Tajemnice pielęgnacji
Atmosfera. Roślina lubi wilgoć w powietrzu, dlatego doskonałe warunki do rozwoju znajduje w ogrodach zimowych o tropikalnym charakterze bądź w oknach kwiatowych. W zwykłym mieszkaniu możemy ustawić nawilżacz lub owinąć doniczkę mokrym mchem, a także często zraszać liście.
Ciepło. Tropikalne pochodzenie sprawia, że roślina nie lubi zimna. Latem dobrze znosi upały, zimą zapewniamy jej temperaturę ok. 18°C.
Woda. Do podlewania używamy miękkiej (np. przegotowanej) wody. Dawkujemy ją tak, by podłoże było stale wilgotne. Zimą zmniejszamy częstotliwość nawadniania, nie dopuszczając jednak nigdy do wyschnięcia ziemi.
Podłoże. Powinno być próchniczne i przepuszczalne (np. ziemia uniwersalna zmieszana z ziemią do storczyków). Kiedy korzenie nie mieszczą się już w doniczce, roślinę przesadzamy do nieco większej, ale wysokiej i wąskiej.
Nawożenie. Potrzeby takki najlepiej zaspokajają odżywki do storczyków dawkowane co 3 tygodnie od wiosny do późnego lata. Zimą rośliny nie dokarmiamy.
Inne zabiegi. Kurz zbierający się na liściach usuwamy wilgotną szmatką. Zasychające brzegi blaszek podcinamy. Żółknące liście wycinamy.
- Więcej o:
Takka - kwiaty doniczkowe
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?