Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kocanka - Helichrysum bracteatum

Monika Latkowska

Kocanki ogrodowe to chyba najbardziej popularne kwiaty do układania suchych bukietów. Teraz ich nowe, niskie odmiany mogą się stać naszymi ulubionymi roślinami balkonowymi.

Kocanka ogrodowa
Kocanka ogrodowa
Fot. Shutterstock/Nelida Zubia

Suchotniki kwiaty

Za co cenimy kocanki ogrodowe, nazywane potocznie nieśmiertelnikami ? Oczywiście za ich bardzo trwałe kwiatostany, które przez kilka miesięcy po zasuszeniu utrzymują intensywne - żółte, czerwone i rdzawe - barwy.

Kocanki ogrodowe  - pochodzenie

Kocanki (Helichrysum) występują w Europie, Azji, Afryce oraz w Australii. Rosną na suchych, słonecznych terenach. Znanych jest ok. 500 gatunków, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Kocanki ogrodowe (H. bracteatum) pochodzą z Australii.

Czy kocanka jest wieloletnia?

Kocanka (Centranthus) to roślina jednoroczna. Rośliny te charakteryzują się trwałością i w odpowiednich warunkach mogą rosnąć przez wiele lat. Kocanka jest często uprawiana ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty, które pojawiają się latem i przyciągają owady zapylające. W zależności od gatunku i odmiany, kocanka może mieć kwiaty o różnych kolorach, takich jak różowy, czerwony, biały lub różowy. Jest to roślina stosunkowo łatwa w uprawie i często wykorzystywana w ogrodach ozdobnych.

Kocanki do ogrodu i na balkon


Tradycyjne odmiany kocanek ogrodowych (Helichrysum bracteatum), wykorzystywane na suche bukiety, to rośliny wysokości 50-100 cm. Siejemy je w przydomowych ogródkach jako rośliny jednoroczne. Od kilku lat na naszym rynku dostępne są także niskie, zwarte odmiany kocanek. Osiągają one wysokość 30-35 cm i mają regularny, kulisty pokrój. Ich kwiaty są pełniejsze i większe od tych tradycyjnych (o średnicy 4-5 cm). Ich sadzonki przeznaczone są do skrzynek balkonowych, koszy i donic. Łączymy je z innymi kwitnącymi roślinami sezonowymi, najlepiej o zwisających pędach, takimi jak lobelia, uczep, a także z gatunkami o dekoracyjnych liściach, np. plektrantusem, bluszczykiem kurdybankiem. Doskonale prezentują się też zestawy różnobarwnych kocanek. Można je także umieścić w ogrodzie np. na obwódkach rabat, bo dobrze znoszą złe warunki atmosferyczne.

Kocanka ogrodowa - odmiany 

Jedna z pierwszych odmian kocanek "balkonowych" to 'Golden Beauty' o złotożółtych kwiatach i zwartym pokroju. Z najnowszych odmian polecamy kilka serii, takich jak np. Sundaze, która odznacza się wczesną porą kwitnienia i ciepłymi barwami: od białej, cytrynowożółtej, złotożółtej, po brązowopomarańczową, czerwoną i karminową. Wartościowe są także serie Chico oraz Basket, obejmujące odmiany o równie szerokiej gamie kolorów. Wszystkie silnie się krzewią i kwitną przez całe lato.

Dawniej tradycyjne odmiany kocanek starano się przystosować do uprawy w pojemnikach, skarlając je sztucznie za pomocą specjalnych preparatów (tzw. retardantów). Nowe odmiany nie wymagają stosowania tego zabiegu. Niski wzrost zakodowany jest w ich genach, a zwarty pokrój nadaje się im poprzez kilkakrotne uszczykiwanie młodych pędów.

Kocanka ogrodowa - uprawa

Kocanki to rośliny jednoroczne. Nasion niskich odmian nie ma jednak w sprzedaży. Rozsadę można kupić wiosną w centrach i sklepach ogrodniczych. Wysadzamy ją do pojemników lub w ogrodzie w drugiej połowie maja.

  • Podłoże. Kocanki rosną w każdej przeciętnej, przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). W skrzynkach i donicach sadzimy je w uniwersalnej ziemi kwiatowej.

  • Światło. Rośliny te wymagają dużo światła - polecane są tylko na nasłonecznione balkony, tarasy i rabaty.

  • Podlewanie. Młode rośliny podlewamy regularnie, aby szybko się przyjęły. Starsze dobrze znoszą suszę, co jest dużą zaletą okazów uprawianych w pojemnikach, a więc szczególnie narażonych na przesychanie.

  • Nawożenie. Raz na tydzień zasilamy kocanki wieloskładnikowym nawozem dla kwitnących roślin balkonowych.

Suchotniki - kwiaty do bukietów

Uprawiane na balkonie kocanki możemy też wykorzystać do suchych bukietów. Pędy ścinamy przy słonecznej pogodzie (gdy kwiatów nie pokrywa rosa) i gdy nie są jeszcze w pełni rozwinięte - ich żółte środki powinny być zakryte listkami okrywy koszyczka. Związane w pęczki zawieszamy w ciemnym, przewiewnym miejscu. Liście od razu usuwamy, bo po wyschnięciu są bardzo kruche i łamliwe. Główki kwiatów możemy też nabić na druciki, co ułatwi ich późniejsze wykorzystanie w kompozycjach.

Kocanki zaostrzone (Helichrysum apiculatum)

To ciekawy, pochodzący z Australii gatunek o maleńkich kwiatach (potocznie nazywa się je żółtymi guzikami - yellow buttons), srebrzyście owłosionych liściach i wzniesionych pędach o wysokości 40-60 cm. Chociaż jest to roślina wieloletnia, u nas uprawiamy go jako sezonową, w pojemnikach. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Nie może zimować na dworze, bo jest wrażliwa na mróz. Zimne miesiące musi spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C.


Dr M. Latkowska jest pracownikiem Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kocanka - Helichrysum bracteatum