Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pachnący kuzyn

red.

Wiosną w kwiaciarniach pojawia się roślina bardzo podobna do pierwiosnka kubkowatego. To jego kuzyn - pierwiosnek ślimakowaty (Primula malacoides). On także pochodzi z Chin (w stanie dzikim rośnie w górach na wysokości 2000-3000 m n.p.m.), ale jest gatunkiem jednorocznym. Uprawiany w doniczkach dorasta do wysokości 15-40 cm. Jego kwiaty rozwijają się piętrowo na wzniesionych szypułkach. Mają delikatne pastelowe barwy: białą, różne odcienie różowej, czerwonej i fioletowej. "Oczko" w centrum jest żółte. Brzegi płatków są ząbkowane. Kwiaty bardzo ładnie pachną i zdobią roślinę przez 2-3 miesiące. Dekoracyjne są również liście tego pierwiosnka - duże (średnicy 5-8 cm), zaokrąglone, o charakterystycznych falistych brzegach. Ich spodnia strona, a także łodyżki pokryte są mączystym nalotem.

Kupując pierwiosnek ślimakowaty, wybierzmy okaz z dużą liczbą pąków kwiatowych, ktore wyrastają pomiędzy liśćmi; sprawdźmy, czy podłoże nie jest przesuszone. Roślinę tę należy traktować jako sezonową (gdy zmarnieje, trzeba ją wyrzucić). Aby w domu kwitł jak najdłużej, należy mu zapewnić stanowisko oświetlone światłem rozproszonym (np. na wschodnim parapecie). Służy mu także chłód, tj. temperetura 10-15 st. C.

Jeżeli nie ma mrozu, warto trzymać roślinę przy uchylonym oknie. Gatunek ten potrzebuje sporo wody, podlewajmy go więc regularnie. Dla zapewnienia większej wilgotności powietrza warto ustawić pierwiosnek na podstawce z warstwą kamyków i odrobiną wody na dnie. Można też umieścić go w kompozycji we wspólnym naczyniu z innymi roślinami doniczkowymi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pachnący kuzyn