Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik nutkajski

Ewa Łuczak

Jedną z najładniejszych odmian cyprysika nutkajskiego o zwisłych pędach jest odmiana 'Pendula'.

Cyprysik nutkajski 'Pendula'
Cyprysik nutkajski 'Pendula'
Fot. Joanna Filipczak-APZ
Odmiana 'Pendula' została znaleziona w holenderskich szkółkach A. van Leeuwen, natomiast po raz pierwszy została opisana przez Georga Nicholsona w 1884 roku. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1896 roku w katalogu szkółek Hosera. Obecnie w uprawie pojawiły się inne odmiany cyprysika nutkajskiego o zwisłym pokroju, które bardzo często są siewkami uzyskanymi z odmiany 'Pendula'. Ciekawostką jest też fakt, że obecnie cyprysik nutkajski został zaliczony do rodzaju Xanthocyparis.

Wygląd

Roślina ta jest drzewem dorastającym nawet do 20 m wysokości, a średnica korony u podstawy dochodzi do 3-5 m. W Polsce cyprysik ten osiąga nieco mniejsze rozmiary. Najwyższe krajowe okazy mają około 18 m wysokości. Korona drzew jest w zarysie szeroko stożkowata o wyraźnym, prostym przewodniku. Boczne gałęzie pierwszego rzędu wyrastają z pnia niemal poziomo, początkowo zwisają, w starszym wieku łukowato wyginają się ku górze. Wszystkie gałązki drugiego i dalszych rzędów zwisają do dołu. Młode pędy są brązowożółte, starsze brązowe. Łuski są płaskie, niewielkie, matowozielone po obu stronach.

Szyszki są niewielkie, dość liczne, kuliste o średnicy do 1 cm, złożone z 4-6 łusek, zielone z wyrostkiem na każdej łusce, po dojrzeniu brązowieją. Dojrzewają zwykle dopiero wiosną drugiego roku.

Cyprysik nutkajski 'Pendula' stosunkowo dobrze znosi cięcie lecz musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli tniemy to niszczymy unikalny pokrój rośliny. Pomimo tego, że odmiana ta ma wzrost dość wyprostowany, to w młodym wieku możemy uprawiać rośliny przy paliku.

Wymagania

Cyprysik nutkajski 'Pendula' jest dość odporny na mróz (strefa 5b), a to oznacza, że bez problemu możemy uprawiać go terenie niemal całego kraju. Mało wymagający co do gleby, jednak najlepiej się czuje w podłożu żyznym o stałej, umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego lub o niewielkim zacienieniu.

Zastosowanie

Odmiana jest przydatna do uprawy zwłaszcza w parkach i ogrodach. Pięknie i majestatycznie wygląda posadzony pojedynczo na trawniku. Szczególnie ładnie prezentuje się o zmierzchu, gdy nie widzimy już szczegółów, a jedynie zarys drzewa, wygląda wtedy jak wieloręki czarownik lub tajemnicza, bajkowa postać. Bardzo dobry do obsadzania parkowych alei oraz tworzenia nieformowanych szpalerów.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Cyprysik nutkajski