Styczeń w ogrodzie [Kalendarz prac]
Tej zimy śniegu jeszcze nie było... jednak jeśli uważnie zerkniemy przez okno to szybko zauważycie już jej pierwsze oznaki. Warto dowiedzieć się jak zadbać o ogród o tej porze.
Żywopłot lub rabata z krzewów ozdobnych, które zrzuciły na zimę liście, jest dobrym miejscem do odkładania śniegu usuniętego z alejek. Jego pryzma nie będzie też nam przeszkadzać np. na placyku obok nieużywanego zimą schowka. Nieduże ilości śniegu można rozrzucać na kwiatowych rabatach, jednak gruba jego warstwa zalegająca do przedwiośnia utrudni rośliną rozpoczęcie wegetacji.
Strząsamy ciężki śnieg z zimozielonych krzewów, których gałęzie nie zabezpieczyliśmy wcześniej przed wyginaniem się. Nadal kolumnowe okazy warto obwiązać sznurkiem, by kolejna biała pokrywa, która może się znów pojawić nie spowodowała deformacji
Rabaty
Z usuniętej z domu świątecznej choinki pościnamy gałęzie (nie nadaje się świerk, który szybko traci suche igły) i przykryjmy nimi rabaty. Tak osłonięte egzemplarze lepiej przetrwają mroźne bezśnieżne dni, które zapewne jeszcze nadejdą, a wiosną, gdy rośliny zaczną kiełkować, mniej dokuczą im nocne spadki temperatury
Trawnik
Unikajmy chodzenia po zasypanym białym puchem trawniku i nie składajmy na nim śniegu. Jeśli jednak wydeptaliśmy ścieżki i śnieg się utwardził lup po odwilży mróz spowodował powstanie lodowatej skorupy, rozbijamy twardą warstwę grabiami albo nie dużym skuwaczem do lodu.
Oczko wodne
Gdy powierzchnię oczka wodnego pokryje lód (nawet cienki), w wodzie brakuje tlenu. Trzeba zrobić przerębel (nie wolno go wykuwać, bo można uśmiercić ryby). Na cienkiej (1-2 cm) tafli wystarczy postawić wiadro z gorącą wodą.
W grubym lodzie otwory należy wywiercić świdrem wędkarskim (będą miały do 15 cm średnicy). Jeśli nie dysponujemy specjalistyczną pompką lub podgrzewaczem, umieścimy w nich wiązkę trzciny lub gałązek wierzb. Przeręble nie zamarzną szybko, a woda będzie natleniona przez szczeliny między pędami.
Spod lodu można też odpompować tyle zimnej wody powierzchniowej (na dnie jest cieplejsza), by jej poziom obniżył się o około 7 cm. Lodowa tafla nad oczkiem będzie warstwą izolującą, a powietrze pod nią rezerwuarem tlenu.
Przechowalnia
Doniczkowy iglak, który służył nam za bożonarodzeniowe drzewko, wstawmy do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 0(C. Po ustąpieniu mrozów będzie go można wynieść na zewnątrz i nadal uprawiać w pojemniku lub posadzić w gruncie. Świerkom warto skracać przyrosty, żeby nie rosły za wysoko.
Kontrolujemy stan cebulek. Chore usuwamy, a zaczynające wysychać lekko spryskujemy woda, Warto też wietrzyć pomieszczenie.
- Więcej o:
Po co nam ta łacina [Porada eksperta]
Jak zimą dbać o oczko wodne [Porada eksperta]
Późne zabiegi w ogrodzie [Porada eksperta]
Plusy i minusy śniegu w ogrodzie
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"