Skalnica rodem ze skał
Skalnice to rośliny tak maleńkie, że na niewielkim skalniaku można mieć ich całą kolekcję. Rozrastając się tworzą kwitnące dywany lub barwne poduchy.
Liliputy i średniaki
Skalnice nie stanowią jednolitej grupy. Jedne, tzw. skalnice mchowe, mają delikatne klapowane liście, u innych są one mięsiste i wąskie albo przyjmują charakterystyczne srebrzyste zabarwienie. Mogą wyrastać na smukłych pędach lub tworzyć przyziemne rozety. Z reguły uprawiamy gatunki bylinowe, które nie zasychają jesienią i zimę mogą przetrwać bez szwanku. U większości skalnic kwiaty pojawiają się wiosną, ale są też gatunki rozkwitające latem i jesienią. Kwiaty bywają białe, różowe, purpurowe, żółte, fioletowe i mają lśniące świeżością płatki. Drobniejsze gatunki kwitną wczesną wiosną, np. tworzące niemal płaskie zielone broszki kępy skalnicy Irvinga (S. irvingii), Borisa (S. borisii) i miłej (S. grata), a ich kwiaty dorastają jedynie do 5 cm wysokości. Do wyjątkowych olbrzymów należy skalnica długolistna (S. longifolia), z której rozety o średnicy do 20 cm w lipcu wystrzela prawie półmetrowy kwiatostan z setką drobnych kwiatków i nieco delikatniejsza kwitnąca w czerwcu gruboszowata (S. cotyledon). Trochę mniej okazała jest kępiasta skalnica Fortune'a (S. fortunei) rozwijająca kwiaty od września do października.
W dobrym miejscu
Pochodzące z górskich zboczy rośliny wymagają odpowiednich stanowisk. Dobrze rosną jedynie tam, gdzie jest przepuszczalna, próchniczna ziemia albo gruboziarnisty piasek zmieszany z gliną i kompostem. Dla większości gatunków o srebrzystych liściach podłoże powinno mieć obojętny lub zasadowy odczyn. Ważne, by latem zawsze znajdowało się w nim choć trochę wilgoci, a zimą było niemal zupełnie suche. Istotne jest też światło. Gatunki o delikatnej zieleni znoszą słońce, jeśli nie jest zbyt gorące, np. na brzegu górskiego chłodnego strumienia. W ogrodach zwykle sadzi się je w cieniu, nawet dość głębokim. Więcej światła wymagają gatunki o srebrzystym zabarwieniu, ale i one nie lubią być przypalane w południe, czyli preferują stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Na szczęście skalnice są tak niewielkie, że wystarczającą osłoną może być dla nich większy kamień, fragment korzenia, pnia lub wyższa roślina
.Pod baczną kuratelą
Skalnic w zasadzie nie trzeba dokarmiać. W czasie suszy wymagają jednak podlewania. Trzeba też w porę usuwać z nich chwasty, ponieważ odchwaszczanie mocno zarośniętych, gęstych kęp kończy się zwykle ich dewastacją. Warto też co kilka lat dzielić je w celu odmłodzenia, bo gdy zbytnio się zagęszczą, zaczynają obumierać od środka. Uważajmy też na mrówki, które chętnie zakładają w poduchach gniazda. Jeśli pojawią się, wyłóżmy na nie trutkę. Natomiast zimą, gdy jest ciepło i bardzo wilgotno, cenne okazy powinno się osłonić przed opadami szklanym daszkiem.
- Więcej o:
Miesięcznik Kwietnik, nr 01/2011
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?