Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić? - podpowiada specjalista. A my podajemy ceny karmy i karmników

Jolanta Korucu

Słonina i nasiona słonecznika - to ulubione ptasie przysmaki. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, karmić chlebem ich nie należy

29.01.2008 STRY RAMUL LESNICZOWKA KARMIK DLA PTAKOW . FOT. TOMASZ WASZCZUK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PTAKI ZYWNOSC ZIMA
Fot. Tomasz Waszczuk Agencja Gazeta
- Jeśli zaczynamy dokarmiać ptaki, zróbmy to dobrze. Ci, którzy mieszkają w blokach na wyższych piętrach, powinni zapytać sąsiadów, czy nie będzie im przeszkadzać karmnik. Nie ma nic gorszego niż zaprzestanie karmienia po dwóch tygodniach, po pierwszej kłótni z sąsiadem z dołu, który znalazł resztki jedzenia na parapecie. Ptaki bardzo szybko zapamiętują miejsce, w którym mogą zjeść śniadanie. Jeśli po zimnej nocy nie zastaną karmy, mogą nie mieć siły, aby polecieć dalej - mówi Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Karmniki można montować na balkonach do wysokości 5. piętra, jeśli w pobliżu bloku rosną drzewa. - Ptaki nie lubią pustych przestrzeni, a poza tym często siedzą na gałęzi w oczekiwaniu na swoją kolejkę do karmnika - tłumaczy Marczewski.

Właściciele domów mogą zamontować karmnik na specjalnym słupie w ogrodzie. - Ważne, aby był ustawiony kilka metrów od krzewów, w których mógłby przyczaić się kot - przypomina Marczewski.

Co lubią dziobać ptaki? >> Nasiona, zwłaszcza słonecznik (zarówno łuskany, jak i nie) - jedzą wróble, sikory, czyżyki >> owies i pszenicę - gołębie, >> proso - lubią wróble, >> orzechy - niesolone, zwłaszcza laskowe, chętnie zjadają sikory i dzięcioły.

- Można pozostawić też niesoloną słoninę, ale należy ją zdjąć w czasie odwilży, bo nabiera groźnych dla ptaków właściwości. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, karmienie chlebem też nie jest najzdrowsze. Można to robić okazjonalnie i pieczywo trzeba bardzo drobno pokroić - wyjaśnia nasz ekspert. Świeżą karmę ptaki powinny mieć codziennie około 7 rano, słoninę wystarczy wymienić raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy rano o nalaniu w plastikowe naczynie gorącej wody, która nie będzie podatna na szybkie zamrożenie.

Jeśli nie chcemy ściągnąć na balkon gołębi czy ptaków krukowatych (wron, gawronów i kawek), możemy zawiesić w karmniku kule tłuszczowe. Do tego smakołyku zlecą się raczej sikory. - Nie radziłbym zniechęcać ptaków, zawieszając karmnik z małą odległością pomiędzy podłogą a dachem. Zdarza się, że gołąb próbuje się wcisnąć i utknie - ostrzega ekspert.

Ceny karmników>> najtańsze plastikowe karmidełko z metalowymi zaczepami do zawieszenia - od 5 zł
>> drewniany karmnik z daszkiem - od 20 do 60 zł
>> trzypiętrowy, zawieszany karmnik metalowy - ok. 100 zł
Ceny karmy>> 1 kg mieszanki ziaren - od ok. 6 zł
>> 30 kul (karma dla sikorek) - to koszt około 30 zł

Skomentuj:

Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić? - podpowiada specjalista. A my podajemy ceny karmy i karmników