Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany

Katarzyna Jodłowska

Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. W Polsce Kruszyna pospolita występuje na nizinach i niższych partach górskich. Można ją spotkać pod nazwami: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna.

Kruszyna pospolita
Kruszyna pospolita
Fot. Shutterstock

Kruszyna pospolita (Frangula alnus)

Sam gatunek nie wyróżnia się niczym specjalnym, w przeciwieństwie do odmian, które występują w ciekawych formach, są zwykle bardziej zwarte i często mają zredukowane, ozdobne blaszki liściowe.

Kruszyna pospolita zastosowanie

Kruszyna doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, w parkach oraz zieleni osiedlowej pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Pięknie prezentuje się zarówno na rabatach wśród innych krzewów lub bylin, oraz na tle wypielęgnowanych trawników. Jest to krzew bardzo efektowny, zwracający uwagę swoją lekkością i delikatnością, a przy tym nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Kruszyna pospolita owoce

Owoce są wielkości grochu i zawierają 2–3 jajowate nasiona. Owoce są początkowo zielone, później czerwone i fioletowo-czarne, w końcu prawie czarne.

Ligustr pospolity

Kruszyna pospolita cena

Kruszyna jest bardzo miododajnym krzewem. Sprzedawane rośliny z upraw polowych są zahartowane, mało wymagające i łatwo się przyjmują na nowym stanowisku. Sadzonka 30 - 60 cm. Cena na  www.larixogrody.pl, komplet 10 szt - 10 zł.

Kruszyna pospolita 'Fine line'

Kruszyna pospolita 'Fine Line' to odmiana krzewu liściastego, która powstała ze skrzyżowania odmian kruszyny odmian 'Columnaris' i 'Asplenifolia'. Odmiana powstała w USA i została wprowadzona do handlu po 2004 roku. Ma charakterystyczny wąski pokrój - wysokość 180 cm i szerokość 50 cm i wąskie opadające na dół długie lancetowate liście.  Krzew jest obupłciowy i kwitnie na przełomie maja i czerwca, a owocuje od lipca do września. 

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Aspleniifolia'

'Asplenifolia' to oryginalna odmiana o bardzo wąskich liściach, uzyskana na pograniczu polsko-niemieckim w Mużakowie w XIX wieku. Jest to krzew o wzniesionych pędach, jajowatym, ażurowym pokroju, dorasta do 3 m wysokości. Wąskie, nitkowate, ciemnozielone liście dorastają do 4-8 cm długości przy zaledwie 3-7 mm szerokości. Blaszki liściowe są lekko pofalowane. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto.

Jarzębina czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Aspleniifolia' kwiaty

Niewielkie, żółtawe kwiaty o płatkach korony mniejszych od działek kielicha są ledwo zauważalne, a symptomem kwitnienia najczęściej jest gwarne pobzykiwanie licznych owadów zapylających kwiaty. Niezbyt liczne, kuliste owoce mają około 0,5 cm średnicy, początkowo są zielone, później czerwone, a na początku jesieni fioletowo-czarne. Ładnie wyglądają rozproszone wśród ażurowych gałązek, są chętnie zjadane przez ptaki, ale dla człowieka pozostają trujące.

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Aspleniifolia' uprawa

Kruszyna pospolita 'Asplenifolia' jest rośliną łatwą w utrzymaniu, mało wymagającą w stosunku do gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, toleruje suszę. Jest w pełni odporna na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie wymaga cięcia, okrywania, ani nawożenia.

 

 

Skomentuj:

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany