umieszczamy je w skrzynkach w odległości 2-5 cm (w zależności od wielkości siewek), w małych pojemnikach albo w tzw. wielodoniczkach (są to specjalne tacki z wieloma zagłębieniami). Zamiast wielodoniczek można użyć wyprasek po jajkach. Przy pikowaniu warto nieco skrócić delikatne korzonki siewek, aby lepiej się rozkrzewiły.

Gąbka zamiast doniczek

Sadzonki kwiatów rabatowych i balkonowych zwykle ukorzenia się w ziemi w skrzynkach lub niewielkich doniczkach. Nie każdy wie, że można do tego celu użyć kawałków zielonej gąbki bukieciarskiej. Kolor ma znaczenie - zielona przeznaczona dla kwiatów żywych. Kostki gąbki nasączamy wodą, a następnie tniemy nożem na kawałki o wymiarach 5 x 5 x 5 cm. Ustawiamy je na tacy i w każdym umieszczamy świeżo ściętą sadzonkę, np. pelargonii czy fuksji, o długości 6-8 cm. Rośliny regularnie zraszamy. Aby je podlać, wlewamy wodę na tackę. Ukorzenią się w ciągu dwóch, trzech tygodni. Następnie przesadzamy je razem z gąbką do wypełnionych ziemią doniczek. Korzenie szybko przerosną gąbkę i dostaną się do podłoża.

Sekator jak nowy

Zanim przystąpimy do wiosennego cięcia krzewów, trzeba będzie dokładnie przyjrzeć się sekatorowi. Narzędzie musi mieć czyste i ostre ostrza, aby nie uszkodzić pędów. W razie potrzeby rozkręcamy wszystkie elementy i czyścimy każdy watą stalową, usuwając rdzę i brud. Następnie przecieramy je szmatką nasączoną oliwą. Skręcamy całość, pamiętając, że ostrza muszą do siebie przylegać, ale nie mogą zbyt mocno o siebie trzeć. Ostatnia czynność to naostrzenie zewnętrznego ostrza.

Marcowe cięcia

Bez obaw możemy przycinać i odmładzać (czyli radykalnie skracać pędy tuż przy ziemi) wszystkie krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, np. pięciorniki, tawuły letnie, budleje oraz hortensje bukietową i krzewiastą. Pamiętajmy, że im mocniej je przytniemy, tym dłuższe i grubsze będą wyrastające nowe gałązki.

Kosmetyka trawnikowa

Gdy tylko ziemia rozmarznie, grabimy całą murawę, aby usunąć z niej zaschnięte resztki roślin (tzw. filc). Ułatwimy w ten sposób dostęp powietrza do korzeni, co przyspieszy rozwój trawy. Napowietrzenie będzie jeszcze skuteczniejsze, gdy po grabieniu nakłujemy trawnik w wielu miejscach widłami lub specjalnym urządzeniem nacinającym darń - aeratorem lub wertykulatorem.

Skomentuj:

Nareszcie wiosna