Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przedłużamy kwitnienie roślin

dr Magdalena Narkiewicz

Na moich rabatach kwiaty szybko przekwitają, a w okolicznych ogrodach te same rośliny wciąż są kolorowe. Co zrobić, by dłużej kwitły? Małgorzata Surwiłło

Gdy kwiatostan ostróżki przekwitnie, wytnijmy go, a roślina znów zawiąże pąki.
Gdy kwiatostan ostróżki przekwitnie, wytnijmy go, a roślina znów zawiąże pąki.
Fot. Shutterstock: Malcolm C.
Rośliny, by mogły obficie kwitnąć, muszą być dobrze odżywione i mieć pod dostatkiem wilgoci. Ich apetyt oczywiście zależy od gatunku. Jednak nawet najbardziej wytrzymałe na jałowym podłożu i w czasie suszy przedwcześnie kończą kwitnienie. I tu ważna uwaga: nie można przenawozić roślin! Zwłaszcza nadmiar związków azotowych w glebie powoduje, że rozwijają się głównie pędy i liście, a kwiaty zawiązują się późno i w małej liczbie.

Ważne też jest stanowisko. W cienistych miejscach kwiatów zawsze jest mniej niż w słonecznych.

Dodatkowo możemy zachęcić rośliny do wytwarzania nowych pąków, regularne wycinając starzejące się kwiaty lub całe kwiatostany. Chodzi o to, by nie dopuścić do rozwoju nasion, bo ich dojrzewanie przyspiesza procesy starzenia rośliny. Są też gatunki, które przycięte krótko przy ziemi, zanim całkowicie przekwitną, po krótkiej przerwie ponownie zaczynają tworzyć pąki, choć mniej liczne niż w pierwszym terminie. Warto tak robić np. z ostróżką, bodziszkiem łąkowym, łubinem oraz szałwią łąkową.

Skomentuj:

Przedłużamy kwitnienie roślin