Cytrusy, daktyle, awokado - można posadzić w doniczce
Po zjedzeniu egzotycznych owoców często pozostają pestki. Posadzone w wilgotnej ziemi mogą wykiełkować, dając początek dorodnym roślinom.
Siewki trzeba starannie pielęgnować, stosownie do wymagań gatunku. Rośliny przesadzamy po roku i ponownie po dwóch latach. Starszym okazom wiosną i ewentualnie na początku lata delikatnie usuwamy górną część ziemi i dosypujemy świeżej. Oprócz tego rośliny dokarmiamy, najlepiej nawozami długodziałającymi.
Cytrusy
Jest ich sporo: cytryny, pomarańcze, mandarynki, limonki, kumkwaty, grejpfruty. Wybieramy największe, dobrze wypełnione pestki (niestety, niektóre odmiany owoców mają nasiona niezdolne do kiełkowania). Nacinamy je bardzo płytko żyletką, po czym wkładamy na kilka godzin do wody (jeśli podeschły, moczymy je przez 12 godzin). Napęczniałe sadzimy na głębokości 1 cm w małych doniczkach wypełnionych torfem zmieszanym z piaskiem - pojedynczo lub po kilka, co 2 cm. Pojemniki ustawiamy w ciepłym miejscu i staramy się, by podłoże było stale lekko wilgotne. Nasiona powinny wykiełkować po 3-4 tygodniach.
W pierwszych miesiącach cytrusy potrzebują dużo światła, najlepiej więc, by stały np. na słonecznym parapecie. Warto je też często zraszać. Gdy wydadzą 4-6 liści, w doniczce pozostawiamy najsilniejszy okaz (uważajmy, aby wyrywając słabsze siewki, nie uszkodzić jego korzeni). Wiosną i latem zasilamy roślinę nawozem wieloskładnikowym. Warto też na lato wynieść ją do zacisznego zakątka w ogrodzie lub na balkonie.
Jeśli chcemy uzyskać drzewko, po 1-2 latach wiosną uszczykujemy wierzchołek pędu głównego, latem zaś - gałązki, które wytworzą 2-3 pary liści. W kolejnych sezonach obrywamy wszystkie młode pędy wyrastające z pnia i nadal zagęszczamy koronę, usuwając wierzchołki pędów. Cytrus otrzymany z nasienia może zakwitnąć dopiero po 7-10 latach, a jego owoce przeważnie nie są tak smaczne, jak te, z których wyjęliśmy pestkę.
Daktyle
Można wykorzystać pestki zarówno ze świeżych, jak i suszonych owoców. Wykiełkują szybciej po przetarciu papierem ściernym lub płytkim zarysowaniu żyletką. Sadzimy je na głębokości 2 cm w żyznym, przepuszczalnym podłożu i umiarkowanie podlewamy. Kiełek ukazuje się po 5-6 tygodniach. Pierwsze liście są pojedyncze, wydłużone i mają typową dla palm plisowaną powierzchnię. Dopiero dwu-, trzyletnim roślinom wyrastają długie zielone "pióra". U starszych okazów mogą mieć nawet 2 m. Dolne liście stopniowo zamierają, a z ich zaschniętych ogonków powstaje podobna do pnia nasada. Palmie daktylowej najlepiej służy głęboka, wąska doniczka. Nawet jeśli roślina spędza lato na dworze, w naszym klimacie nie ma co liczyć na owoce.
Awokado
Wyjętą z owocu pestkę warto na 20 minut umieścić w roztworze Bioczosu, Bioseptu lub chemicznego preparatu grzybobójczego (np. Kaptan, Topsin, Dithane). Zapobiegnie to chorobom grzybowym (objawiają się w postaci czarnych plam). Następnie pestkę zagłębiamy w ziemi zmieszanej z torfem i piaskiem, przy czym jej węższa część powinna wystawać nad powierzchnię. Podłoże umiarkowanie podlewamy. Kiedy pestka zaczyna pękać na połówki, to znak, że tworzy się korzeń i wkrótce wystrzeli łodyga. Doniczkę trzeba wtedy ustawić w niezbyt nasłonecznionym miejscu, np. przy wschodnim oknie. Gdy roślina osiągnie ok. 15 cm, na jej wierzchołku pojawiają się pierwsze liście.
Uwaga, nie odrywajmy połówek nasionka, zanim całkowicie nie zaschną, ponieważ odżywiają roślinę. Awokado wymaga sporo wilgoci w powietrzu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Wiosną warto dodawać do ziemi porcje nawozu długodziałającego. Jeśli awokado straci liście (np. w wyniku przesuszenia) lub zbytnio wybuja, po przycięciu wierzchołka znów się ładnie zazieleni. Starsze okazy mogą w domu wydać owoce.
- Więcej o:
- doniczki
Trzeba trochę cierpliwości
Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?
Doniczki z odzysku. Recykling w ogrodzie. Renowacja
Balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Wrzosy czy wrzośce?
Donice i doniczki z recyklingu
Jak z gabionu zrobić doniczki ?
Jak pielęgnować peonie, borówki, klematisy i bukszpany przesadzone z doniczek do gruntu?