Jak wykorzystać lustro w ogrodzie
Montaż lustra to świetny sposób na optyczne powiększenie ogrodowej przestrzeni.
Najlepiej spisują się w tej roli grube szklane tafle ze szlifowanymi krawędziami i tylną stroną zabezpieczoną farbą chlorokauczukową. Można je zamówić w zakładzie szklarskim. Projektanci coraz częściej sięgają też po mniej konwencjonalne „powiększające” materiały, np. nietłukące posrebrzane poliestrowe czy akrylowe płachty.
Wybór miejsca
Lustro najlepiej umieścić na ścianie domu lub murze ogrodzenia (we wnęce, żeby nie dostawała się za nie woda), na zamknięciu jednej z osi kompozycyjnych. Będzie wówczas udawało otwartą furtkę lub okno z widokiem na tę część ogrodu, która „znajduje się” za murem. Aby wzmocnić iluzję, warto doprowadzić do niego posadzkę o regularnym wzorze, której linie biegną prostopadle do szklanej tafli. Świetny efekt da też umieszczenie zwierciadła tuż nad zbiornikiem wodnym o regularnym kształcie - uzyskamy wówczas dwa razy „większą” sadzawkę!
Dwa lustra w jednym ogrodzie
Czasami warto zastosować kilka luster. W długim i wąskim ogrodzie dwie lustrzane tafle zamontowane naprzeciw siebie przy dłuższych granicach posesji optycznie ją skrócą i poszerzą. A jeśli zastosujemy dwa lustra stykające się krawędziami pod kątem prostym, ujrzymy w nich tzw. prosty obraz (a nie odwrócony, jak w pojedynczym lustrze).
KROK PO KROKU MONTUJEMY LUSTRO
1. Lustro mocujemy w suchy ciepły dzień tak, by było lekko przechylone w bok i do dołu (pomyślmy o tym, wznosząc podporę). Wtedy przechodzień nie będzie mógł się w nim zobaczyć (i czar iluzji nie pryśnie).
2. Płaszczyzna, do której zamierzamy przykleić lustro, powinna być nie tylko czysta, ale i sucha. Nakładamy na nią punktowo (w odstępach 30-40 cm) klej przeznaczony do stosowania na zewnątrz.
3. Przykładamy lustro, podpieramy je od dołu (np. drewnianymi klockami) i oddalamy się, aby sprawdzić jego położenie. W razie potrzeby przesuwamy je za pomocą specjalnych przyssawek.
4. Po ostatecznej korekcie do szklanej tafli przykładamy styropian (żeby szkło się nie porysowało) i podpieramy ją przez jeden dzień (np. deską). Po 5-6 dniach lustro myjemy i polerujemy.
!. Krawędzie lustra maskujemy pnączami, wysokimi roślinami czy drewnianą ramą udającą ościeżnicę. Szklana tafla, na którą nie pada bezpośrednio deszcz, nie będzie się zbytnio brudziła. Od czasu do czasu (np. dwa razy w roku) dobrze jest przetrzeć ją wodą z dodatkiem kilku kropli gliceryny.
- Więcej o:
Mały wielki ogród
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa