Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sól z ulic niszczy krzewy przy płocie

Odpowiada Adam Młynik

Pomiędzy ogrodzeniem mojego ogrodu a chodnikiem jest pas ziemi. Posadziłam tam krzewy. Tymczasem służby miejskie sypią zimą sól na chodnik i ona wnika w ten kawałek gruntu. Po kolei padają mi wszystkie rosnące tam rośliny, łącznie z trawą. Czy są jakieś gatunki odporne na zasolenie? Natalia Karpa

PERUKOWIEC PODOLSKI COTINUS COGGYGRIA RUBRIFOLIUS KRZEW LISCIASTY LISC CZEERWONY FOT. PIOTR BANASZCZAK SLAJD MALY PUBLIKACJA OGRODY NR 3 (71) - 3.2005 SLOWA KLUCZOWE: KWIATY ROSLINY
Perukowiec. Krzewy ozdobne
Fot. Piotr Banaszczak
Wraz z nadchodzącą zimą pojawia się u nas widmo oblodzonych chodników. Prowadzimy więc ze śniegiem batalie, w wielu przypadkach za pomocą soli, która wiosną, wraz z topniejącym śniegiem, pobierana jest przez rośliny. Prowadzi to do zniszczenia ich korzeni włośnikowych, a w konsekwencji do zagłady.

W opisywanym przez Czytelniczkę przypadku mamy dwa wyjścia z kłopotliwej sytuacji. Pierwsze to stworzenie bariery utrudniającej wnikanie soli do podłoża. Może to być trwały nasyp, z którego roztwór soli będzie spływać w kierunku chodnika, albo okresowo ustawiany płotek foliowy (o wysokości około 40 cm, zakładamy jesienią), który ma na celu nie dopuścić do przenikania soli do roślin.

Na zagrożonej zasoleniem rabacie najlepiej posadzić rośliny tolerujące takie warunki, a jednocześnie dobrze znoszące suszę. Należy do nich dorastający do 2 m krzew słonisz (Halimodendron). Jeśli przemarznie (wytrzymuje temperatury do -15°C), można go zastąpić oliwnikiem srebrzystym (Eleagnus commutata) lub wąskolistnym (E. angustifolia). Obydwa te gatunki bez uszczerbku znoszą strzyżenie, bardzo przyjemnie pachną i mają skromne wymagania glebowe. Również na suchych stanowiskach warto posadzić amorfę (Amorpha fruticosa), rokitnik (Hippophae rhamnoides) występujący na nadmorskich wydmach, perukowiec (Cotinus coggygria) - na zdjęciu - oraz wierzbę kaspijską (Salix acutifolia) o egzotycznym wyglądzie. Mogę jeszcze polecić tamaryszki (Tamarix), które wymagają cięcia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sól z ulic niszczy krzewy przy płocie