Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na czerwiec. Najdłuższe dni i pachnące noce

Tekst: Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, rysunki Jerzy Kozień

Coraz dłuższe dni zapowiadają nadejście lata. Zbliżają się wakacje, ale nie dla ogrodnika. cały czas trzeba doglądać roślin.

płoszenie mrówek
płoszenie mrówek
Rys. Jerzy Kozień
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

-Wiele krzewów np. pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy i forsycje, można rozmnożyć z sadzonek. Trzeba je przygotować z lekko zdrewniałych pędów. Każdy ucięty odcinek powinien mieć 3-4 węzły, tzn. miejsca, z których wyrastają liście. Takie sadzonki umieszczamy w skrzynkach z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem w proporcji 2:1. Aby zatrzymać wilgoć pojemnik okrywamy folią i ustawiamy w półcienistym miejscu w ogrodzie. Po 4-5 tygodniach sadzonki powinny już wypuścić korzenie. Gdy rozwinie się kilka liści, sadzimy małe rośliny pojedynczo do doniczek lub na zagonie w ogrodzie.

-Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja rozwojowi szkodników, dlatego często kontrolujemy wierzchołki pędów i spodnią stronę liści, aby w porę zastosować odpowiedni środek chemiczny i zapobiec rozmnażaniu się szkodników.

Iglaki

-Wydanie dużej ilości młodych przyrostów mocno osłabiło rośliny, dlatego warto je ponownie zasilić nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla tej grupy roślin (powinien zawierać substancje zakwaszające, bo większość iglaków lubi kwaśne podłoże).

-Na najmłodszych pędach mogą pojawić się mszyce lub przędziorki, które trzeba jak najszybciej zwalczać preparatem Confidor, Decis lub Mospilan. Przy deszczowej pogodzie roślinom zagrażają choroby grzybowe, warto więc je co kilkanaście dni profilaktycznie opryskać Bioseptem (wyciąg z grejpfruta), Topsinem lub Rovralem.

Drzewa i krzewy owocowe

-Gdy dojrzewają wczesne odmiany czereśni, kawki, szpaki i wróble chętnie zjadają ich owoce. Jeżeli chcemy odstraszyć ptaki, zawieśmy na najwyższych gałęziach kilka płyt kompaktowych, które połyskują w słońcu lub paski folii trzepoczące się na wietrze. Możemy także okryć drzewa specjalną gęstą, ale bardzo lekką siatką (do kupienia w sklepie ogrodniczym).

-Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, bo właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i zawiązki pąków kwiatowych na przyszły sezon.

-Niektóre odmiany jabłoni wymagają kilkakrotnych oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom. Kalendarz tych zabiegów jest dość skomplikowany, więc warto poczytać o tym dokładniej w książce lub w internecie.

Byliny

-Kiedy liście tulipanów zaschną wykopujemy cebule i przez kilka dni suszymy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Potem czyścimy je i umieszczamy w suchym pomieszczeniu, gdzie będą leżały do momentu sadzenia we wrześniu.

-Zawiązywanie nasion osłabia rośliny i skraca ich kwitnienie, dlatego warto jak najszybciej usuwać przekwitłe kwiaty.

-Rozmnażamy przez podział gatunki wiosenne, które zakończyły kwitnienie i przechodzą krótki okres spoczynku, i te, które będą kwitły dopiero jesienią. Rozsadzone kępy starannie podlewamy i cieniujemy, aby ułatwić im przyjęcie się w nowym miejscu.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

- Gatunkami jednorocznymi warto wypełnić puste miejsca na rabatach, gdzie zniknęły już rośliny cebulowe. Rozsadę sadzimy ostrożnie, aby nie uszkodzić pozostających pod ziemią cebul.

-Niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne gatunki dwuletnie, które chcemy mieć w ogrodzie lub w skrzynkach w przyszłym roku, właśnie teraz trzeba wysiewać. Najlepiej nasiona umieścić w pojemnikach z mieszanką torfu z piaskiem i ustawić w ogrodzie. Można je też siać wprost do gruntu na specjalnym dobrze spulchnionym zagonie.

Trawnik

-Trawa rośnie teraz bardzo szybko. Trzeba więc kosić ją regularnie przynajmniej raz na tydzień, a co 2-3 dni obficie podlewać. Najlepiej nawadniać murawę wczesnym rankiem, aby rośliny w dobrej kondycji bez uszczerbku zniosły silną operację słoneczną w ciągu dnia. Koszenie najlepiej przeprowadzać przy pochmurnej pogodzie lub późnym popołudniem.

Oczko wodne

-Można sadzić nowe rośliny w zbiorniku. W małym najlepiej umieścić je w ażurowych koszach. Ich dno wykładamy jutą, wysypujemy żwirem, wkładamy roślinę i obsypujemy torfem. Brzegi juty zawijamy wokół rośliny i zasypujemy otoczakami. Uniemożliwia to wypłynięcie rośliny na wierzch. Lilie wodne i inne silnie rosnące gatunki dodatkowo obciążamy cegłą przywiązaną z boku kosza. W dużym stawie z naturalnie uformowaną strefą bagienną umieszczamy rośliny bezpośrednio w podłożu. Podwodne rośliny natleniające, jak moczarkę, rogatek czy wywłócznik po prostu wiążemy w pęczki, obciążamy kamieniem i wrzucamy na dno. Ukorzenią się same.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

- W sklepach ciągle jest jeszcze rozsada kwiatów sezonowych, więc jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, możemy teraz obsadzić skrzynki i inne pojemniki.

- Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, najlepiej rano (w ciągu dnia liście są zbyt nagrzane słońcem i zimna woda może spowodować szok termiczny).

- Warto wysiać w skrzynkach szybko rosnące pnącza, np. fasolę wielokwiatową lub wilec, żeby na balkonie panował przyjemny cień. Jednoroczne pnącza pnąc się po sznurkach lub kratkach szybko utworzą ażurową zieloną ścianę.

Masz ładny balkon wśród roślin? Pochwal się nim!Warzywa

- Na początku miesiąca siejemy kukurydzę, ogórki, dynie i patisony, kalarepę na poplon oraz buraki do przechowania. Co dwa tygodnie siejemy fasolkę szparagową i koper; w końcu miesiąca - sałatę i rzodkiewkę na poplony oraz cykorię sałatową na jesienny zbiór korzeni przeznaczonych do pędzenia.

-Wysadzamy do gruntu rozsadę warzyw, których nie zdążyliśmy posadzić w maju.

- Palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy z kątów liści.

-Wszystkie warzywa zasilamy nawozem azotowym (2-3 dag/m kw.)Skomentuj:

Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na czerwiec. Najdłuższe dni i pachnące noce