Ulubione kwiaty prezenterki Marzeny Sienkiewicz.
Specjalnie dla nas dziennikarka i prezenterka Marzena Sienkiewicz opowiada o swoich ogrodowych pasjach.
Gdy byłam mała, moi dziadkowie mieli dwie działki. Uprawiali tam m.in. agrest, truskawki, porzeczki i inne owoce, które z wielką ochotą wyjadałam wprost z krzaka. Babcia miała rękę do kwiatów, cechę tę odziedziczyła po niej mama. W efekcie rodzice mają dzisiaj zadbany ogród, a w nim bujną trawę (którą z zapałem kosi tata), owocującą czereśnię (którą z poświęceniem chronimy przed szpakami), jeżyny o czarnych owocach (słodkich w słoneczne lato) i jedną niedużą porzeczkę (trochę kwaśną).
Ja, niestety, nie odziedziczyłam ogrodniczych talentów po mamie. Ale od niedawna mam własny mały ogródek, więc pewnie z czasem nabiorę wprawy w jego uprawie. Jak dotąd jednak przejawem mojego uczucia do kwiatów są niezliczone ilości doniczek, które kupuję nieustannie i wciąż planuję coś w nich posadzić. Najczęściej pozostają puste... Rozdaję je znajomym.
W końcu mama, obserwując moje zmagania z kwiatami, doradziła mi zakup draceny. Wiedziała, co robi... Szybko bowiem okazało się, że to wprost wymarzona roślina dla mnie. Jest ze mną już osiem lat. I żyje, i rośnie, i dobrze wygląda! Czasami trochę listków jej uschnie i odpadnie, już dobrze tę moją dracenę poznałam. Lubimy się, rozmawiamy, a w słoneczne dni wychodzimy na spacer na taras. Dracena nie ma wielkich wymagań, znosi wszelkie zaniedbania - tylko raz na dwa tygodnie musi dostać porcję wody. I to jej w zupełności wystarcza...
Szkoda tylko, że nie potrafi przepowiadać pogody, jak na przykład dziwidło (szkoda, że mało u nas znane, całkiem łatwe w uprawie), zwiastujące słotę kropelkami soku na liściach. Widziałam "płaczące" dziwidło u koleżanki - i nazajutrz lunęło! To prawdziwy barometr... Na wiosnę mam dostać sadzonkę.
Na razie moją faworytką jest dracena. A mamie - w podzięce za dobrą radę - kupuję bukiety, zawsze w tej samej kwiaciarni w Sopocie. Mówię tylko kwiaciarce magiczne słowa: że dla mamy, że jesienne, wiosenne albo letnie kolory, a ona szast-prast, czary-mary... I wyczarowane! Ech... Też chciałabym tak umieć.
" MAGNOLIA" RADZI
Dracena (Dracaena) ma zielone lub wielobarwne lancetowate liście, wyginające się lub wzniesione. Wymaga dość wysokiej temperatury przez cały rok (zimą nie może być chłodniej niż 15°C) i rozproszonego światła. Nie lubi moczyć korzeni w wodzie. Tylko latem nawadniamy ją obficie (ziemia
powinna być stale wilgotna), zimą zaś (od października do lutego) ograniczamy podlewanie. Wiosną i latem zasilamy nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze - gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Dracenę często atakują szkodniki, zwłaszcza wciornastki, przędziorki i czerwce. Ich pojawienie się zwykle jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji rośliny.
MARZENA SIENKIEWICZ
Dziennikarka i prezenterka pogody. Karierę rozpoczęła w gdańskim oddziale TVP. Następnie pracowała jako producentka i prezenterka pogody w stacjach TVN, potem w TVN Meteo i w TVN24. Po przejściu do TVP w styczniu 2005 roku najpierw pracowała w TVP 3, a następnie w TVP 2. Widzowie znają ją z "Panoramy" i z programu "Pytanie na śniadanie", gdzie prawie codziennie opowiada o pogodzie. Dwukrotnie była nominowana do Telekamery (nagrody "Tele Tygodnia" dla postaci i wydarzeń telewizyjnych) w kategorii prezenter pogody.
Zobacz, jak powstawał ogród Marzeny Sienkiewicz
- Więcej o:
Krok 3 - wybór projektu ogrodu
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?