Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Begonia zimowa (Begonia elatior). Jak uprawiać begonie w domu

Alicja Gawryś, KJT

Begonia zimowa może świecić przykładem innym roślinom doniczkowym, bo niestrudzenie przez cały rok rozwija wciąż nowe kwiaty.

Begonia zimowa (Begonia elatior)

Najwięcej kwitnących okazów begonii zimowej (Begonia elatior) pojawia się w kwiaciarniach jesienią i zimą, chociaż właściwie roślina dostępna jest w sprzedaży przez cały rok. W mieszkaniu radzi sobie świetnie, nie tracąc urody przez długie miesiące. A jeśli nawet na jakiś czas przestanie kwitnąć, wystarczy ją przyciąć, żeby szybko wróciła do formy. Begonia zimowa łatwo odzyskuje wigor i zawiązuje nowe pąki. Nie można jednak uznać jej za długowieczną - zwykle żyje w domu maksymalnie 2 lata.

Begonie pokojowe. Kwiaty doniczkowe

Begonia elatior jest mieszańcem otrzymanym przez człowieka. W jej powstaniu brało udział wiele gatunków i krzyżówek begonii, w naturze występujących głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Hodowcy ciągle zaskakują nas nowymi odmianami o ciekawych kwiatach.

Begonia zimowa - jak wygląda

Kwiaty begonii zimowej są kuliste (o średnicy 2,5-3 cm), wypełnione licznymi płatkami, które widziane pod światło wydają się szkliste i lśniące. U niektórych odmian mają postrzępione brzegi. Paleta barw tego gatunku jest ciepła, dominują w niej różowości, czerwienie, odcienie żółtego, pomarańczowego i łososiowego. Najciemniejsze płatki występują w wersji karminowej, a najjaśniejsze - w białej, z lekko zaróżowionymi brzegami.

Kwiaty skupione są na wierzchołkach łodyg i jest ich tak wiele, że przysłaniają ładne liście - niemal okrągłe, zielone bądź zaczerwienione.

Begonie. Rośliny doniczkowe. Uprawa i pielęgnacja

Begonia cena

Rośliny w chwili kupna mają średnicę około 25 cm, w miarę wzrostu mogą osiągać 40 cm. Ich wzniesione pędy są grube i mięsiste, a przy tym łamliwe. Magazynują wodę, co daje nam wskazówkę, że nie lubią nadmiernego podlewania, które może powodować ich gnicie. W supermarketach ogrodniczych można kupić sadzonkę za 15 zł.

Przechowywanie begonii zimą[Porady eksperta]

W jakim miejscu postawić begonię 

Jesienią i zimą powinniśmy zapewnić begonii jak najlepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego. Zważywszy, że o tej porze roku dni są krótkie i często pochmurne, roślina powinna stać na parapecie. Jeśli otwieramy okno w mroźny dzień, begonię trzeba osłonić.

Gdy dnia przybywa i promienie stają się coraz mocniejsze, begonię przenosimy w miejsce, do którego docierać będzie dużo światła rozproszonego. W północnym pokoju roślina może nadal stać na parapecie.

Begonia zimowa należy do gatunków, które dobrze znoszą suche powietrze w mieszkaniu, ma bowiem grubą skórkę na liściach zabezpieczającą przed nadmierną utratą wody. Nie stawiajmy jej tylko nad kaloryferem. Nie należy begonii także zraszać - tego roślina bardzo nie lubi.

Begonia zimowa na balkonie

Okazy kwitnące lub tylko zdobne w liście można na całe lato wynieść na balkon czy taras i ustawić w lekko zacienionym miejscu. Trzeba jednak mieć na uwadze wrażliwość begonii na chłód, kiedy więc nocami (zwyk-le już we wrześniu) temperatura spada poniżej 10°C, zabierzmy rośliny do domu.

Begonia zimowa uprawa i pielęgnacja

  • Światło: Najlepsze jest rozproszone. Zbyt silne słońce wywołuje plamy na liściach i kwiatach.T
  • Temperatura: Rośliny najdłużej kwitną w temperaturze 18-20°C. Chłód (poniżej 10°C) jest dla nich szkodliwy, zwłaszcza przy zbyt mokrym podłożu.
  • Podlewanie: Rośliny najlepiej podlewać tak, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie nazbyt mokre, bo wtedy gniją korzenie i podstawy pędów. Krótkotrwała susza nie czyni roślinie większej szkody, ale gdy się przedłuża, kwiaty przedwcześnie opadają. Letnią wodę wlewamy na podstawkę, a po ok. 30 minutach jej pozostałości usuwamy. Starajmy się nie moczyć kwiatów.
  • Podłoże:Powinno być lekkie, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Begonii w trakcie kwitnienia nie przesadzamy. Zbieg ten wykonujemy, gdy doniczka stanie się za ciasna.
  • Nawożenie: Gdy begonia kwitnie zimą, zasilamy ją raz na 3-4 tygodnie tzw. nawozem zimowym do kwiatów doniczkowych. Podczas kwitnienia w okresie wiosenno-letnim stosujemy odżywki do gatunków kwitnących. Dostępny jest także specjalny nawóz do begonii.

Begonia zimowa przycinanie

Usuwamy zasychające kwiaty. Gdy roślina zakończy kwitnienie, skracamy jej pędy do 12-15 cm. Kiedy po kilku tygodniach wznowi wzrost, ponownie zaczynamy ją nawozić.

Begonia zimowa rozmnażanie

Begonię rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe. W marcu tniemy 3-4 cm pędów i wsadzamy je do przepuszczalnego podłoża. Sadzonki gotowe będą po dwóch miesiącach i wtedy możemy je posadzić w docelowych doniczkach. Jeśli chcemy posadzić begonię w kompozycji z innymi roślinami, zagłębiamy ją w podłożu wraz z doniczką. Liście begonii nie powinny przylegać do innych, bo wtedy łatwo o infekcję szarą pleśnią.

    Więcej o:

Skomentuj:

Begonia zimowa (Begonia elatior). Jak uprawiać begonie w domu