Największe byliny czyli wysokie rośliny ogrodowe
Niektóre byliny potrafią przewyższyć rozmiarami niejeden krzew. Oprócz słusznych gabarytów, często wyróżnia je także niebanalna uroda.
Wysokie kwiaty ogrodowe
Wysokie kwiaty ogrodowe wieloletnie
Inne rośliny wyglądają tak, jakby wyłącznie "postawiły" na urodę kwiatów. Na przykład czosnek olbrzymi, dorastający do półtora metra wysokości ma wąskie liście, które zresztą szybko zamierają. Nad nimi dumnie prężą się fioletowe głowy kwiatostanów, złożonych z drobnych kwiatów. Podobnie jest z pustynnikiem - jego wąskich liści prawie nie zauważamy, skupiając się na podziwianiu białej lub żółtej 2-metrowej świecy kwiatostanu.
Niezwykłą urodą kwiatów odznaczają się lilie. Niektóre z grup (ze względu na mnogość i różnorodność tych roślin podzielono je na grupy), na przykład Orienpety i Lilie Azjatyckie dorastają do ponad 2 m wysokości, a ich bajecznie kolorowe kwiaty mają kilkanaście centymetrów średnicy.
O niektórych wielkich roślinach można powiedzieć, że uroda ich kwiatów współgra z oryginalną budową zielonych części. Na przykład makleja ma sztywne szare pędy pokryte ładnie wykrojonymi liśćmi. Nad nimi wznosi się chmura delikatnych różowych kwiatów, skupionych w wiechach. Roślina tworzy silnie rozrośnięte kępy i osiąga 2-2,5 m wysokości. Wspaniałą harmonię liści i kwiatostanów zauważymy także w sylwetkach traw. Miskanty zachwycają bardzo długimi liśćmi, które szumią przy każdym powiewie wiatru. Pod jesień rozwijają się nad nimi puchate kłosy o pastelowych barwach. Gatunki te tworzą rozrośnięte kępy.
Inne rośliny, jak modrak, postawiły na kontrasty. Przy ziemi wyrasta kępa potężnych liści, nad nimi górują dwumetrowe pędy, zwieńczone ogromną wiechą drobnych kwiatów.
Wysokie kwiaty do ogrodu na słońce
W podobnych miejscach lubią rosnąć słoneczniczki. Te mało wymagające rośliny tworzą silnie rozrośnięte kępy imponujących rozmiarów (osiągają 2-2,5 m). Zakwitają pod koniec czerwca na żółto i obsypane są kwiatami do jesieni.
Duży wybór odmian w wielu barwach (różne odcienie różu, błękitu i granatu) mamy u ostróżek. Zakwitają one latem, a ich świecowate kwiatostany strzelają w niebo na półtora metra.
Słoneczne miejsca, ale dość wilgotną glebę lubią rabarbary. Najwyższy jest rabarbar dłoniasty o powcinanych potężnych liściach i wyniosłych kwiatostanach.
Wysokie kwiaty do ogrodu do cienia
W wilgotnym cieniu można posadzić oryginalny tawułkowiec tarczowaty. Jego atrybutem są wielkie koliste liście.
W półcieniu lubi rosnąć kardiokrinum, zwane lilią himalajską. Z jej cebuli wyrastają 2,5-metrowe pędy, a ogromne kwiaty przypominają kształtem lilie.
Gdzie posadzić wysokie byliny?
Jedno jest pewne - takich roślin trudno nie dostrzec, także na rabatach, gdzie górują nad innymi bylinami. Jeśli chcemy je zestawiać w wielogatunkowych kompozycjach, dobierzmy im towarzystwo, które ma podobne wymagania.
Od strony północnej wysokie rośliny rzucają cień. Warto w nim umieścić niskie gatunki, które nie potrzebują zbyt dużo słońca, na przykład funkie lub bodziszki.
Wysokie byliny - uprawa i pielęgnacja
W miarę żółknięcia liści i pędów bądź zasychania kwiatów - wycinamy je, by nie szpeciły roślin. Dzięki temu byliny mogą zakwitnąć ponownie pod koniec lata.
Jeśli zdarzy się długotrwała susza, regularnie podlewamy rośliny. Ostatnio zdarzają się często porywiste wiatry, które przewracają wysokie rośliny. Warto więc podeprzeć je i przywiązać do podpór.
Stare okazy bylin wymagają odmłodzenia przez podział. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub jesienią.
Niektóre wielkie byliny (np. gunnera) nie są w pełni odporne na mróz. Warto je okryć na zimę kilkoma warstwami gałęzi drzew iglastych. Z kolei pustynnik jest wrażliwy na nadmiar wilgoci w glebie podczas spoczynku, czyli zimą. Miejsce, w którym rośnie, okrywamy jesienią w taki sposób, by nie docierała tam woda.
Najlepsze wysokie kwiaty ogrodowe
- Arcydzięgiel (Archangelica ) -1,2-1,5 m,
- aster nowobelgijski (Aster novi-belgii ) - 1,5 m,
- czosnek olbrzymi (Allium giganteum ) - 1,5 m,
- długosz królewski (Osmunda regalis ) - 1,8 m,
- gunnera (Gunnera ) - 1,5-2 m,
- języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii ) - 1,8 m,
- juka karolińska (Yucca filamentosa ) - 2 m,
- kardiokrinum (Cardiocrinum ) - 2-2,5 m,
- kortaderia - trawa pampasowa (Cortaderia solleana ) 'Minima' - 1,5 m,
- lilie (Lilium ) Orienpety - 2 m,
- łubin trwały (Lupinus polyphyllus ) - 1,5 m,
- makleja (Macleya ) - 2-3 m,
- mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum ) - 1,5 m,
- miskant (Miscantus ) - 1,5-2 m, modrak (Crambe ) - 1,5 m,
- ostróżka (Delphinium ) - 1,5 m, parzydło leśne (Aruncus sylvestris )- 1,5-2 m,
- pluskwica (Cimicifuga ),
- przegorzan (Echinops ) - 1,5 m,
- pustynnik (Eremurus ) - 2,5 m,
- rabarbar dłoniasty (Rheum palmatum ) - 2-2,5 m,
- rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) - 1,2 m,
- spartyna (Spartina ) - 1,5 m,
- słoneczniczek (Heliopsis ) - 2 m,
- szkarłatka (Phytolacca ) - 2-3 m,
- śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa ) - 1,5m
- Więcej o:
Penstemony - piękne dzwonkowate kwiaty
Modne rabaty. Kompozycje roślin
Mały duży ogród. Sposoby na optyczne powiększenie ogrodu
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?