Aster
Różnorodność kolorów i kształtów, a także trwałość po ścięciu sprawia, że astry jednoroczne to nasze ulubione kwiaty do wazonów.
Rośliny te zajmują pierwsze miejsce pośród kwiatów jednorocznych, jeśli chodzi o liczbę odmian. Wiele z nich wyhodowali Polacy.
Do uprawy na kwiat cięty i do sadzenia na rabatach wykorzystuje się przede wszystkim odmiany średnio wysokie i wysokie (od 65 do 90 cm) o sztywnych pędach. Zachowują one świeżość w wazonie przez dziesięć dni. Do sadzenia na kwietnikach, w misach, a nawet skrzynkach balkonowych doskonale nadają się odmiany karłowe (15-30 cm) o rozkrzewionym pokroju i niezbyt dużych, gęstych kwiatostanach.
Światło i temperatura
Astry chińskie to tzw. rośliny długiego dnia - do uformowania pąków potrzebują 14 godzin światła i temperatury powyżej 18 st. C. Dlatego też zakwitają w drugiej połowie lata; najwcześniejsze odmiany - na przełomie lipca i sierpnia, późne - pod koniec sierpnia i we wrześniu.
Stanowisko
Astry potrzebują miejsc słonecznych i żyznej, średnio zwięzłej oraz dostatecznie wilgotnej gleby. Nie należy ich uprawiać w tym samym miejscu przez kilka kolejnych lat ze względu na możliwość przenoszenia się chorób.
Rozmnażanie
Młode rośliny otrzymamy z nasion. Wysiewamy je na przełomie marca i kwietnia, w ciepłym inspekcie lub na rozsadniku, niezbyt gęsto, aby siewki nie "wybiegały" i nie były porażane przez choroby. W temperaturze około 15 st. C kiełkowanie trwa 7-14 dni. Siewki warto przepikować, by wzmocnić ich system korzeniowy. Jeśli rosną zbyt gęsto, można je przerwać. Zahartowane rośliny przenosimy na miejsce stałe w drugiej dekadzie maja i sadzimy w odpowiedniej rozstawie, zależnie od wysokości i pokroju odmiany.
Choroby
Astry chińskie są dość często porażane przez wirusy przenoszone przez żerujące na nich mszyce. Choroby wirusowe to:
Choroby grzybowe to:
- Więcej o:
Numer 7/2004
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?