Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Iglaki piękne zimą

MAGDALENA NARKIEWICZ

Z nadejściem chłodów kolorowo przebarwiają się nie tylko liście, ale i szpilki iglaków. Liście szybko opadają, a urodzie szpilek nie szkodzą ani mrozy, ani zawieje.

ŻYWOTNIK WSCHODNI 'AUREA NANA' (Platycladus orientalis), zielonkawy latem, a rudy zimą, po 10 latach ma wysokość ok. 0,7 m.
ŻYWOTNIK WSCHODNI 'AUREA NANA' (Platycladus orientalis), zielonkawy latem, a rudy zimą, po 10 latach ma wysokość ok. 0,7 m.
Kiedy rozpoczęła się moda na iglaki, niektórzy twierdzili, że ich zieleń jest monotonna i przytłaczająca. Dziś doskonale widać, jak niesłuszny był to zarzut. Szpilki i łuski mają bowiem ogromną gamę odcieni i w dodatku podlega ona sezonowym zmianom. Niektóre odmiany najatrakcyjniej wyglądają zimą.

SPECJALNIE NA MRÓZ

Wszystkie iglaki biorą udział w sezonowych przemianach zachodzących w naturze. U większości metamorfoza zachodzi wiosną, gdy pojawiają się na nich młode przyrosty lub szyszki. Jest także grupa roślin iglastych, które zmieniają barwy po przymrozkach. I na nie chcemy zwrócić tu uwagę. Ich barwy nie stają się tak ogniste jak na jesiennych liściach, jednak bardzo urozmaicają zimowy wystrój ogrodu. Dzięki nim iglaste kompozycje w kolejnych porach roku prezentują się coraz to inaczej.

Złociste, brązowe lub fioletowe formy zimą przyciągają oczy, ale nie zawsze dobrze komponują się z wiosennym czy letnim kolorytem rabat. Wśród kwiatów ich nadmiar może stwarzać nienaturalne wrażenie, a nawet budzić podejrzenia, że rośliny nie są w dobrej kondycji. Gatunki i odmiany, które latem są zielone, a kolorowe tylko zimą, nie sprawiają tego problemu.

W KOLORZE ZŁOTA

Nawet gdy na niebie wiszą ciężkie szare chmury, żółte iglaki wyglądają jak oświetlone promieniami słońca i dodają całemu ogrodowi blasku. Zimową dawkę intensywnie złocistych odcieni mogą zapewnić karłowe odmiany sosny górskiej (Pinus mugo), m.in. 'Winter Gold' i 'Ophir'. Zieleń na jaskrawożółtą barwę zamienia także sosna wydmowa (P. contorta) 'Chief Joseph'. To godna polecenia nowość, bo piękna i odporna na mróz. Wszystkie te odmiany mogą przełamywać ciemną zieleń rododendronów i innych gatunków o zimotrwałych liściach i igłach.

W CIEPŁYCH BRĄZACH

Brąz wzbogaca paletę barw, tonuje ją i ociepla. U iglaków występuje w połączeniu z odcieniem żółtym i pomarańczowym, które go ożywiają i rozjaśniają. Powinien być jednak dozowany z dużym umiarem. Najefektowniej prezentuje się na niewysokich odmianach rosnących razem ze złocistymi i jasnozielonymi iglakami, np. na skalniaku lub wrzosowisku.

Z kolei szersza sylwetka żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) 'Reingold' zimą pasuje odcieniem do pomarańczowych owoców ognika 'Teton', a latem złocistym kolorem przełamuje ciemną zieleń jego liści. Natomiast kuliste okazy żywotnika zachodniego odmiany 'Golden Tuffet' warto wykorzystać jako obrzeżenie alejki. Gdy miną mrozy, obwódka ta stanie się złotawa, a latem bardziej zielona.

