Begonia doniczkowa
Begonia doniczkowa w domu? Begonie to świetny wybór, jeśli poszukujemy niezbyt dużych roślin do dekoracji pokoju. Są bardzo urodziwe, a przy tym tak różnorodne, że chciałoby się mieć wszystkie ich odmiany.
Begonia doniczkowa - rodzaje
Begonia doniczkowa królewska
Begonia doniczkowa zimowa
Begonia zimowa kwitnie tylko w okresie, kiedy dni są krótkie (stąd jej nazwa), ale w szklarniach, w odpowiednich warunkach, zawiązuje pąki o dowolnej porze roku.
Niestety, w naszych domach roślina ta czuje się trochę gorzej, co odbija się na wielkości i barwie kolejnych kwiatów. Co więcej, jej soczyste tkanki łatwo padają ofiarą grzybów chorobotwórczych. Dlatego begonię zimową zwykle traktuje się jako roślinę sezonową i po przekwitnięciu po prostu wyrzuca.
- Begonia doniczkowa barszczolistna (Begonia heracleifolia),
- Begonia doniczkowa Massona (Begonia massoniana),
- Begonia doniczkowa rącznikolistna (Begonia ricinifolia) c
- Begonia doniczkowa Bowera (Begonia boweri)
Begonia doniczkowa - odmiany
Najciekawsze i znacznie lepiej przystosowane do warunków pokojowych są jednak, jak to zwykle bywa, pochodzące od nich odmiany mieszańcowe.
Do najpopularniejszych należy srebrzyście nakrapiana odmiana 'Mikado' oraz 'Nigra Magra', niemal czarna z jasnym oczkiem. Choć ich liście pod względem atrakcyjności ustępują liściom begonii królewskiej, a kwiaty są mniej efektowne niż u begonii zimowej, to jednak sumą walorów mogą je znacznie przewyższać. Tym bardziej że mieszańcom należy doliczyć sporo punktów za żywotność. Rzadko chorują i szybko rosną. Np. odmiany 'Orpha Fox' i 'Mikado' po kilku latach mogą sięgnąć sufitu.
Begonia doniczkowa - uprawa
Spełnienie wymagań begonii zazwyczaj nie przysparza wielkich problemów.
- Światło. Od wiosny do jesieni rośliny powinny stać np. na parapecie wschodniego lub zachodniego okna, zimą najlepiej umieścić je od południa. W głębokim cieniu blakną ich kolory, begonie stają się wątłe i nie chcą kwitnąć.
- Temperatura. Ciepło w naszych pokojach (do 23°C) jak najbardziej roślinom odpowiada, także zimą. Za wysoka temperatura, np. na słonecznych parapetach, sprawia, że kwiaty begonii zimowej słabo się wybarwiają. W chłodzie (poniżej 15°C) begonie marnieją, dlatego zimą nie powinny stać przy nieszczelnych oknach.
- Wilgotność podłoża. Begonie lubią mieć stale lekko wilgotną ziemię. Najlepiej sprawdzać palcem stan podłoża i podlewać roślinę, gdy tylko powierzchnia ziemi zaczyna lekko podsychać. Woda powinna być odstała - bez chloru, o temperaturze pokojowej.
- Wilgotność powietrza. W gorących pomieszczeniach begoniom jest za sucho. Powietrze trzeba więc często zamgławiać, unikając jednak zraszania liści. Natomiast gdy jest chłodno (poniżej 18°C) i wilgotno, wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia chorób. Najlepiej więc wtedy wietrzyć mieszkanie, ale tak, by rośliny nadmiernie się nie wychłodziły.
- Nawożenie. Jednorazowo wiosną umieszczamy w ziemi nawóz o przedłużonym działaniu lub co 2-3 tygodnie podlewamy roślinę wieloskładnikowym nawozem płynnym o stężeniu zalecanym na opakowaniu.
Begonia doniczkowa -przycinanie
Gdy liście zasychają, tworzy się goły "pieniek". Zapobiegniemy temu, co pewien czas przycinając stare pędy. Powstanie wówczas sporo nowych rozgałęzień. Skracając pędy, utrzymamy w ryzach także odmiany, które zbytnio strzelają w górę lub rozrastają się na boki. Zanim stara begonia całkiem straci na urodzie, warto zrobić z niej sadzonki.
Begonia doniczkowa - jaka ziemia
Ziemia i przesadzanie. Młode begonie przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata, do nieco większej doniczki. Roślinom dobrze służy ziemia uniwersalna lub rozluźniony piaskiem substrat torfowy o pH 5,5-6,5. Na dno doniczki sypiemy warstwę drenażu, np. żwiru albo keramzytu.
Begonia doniczkowa - rozmnażanie
Większość begonii rozmnaża się z sadzonek. Łatwo się przyjmują, szczególnie wczesną wiosną.
Sposób 1: Najlepiej ukorzeniać wierzchołek pędu o dwóch, trzech sporych liściach. Ścięty pęd z dwoma, trzema liśćmi zanurzamy w substancji do ukorzeniania i sadzimy w wilgotnym podłożu pod osłoną z folii.
Sposób 2: Niektóre okazy można rozmnożyć przez podział.
Sposób 3: Jeśli chcemy uzyskać wiele begonii królewskich lub Massona, zróbmy sadzonkę z liścia. Nacinamy nerwy w kilku miejscach i układamy liść w płytkim naczyniu z wilgotnym piaskiem, przyciskając go kamyczkami, tak aby przylegał do powierzchni. Pojemnik niezbyt szczelnie osłaniamy bezbarwną folią i stawiamy w widnym, ciepłym miejscu. Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni, trzeba tę "szklarenkę" często wietrzyć. Po miesiącu w naciętych miejscach zwykle wyrastają nowe rośliny. Gdy osiągną 2 cm wysokości, pikujemy je do luźnego podłoża, a po kilku tygodniach przesadzamy do oddzielnych doniczek.
Begonia doniczkowa - choroby
Begonie czasem chorują. Największym zagrożeniem (szczególnie dla begonii zimowej) są grzyby. Brunatne plamy na liściach i pędach, pokrywające się szarym kożuszkiem, to objaw szarej pleśni, zaś biały nalot to choroba zwana mączniakiem prawdziwym. Porażone części należy jak najszybciej usunąć, a jeśli roślina jest bardzo gęsta - także część zdrowych liści, co ułatwi cyrkulację powietrza. Można też roślinę opryskać środkiem grzybobójczym, np. wyciągiem z grejpfruta (Biosept) lub preparatem chemicznym (Euparen, Ronilan lub Saprol).
- Więcej o:
Rośliny doniczkowe zimą
Najlepsze kwiaty do łazienki
Jak powiększyć ogród
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
5 największych błędów popełnianych przez Polaków w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?