Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uszczęśliwić powojniki

Redakcja

Powojniki, klematisy
Powojnik (clematis)'Nelly Moser' to stara, ale wciąż jedna z popularniejszych odmian. Ma piękne duże kwiaty o średnicy 15-20 cm z 6-8 działkami kielicha. Kwitnie bardzo obficie
Fot. Plant Publicity Holland
Powojniki są łatwe w uprawie i nawet początkujący ogrodnicy powinni sobie poradzić z ich pielęgnacją. Okazy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacji (od kwietnia do października). Sadzimy je w dobrze zdrenowanej i starannie przygotowanej próchnicznej ziemi; powojniki wielkokwiatowe i powojnik górski ok. 5-10 cm głębiej, niż rosły dotychczas, a powojniki z grupy Atragene tak samo głęboko, jak rosły.

Powojniki najlepiej się czują, gdy ich nadziemna część znajduje się w słońcu, a korzenie w cieniu i chłodzie. Dlatego glebę wokół roślin ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory. Można też wokół roślin posadzić niskie, płytko korzeniące się byliny okrywowe lub płożące krzewy iglaste. Rośliny nawozimy od kwietnia do czerwca. Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do tej grupy roślin. Na zimę zabezpieczamy podstawy pędów roślin kopczykiem ziemi lub kory.

Skomentuj:

Jak uszczęśliwić powojniki