W ODCIENIACH ŚLIWKI

Na jałowcach płożących (J. horizontalis), latem niebieskoszarych, pod wpływem mrozu często pojawiają się odcienie fioletu, które poszerzają zimową paletę barw. Do tak przebarwiających się odmian należą np. 'Andora Compact' i 'Plumosa'. Są też inne zestawienia. Na odmianie 'Andora Variegata' barwa ta kontrastuje z licznymi kremowymi fragmentami gałązek, u 'Winter Blue' nabiera niebieskich odcieni, a u odmiany 'Douglasii' i 'Jade River' ma dodatek purpury. Wszystkie te jałowce szeroko rozrastają się tuż przy ziemi i są doskonałym materiałem na kobierce. Ich odcienie będą bardziej widoczne, jeśli połączymy je np. z należącą do tego samego gatunku srebrzystą odmianą 'Glacier' i utrzymującą butelkową zieleń 'Bar Harbor'.

Szpilki to też liście. Liście iglaków zbudowane są inaczej niż drzew liściastych. Tylko niektóre przypominają szpilki (np.sosny), inne są płaskie (jodły) albo łuskowate (żywotnika). Ze specjalnych łuskowatych liści składają się też szyszki, czyli kwiatostany iglaków.

Pamiętaj, że...

Nietypowa dla odmiany zmiana barwy jest sygnałem, że coś się źle dzieje, np. roślina jest chora lub niedożywiona.

Warto wiedzieć Żeby odmiany miały wyraziste barwy, trzeba sadzić je

w słonecznych miejscach. Jeśli mamy za mały ogród, nie dajmy się skusić na złociste zimą świerki pospolite, np. 'Aurea' i 'Aurea Magnifica', bo są to drzewa szybko osiągające potężne rozmiary. Trzeba też pamiętać, że niektóre żółte latem iglaki, np. cis pospolity 'Summer Gold' i cyprysik Lawsona 'Ellwoods Gold', zimą są zielone.

IGLAKI W NEGLIŻU

Modrzewie (Larix): europejski (L.decidua) i japoński (L. kaempferi) znane są z tego, że ich igły jesienią przebarwiają się na żółto i brązowo, a potem opadają. Takie same zwyczaje ma metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) i jej odmiany: złocista 'Ogon' i 'Gold Rush' oraz biało-zielona 'White Spot'. Osiągają duże rozmiary, ale można je przycinać. Igły jesienią gubi także inny oryginał - cypryśnik błotny (Taxodium distichum), który rosnąc na mokradłach, tworzy korzenie powietrzne przypominające grzyby. Jego odmiana 'Peve Minaret' ma kształt wąskiego stożka o wysokości do 2,5 m.

INNE ODMIANY, KTÓRE ZMIENIAJĄ KOLORY NA ZIMĘNazwa roślinykolor igieł latemkolor igieł zimą
cis pospolity (Taxus baccata) 'Elegantissima':jasnożółtybiaławy
cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) 'Pygmaea':zielonyzielonobrązowy
cyprysik tępołuskowy (Ch. obtusa), 'Bronze Pygmy':cytrynowożółtyżółtobrązowy
jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Plumosa Aurea':złocistożółtyżółtobrązowy
jałowiec nadbrzeżny (J. conferta) 'Emerald Sea':szmaragdowyżółtawozielony
jałowiec płożący (J. horizontalis) 'Blue Chip',srebrzystoniebieskibladofioletowy
jałowiec pospolity (J. communis) 'Oblonga Pendula':zielonyzielonobrązowy
sosna gęstokwiatowa (P. densiflora) 'Aurea',żółtozielonyzłocisty
sosna himalajska (Pinus wallichiana) 'Winter Light':zielonyzłocisty
sosna pospolita (P. sylvestris) 'Aurea':zielonyżółtawy
sosna pospolita (P. sylvestris) 'Gold Coin':jasnozielonyintensywnie złocisty
    Więcej o:

Skomentuj:

Iglaki piękne zimą