Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ostróżka - Delphinium

Monika Latkowska, Anna Skórkowska

To byliny lub rośliny jednoroczne należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Mają klapowane lub głęboko powcinane liście, a kwitną w czerwcu i w lipcu. Nazwa pochodzi od charakterystycznej budowy ich kwiatów - jedna z działek kielicha tworzy wąski wyrostek, zwany ostrogą. Ostróżki rozrastają się w dorodne kępy, a ich smukłe kwiatostany osiągają wysokość 80-200 cm. Niektóre odmiany mają pędy podatne na łamane przez wiatr. Trzeba podtrzymywać je specjalnymi obejmami mocowanymi do podpór z cienkich prętów lub przywiązywać do tyczek wbitych w ziemię.

Uwaga! Wszystkie części ostróżek są trujące.

Wymagania

Potrzebują żyznej, ale nie przenawożonej, przepuszczalnej gleby ogrodowej i słonecznego stanowiska. Zbyt gęsto posadzone stają się podatne na porażenie mączniakiem prawdziwym (trzeba opryskiwać preparatami np. Baymat AE, Antifung 20 SL, Biosept 33 SL).

Rozmnażanie

Z nasion - ale wtedy nie zawsze powtarzają wszystkie cechy roślin macierzystych, lepiej więc wczesną wiosną dzielić ich rozrośnięte kępy.

Pielęgnacja

Wiosną na początku okresu wegetacji należy zasilać ostróżki kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi (azofoska, Navomix) lub o przedłużonym działaniu (np. z grupy Osmocote).

Jeżeli chcemy, aby ostróżki zakwitły powtórnie pod koniec lata, usuńmy przekwitłe pędy na wysokości najwyżej 10 cm nad ziemią. Dzięki temu rozwiną się pąki wyrastające u nasady rośliny.

Jak sadzić. Ostróżki sadzimy - zależnie od rozmiarów, jakie osiąga dana odmiana - w odstępach 50-80 cm. Pierwszej zimy po posadzeniu warto je okryć liśćmi lub gałązkami drzew iglastych (tzw. stroiszem).

    Więcej o:

Skomentuj:

Ostróżka - Delphinium