Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy stosujemy obornik granulowany

WIESŁAW GAWRYŚ:

Mam pytanie co do sformułowania używanego przez fachowców: "rok, dwa lata po oborniku". Jak je rozumieć w kontekście nawożenia obornikiem granulowanym? Jak to sformułowanie odnieść do Rosahumusu zawierającego o wiele więcej kwasów humusowych niż obornik? Beata Rygiel-Żbikowska

Mulching a hellebore (Helleborus x hybridus) with compost, March
Nawożenie roślin. Nawozy
Fot. Howard Rice Getty Images
Sformułowania "po oborniku" nie należy odnosić do innych nawozów. Chodzi o to, że świeży obornik zawiera dużo azotu w formie amonowej, który w nadmiarze może być szkodliwy dla roślin. Dlatego też niektóre bardziej "żarłoczne" rośliny można nawozić świeżym obornikiem, a inne nie. Te drugie należy sadzić bądź siać w drugim lub trzecim roku po jego zastosowaniu. To określenie nie dotyczy innych nawozów, nawet wtedy, gdy mają w nazwie słowo "obornik". Takie odżywki należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nowoczesne mieszanki nawozowe pochodzenia organicznego - jeśli tylko używamy ich zgodnie z zaleceniami - są bezpieczne. Można nimi rośliny przenawozić, ale tylko stosując bardzo duże dawki.

Inaczej ma się sprawa z nawozami mineralnymi, którymi łatwo "przekarmić" rośliny i doprowadzić do zasolenia gleby.

Obornikiem granulowanym można zasilać rośliny co roku, podobnie jak Rosahumusem, ale oczywiście w rozsądnych ilościach. Często takie nawożenie należy uzupełniać odżywkami mineralnymi. Niewskazane jest także ciągłe stosowanie jednego typu nawozu, lepiej używać naprzemiennie różnych odżywek, nawet w tym samym sezonie. Często nawozy pochodzenia organicznego można stosować pogłównie (gdy rośliny są w pełni rozwoju), ale należy pamiętać, aby gatunki zimujące w gruncie zasilać tylko do końca czerwca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kiedy stosujemy obornik granulowany