Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bananowiec - Musa

red.

Bananowce (Musa) pochodzą z Azji. Na plantacjach tworzą potężne okazy o gigantycznych liściach - długości do 10 m. Również owocostany są ogromne, nawet 2-3-metrowe.

Bananowiec
Bananowiec
Fot. Shutterstock/Maritxu

Gdzie rosną banany? 

Bananowce należą do grupy bylin, dużych , ale wciąż bylin. Ich środowiskiem naturalnym są kraje strefy międzyzwrotnikowej, Ameryce Południowej, Afryce, Azji, a także na ternach położonych na Oceanie Spokojnym. Najbardziej znanym reprezentantem grupy jest banan zwyczajny (Musa paradisiaca). 

W kwiaciarniach można kupić karłowe bananowce.  Dorastają one do około 2 m. Właścicielom sprawia wielką radość, gdy po 4-5 latach uprawy tworzą kwiatostan. Jego formowanie trwa kilka miesięcy, a później powstają owoce - banany. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Najbardziej popularnym jest kwiat doniczkowy -  bananowiec (musa tropicana) i bananowiec miniatrowy (musa) 'Oriental Dwarf'.

Jak rosną banany?

Bananowiec potrzebuje jak najwięcej światła. Gdy lato jest ciepłe, może rosnąć pod gołym niebem, w zacisznym miejscu. Bananowiec wymaga temperatury co najmniej 15 st. C, także w okresie zimowego spoczynku. Podlewamy go tak, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna. Dopóki bujnie rośnie, trzeba go dokarmiać co 2 tygodnie nawozem dla roślin zielonych (np. Osmocote w płynie, Ekor), a kiedy tworzy owoce, stosujemy nawóz bogaty w związki fosforu i potasu (np. Agrecol dla pomidorów). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6).

Bananowce odrosty

Gdy owoce dojrzeją i liście zaczną żółknąć, należy usunąć owocujący pęd. Powstające młode odrosty zaczną wtedy szybko rosnąć i staną się nowymi roślinami.

Owoce bananowca

Najbardziej popularne odmiany bananowców rodzą owoce o długości od 10 do 15 centymetrów, ale można też spotkać takie o długości 30 cm.  Banany nie tylko różnią się wielkością, ale także smakiem i ilością zawartych cukrów. Są też banany pastewne przeznaczone na paszę dla zwierząt. 

Nasiona bananowca

Banany już nie muszą być tylko wspomnieniem tylko z wakacji możemy je również go uprawiać w domu, a latem również w ogrodzie. W sklepach internetowych można dostać nasion dobrej jakości w cenach od 5 do 20 zł

Bananowce sadzonki - ceny

W naszych warunkach klimatycznych możemy uprawiać kilka odmian bananowca. Każdy z nich ma nieco inne wymagania:

 • bananowiec (Musa Basjoo) ma zielone liście i może dorastać do do 4-5m. Sadzonka 30 cm, cena: 25 zł
 • bananowiec (Ensete ventricosum)'Maurelii' ma zielone i purpurowe liście, tworzy "niby pień" i dorasta do 5 m. Sadzonka 70 cm, cena 50 zł
 • bananowiec (Musa Acuminata) 'Grand Nain' można znaleźć pod nazwą Chiquita szybko rośnie do wysokości 3 m, liście w bordowe plamy. Sadzonka 25 cm, cena 40 zł
 • bananowiec (Musa Acuminata) 'Dwarf Cavendish'  - rośnie dość szybko do wysokości 2 m, owocuje po 1 roku i ma dekoraycjen plamiaste liście. Sadzonka 60 cm, cena 50 zł
 • bananowiec (Musella Lasiocarpa) - dorasta do 1,5 m i tworzy gęste kępy. Sadzonka 80 cm, 80 zł

Ciasto z bananami

Banany poza tym, że są smaczne to również są bardzo zdrowe. Warto sięgnąć po przepis na szybkie, zdrowe ciasto bez cukru, tłuszczu i glutenu. 

Składniki: 

 • 2 szkalanki płatków owsianych grubych - nie błyskawicznych
 • 3 banany 
 • 4 łyżki miodu 
 • 1 łyżka sody
 • 1 łyżka cynamonu 
 • 3 jajka

Sposób wykonania:  W wysokim pojemniku łączymy wszystkie składniki i blendujemy. Potem przekładamy masę do żaroodpornej brytfanki i pieczemy w piekarniku przez 35 minut. 

Ciasto bananowe bez pieczenia z galaretką

Można też cieszyć się smakiem pysznego ciasta z bananów nie mając piekarnika. Poniżej wideo z  jasną instrukcją >>>

  Więcej o:

Skomentuj:

Bananowiec - Musa