Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczko wodne zimą

Paweł Zarzyński

Jak zabezpieczyć oczko przed całkowitym zamarzaniem i nie dopuścić, by w wodzie nastąpiła tak groźna dla ryb przyducha? Jan W.

Sztuczny przerębel Trio Hydroogród sprawia, że fragment oczka wodnego jest wolny od lodu
Sztuczny przerębel Trio Hydroogród sprawia, że fragment oczka wodnego jest wolny od lodu
Fot. Hydroogród
Przy ujemnych temperaturach na powierzchni oczka wodnego pojawia się lód. Nie można dopuścić, aby pokrył ją całkowicie, bowiem prowadzi to do śnięcia ryb. Można temu zapobiec na kilka sposobów. Na płyciźnie oczka ustawiamy na dnie filtr fontannowy z pionową dyszą, tak aby jej wylot znajdował się tuż pod powierzchnią wody. Jej nieustanny ruch w tym miejscu zapobiegnie zamarzaniu wody i wzbogaci ją w tlen. Zamiast filtra niekiedy stosuje się pompę fontannową zainstalowaną w podobny sposób. Można też na powierzchni wody umieścić plastikowy lub styropianowy przerębel, czyli pływający pierścień z przykrywką (jest sprzedawany np. w centrach ogrodniczych). Woda w jego obrębie nie powinna zamarznąć nawet przy silnym mrozie. Dostępne są również skuteczne modele zaopatrzone w podgrzewacz i pompę powodującą ruch wody. Do zbiornika wkładamy pływającą grzałkę do oczka wodnego - ma postać pływaka z wmontowaną grzałką. Dzięki niej fragment lustra jest wolny od lodu nawet w czasie największych mrozów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

    Więcej o:

Skomentuj:

Oczko wodne zimą