Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poziomki z własnej grządki.

Magdalena Narkiewicz

Jeśli uprawiamy w ogrodzie poziomki, co 3 lata powinniśmy je odnawiać i w lutym lub marcu wysiać ich nasiona albo w kwietniu lub maju kupić sadzonki.

ROSLINY POZIOMKA OWOCE FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (147) - 3 2007 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OWOCE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (147) - CZASOPISMA
Poziomka 'Baron solemacher' ma owoce o długości 1,5 cm, i wznoszące się nad nimi liście.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Leśne poziomki (Fragaria vesca) mają drobne, choć bardzo smaczne i pachnące owoce. Tworzą je w maju i czerwcu, potem całą swą energię kierują na rozwój rozłogów i nowych roślin.

Ogrodowe odmiany są dorodniejsze i nie mają rozłogów. Owocują w czerwcu i po krótkiej przerwie aż do jesieni. Należy do nich odporna na mróz 'Rugia' i wymagające ściółkowania na zimę 'Regina' o wyjątkowo dużych owocach, plenny 'Baron Solemacher', a także 'Yellow Wonder' o żółtych owocach.

WYSIEW NASION

Są one bardzo drobne. Siejemy je rzędowo do płaskich skrzynek wypełnionych torfem zmieszanym z gruboziarnistym piaskiem i przysypujemy cienką warstwą piasku. "Inspekcik" przykrywamy bezbarwną folią i stawiamy na jasnym parapecie. Podłoże spryskujemy letnią wodą i często wietrzymy pojemniki. Po ukazaniu się siewek przykrycie zdejmujemy. Gdy rośliny mają 3-4 listki, pikujemy je do doniczek, a po 2-3 tygodniach zasilamy, np. Florovitem. W maju poziomki wysadzamy na grządkę.

UPRAWA

Ziemię należy dokładnie odchwaścić i obficie nawieźć kompostem (4 kg/1 m2). Należy też dbać, by jej powierzchnia była cały czas wilgotna. Krzaczki zaczną owocować pod koniec lata. Owoce poziomek zbieramy, gdy całkiem dojrzeją; największe zbiory są w drugim roku uprawy. Jesienią ziemię wzbogacamy żyznym kompostem. Co roku wiosną wygrabiamy stare liście. Poziomki mogą rosnąć w jednym miejscu 2-3 lata, potem owoce drobnieją.

POZIOMKI DO PODZIWIANIA

Ozdobną odmianą jest 'Rod' o czerwonych kwiatach i dość smacznych owocach. Natomiast różowo kwitnąca 'Pink Panda' powstała wskutek skrzyżowania poziomki i bylinowego pięciornika - ma niesmaczne owoce i służy tylko do podziwiania. Obie te odmiany tworzą rozłogi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poziomki z własnej grządki.