Kocanka - Helichrysum bracteatum
Kocanki ogrodowe to chyba najbardziej popularne kwiaty do układania suchych bukietów. Teraz ich nowe, niskie odmiany mogą się stać naszymi ulubionymi roślinami balkonowymi.
Suchotniki kwiaty
Kocanki ogrodowe - pochodzenie
Czy kocanka jest wieloletnia?
Kocanki do ogrodu i na balkon
Tradycyjne odmiany kocanek ogrodowych (Helichrysum bracteatum), wykorzystywane na suche bukiety, to rośliny wysokości 50-100 cm. Siejemy je w przydomowych ogródkach jako rośliny jednoroczne. Od kilku lat na naszym rynku dostępne są także niskie, zwarte odmiany kocanek. Osiągają one wysokość 30-35 cm i mają regularny, kulisty pokrój. Ich kwiaty są pełniejsze i większe od tych tradycyjnych (o średnicy 4-5 cm). Ich sadzonki przeznaczone są do skrzynek balkonowych, koszy i donic. Łączymy je z innymi kwitnącymi roślinami sezonowymi, najlepiej o zwisających pędach, takimi jak lobelia, uczep, a także z gatunkami o dekoracyjnych liściach, np. plektrantusem, bluszczykiem kurdybankiem. Doskonale prezentują się też zestawy różnobarwnych kocanek. Można je także umieścić w ogrodzie np. na obwódkach rabat, bo dobrze znoszą złe warunki atmosferyczne.
Kocanka ogrodowa - odmiany
Dawniej tradycyjne odmiany kocanek starano się przystosować do uprawy w pojemnikach, skarlając je sztucznie za pomocą specjalnych preparatów (tzw. retardantów). Nowe odmiany nie wymagają stosowania tego zabiegu. Niski wzrost zakodowany jest w ich genach, a zwarty pokrój nadaje się im poprzez kilkakrotne uszczykiwanie młodych pędów.
Kocanka ogrodowa - uprawa
- Podłoże. Kocanki rosną w każdej przeciętnej, przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). W skrzynkach i donicach sadzimy je w uniwersalnej ziemi kwiatowej.
- Światło. Rośliny te wymagają dużo światła - polecane są tylko na nasłonecznione balkony, tarasy i rabaty.
- Podlewanie. Młode rośliny podlewamy regularnie, aby szybko się przyjęły. Starsze dobrze znoszą suszę, co jest dużą zaletą okazów uprawianych w pojemnikach, a więc szczególnie narażonych na przesychanie.
- Nawożenie. Raz na tydzień zasilamy kocanki wieloskładnikowym nawozem dla kwitnących roślin balkonowych.
Suchotniki - kwiaty do bukietów
Uprawiane na balkonie kocanki możemy też wykorzystać do suchych bukietów. Pędy ścinamy przy słonecznej pogodzie (gdy kwiatów nie pokrywa rosa) i gdy nie są jeszcze w pełni rozwinięte - ich żółte środki powinny być zakryte listkami okrywy koszyczka. Związane w pęczki zawieszamy w ciemnym, przewiewnym miejscu. Liście od razu usuwamy, bo po wyschnięciu są bardzo kruche i łamliwe. Główki kwiatów możemy też nabić na druciki, co ułatwi ich późniejsze wykorzystanie w kompozycjach.
Kocanki zaostrzone (Helichrysum apiculatum)
To ciekawy, pochodzący z Australii gatunek o maleńkich kwiatach (potocznie nazywa się je żółtymi guzikami - yellow buttons), srebrzyście owłosionych liściach i wzniesionych pędach o wysokości 40-60 cm. Chociaż jest to roślina wieloletnia, u nas uprawiamy go jako sezonową, w pojemnikach. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Nie może zimować na dworze, bo jest wrażliwa na mróz. Zimne miesiące musi spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C.
Dr M. Latkowska jest pracownikiem Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany