Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chora ketmia

WOJCIECH SŁOMKA:

Liście mojej ketmii róży chińskiej nagle zaczęły żółknąć i opadać, a na wielu z nich pojawiły się plamki. Zofia Zielińska

Ketmia, róża chińska
Ketmia, róża chińska
Fot. Shutterstock.com / Workmans Photos
Analiza przesłanych przez Panią próbek ketmii wykazała chorobę nieinfekcyjną (fizjologiczną) oraz pojedyncze ogniska plamistości liści. Choroba ta wywoływana jest przez fitopatogeny grzybowe i często atakuje rośliny osłabione. W przypadku opisywanej ketmii mam wrażenie, że roślina przeżyła jakiś krótki szok. Może została przelana, bo widać na liściach objawy zaburzenia gospodarki wodnej, a ketmie należą do roślin, które nie lubią mieć bardzo mokrej bryły korzeniowej. Przelane korzenie dość szybko zaczynają gnić, a wtedy roślina nagle słabnie, co przejawia się m.in. zrzucaniem liści. Dodatkowo stwierdziłem u rośliny zaburzenia w gospodarce mikroelementami, w tym boru, cynku i miedzi.

Leczenie ketmii będzie opierać się na zastosowaniu dwóch środków chemicznych oraz nawozu mineralnego bogatego w mikroelementy. Preparatem Gwarant 500 SC proszę opryskać roślinę dwukrotnie, z przerwą 14-21 dni. Wyeliminuje on plamistość liści. Rovral Aquaflo 500 SC posłuży do podlania rośliny (jednorazowo), eliminując fitopatogeny rozwijające się na gnijących korzeniach. Nawóz z mikroelementami można podawać do końca września przy sprzyjającej pogodzie. Proszę również rozważyć możliwość odnowienia rośliny przez cięcie, ale po zastosowaniu wymienionych preparatów i dopiero w następnym sezonie wegetacyjnym. Radzę również zwrócić uwagę, czy na pędzie i gałązkach nie ma brązowych wypukłych soczewek. To mogłoby świadczyć o obecności miseczników, a one bardzo osłabiają kondycję rośliny. Jeśli je Pani zaobserwuje, proszę zastosować Confidor 200 SL.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chora ketmia